Jakie okna dachowe będą idealne dla domu?
Przepełnione światłem, przewiewne i ciekawie zaaranżowane poddasze ma szansę być ulubioną częścią domu. To tu zazwyczaj aranżowane są sypialnie, garderoby i przestrzenne łazienki przypominające domowe spa. Dlatego tak ważny jest dobór okien, które sprawią, że na poddaszu będzie panować idealna temperatura, a cyrkulacja powietrza i oczekiwana ilość światła pozwolą cieszyć się komfortem mieszkania każdego dnia. A ponieważ nie ma rozwiązań idealnych dla każdego, dlatego podpowiadamy, jak zabrać się za poszukiwanie okien i jaki rodzaj okien będzie idealny dla twojego domu.

- Dobór okien dachowych zacznij od zastanowienia się, w jakim pomieszczeniu będą się znajdować i jak duży ma ono metraż. Okna drewniane cenione są za elegancję i styl oraz za odporność na warunki atmosferyczne, dlatego chętnie montowane są w sypialniach, gabinetach czy garderobach (np. łazienka, kuchnia czy pralnia to więcej wilgoci od wewnątrz, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzą się okna z PVC lub okna drewniane z powłoką poliuretanową, która chroni drewno przed grzybem i pleśnią, jak np. okno AURA SILVER PVC, wykonane z PVC wzmocnione profilem aluminiowym, z wbudowanym nawiewnikiem wentylacyjnym z kratką, lub AURA+ GOLD PVC z pakietem trzyszybowym, firmy Blachy Pruszyński). W przypadku sypialni warto sprawdzić, czy okno dodatkowo wytłumia hałas.

- Zastanów się także, czy w danym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się jedno duże okno, czy seria mniejszych rozmieszczonych obok siebie? To drugie rozwiązanie pozwala na bardziej równomierne doświetlenie wnętrza. Jeśli pomieszczenie nie pozwala na montaż wielu okien, dodatkowe źródło światła może zapewnić świetlik.
- Pomyśl, jak często będziesz otwierać okno i jak wysoko będzie zamontowane od podłogi? Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci lepiej dobrać sposób otwierania – okno obrotowe, uchylne lub balkonowe. Najpopularniejsze są okna obrotowe, które umożliwiają swobodne otwieranie okna i ustawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji. Można również wybrać okna klapowo-obrotowe. Jeśli z uwagi na niską ścianę kolankową okno umieszczone jest nisko od podłogi (przyjmuje się, że jest to mniej niż 130 cm), wybierz opcję z uchwytem w górnej części skrzydła.

- Zależy ci na dobrej cyrkulacji powietrza? Poszukaj modelu, który posiada nawiewnik wentylacyjny lub klamkę z pasywną wentylacją, np. wykonane z drewna sosnowego okna AURA BRONZE (ABW B900), która dzięki dwóm pozycjom pasywnej wentylacji w klamce doskonale spełnia to zadanie i idealnie nadaje się np. do sypialni.
- Sprawdź, od jakie strony znajduje się pomieszczenie i jak warunki pogodowe, np. wiatry, burze, ulewy mogą wpłynąć na ich kondycję oraz szczelność? Hartowana szyba zewnętrzna zwiększa wytrzymałość okna na trudne warunki pogodowe takie jak ulewa, grad czy wzmożone opady śniegu (np. okna drewniane AURA Bronze z szybą hartowaną i dodatkową ciepłą ramka zespalającą).
- Zależy ci na ograniczeniu strat ciepła? W przypadku okien połaciowych współczynnik przenikalności cieplnej powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Straty energii będą zoptymalizowane w oknach, w których zastosowana została specjalna powłoka niskoemisyjna – pozwala ona na przenikanie energii cieplnej ze światła słonecznego, a jednocześnie blokuje wydostawanie się ciepła zgromadzonego już w pomieszczeniu. W przypadku okien AURA GOLD+ oraz AURA GOLD+ PVC współczynnik przenikania ciepła okna wynosi UW 1,1 a współczynnik przenikania ciepła szyby o wartości Ug 0,8 zapewnia tym modelom zgodność z wymaganiami energetycznymi obowiązujacymi od 2021 roku.

Przeglądając ofertę okien dachowych, zwróć uwagę na te czynniki oraz parametry, które w największym stopniu wpływają na to, jak mieszka ci się na poddaszu. Przy okazji, warto zaplanować montaż rolet lub żaluzji, dzięki którym będzie można kontrolować ilość wpuszczanego światła. I na koniec, nie ignoruj jakości kołnierzy do okien dachowych, które powinny być dopasowane do rodzaju pokrycia dachowego, dzięki czemu zwiększą szczelność okna i wpłyną na ich wygląd od zewnątrz.
- Więcej o:
Membrany dachowe CREATON – funkcjonalna warstwa wstępnego krycia
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?