Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie rozwiązania pomogą oszczędzać energię w domu?

sponsorowany

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas, a jego spełnienie zawsze wiąże się z podjęciem ważnych decyzji dotyczących inwestycji. Wśród nich jest m.in. wybór rozwiązań gwarantujących, że dom będzie nie tylko ekologiczny, ale przede wszystkim energooszczędny, co pozwoli znacznie ograniczyć koszty energii elektrycznej lub ogrzewania. Oto kilka propozycji ekspertów projektu “Domu w ekoklimacie”, którzy specjalizują się w doborze ekologicznych rozwiązań do domu.

Jakie rozwiązania pomogą oszczędzać energię w domu?
Jakie rozwiązania pomogą oszczędzać energię w domu?
Lindab

Energia ze słońca dzięki fotowoltaice zintegrowanej z dachem

Za sprawą paneli fotowoltaicznych wielu właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza podczas miesięcy wiosenno-letnich, może odpocząć od wysokich rachunków za prąd. Jednym z najmniej inwazyjnych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku jest Lindab SolarRoofTM - dach ze zintegrowanymi, ultracienkimi panelami fotowoltaicznymi o niskiej, nieobciążającej konstrukcji wadze 2 kg/m2. Dzięki zastosowaniu technologii mono PERC, aktywny obszar paneli działa wydajnie w warunkach słabego naświetlenia i charakteryzuje się doskonałą absorpcją widma promieniowania świetlnego. Podczas, gdy zwykła (konwencjonalna) fotowoltaika montowana jest za pomocą odwiertów dokrokwiowych, przez które inwestor traci gwarancję na pokrycie dachowe, panele Lindab SolarRoofTM są zintegrowane z pokryciem dachowym. Są estetycznie wkomponowane, prawie niewidoczne dla oka, dzięki czemu nie wpływają na ostateczny wygląd pokrycia dachowego. To koniec kompromisów i konieczności wyboru pomiędzy eleganckim wyglądem dachu a wydajnym systemem fotowoltaicznym. Zamawiając pokrycie dachowe, od razu można dopasować do niego odpowiednią ilość i długość paneli wraz z falownikami, optymalizatorami oraz niezbędnymi akcesoriami podłączeniowymi. Cały system wraz z dachem dostarczany jest jako całość, jednym transportem, co znacząco obniża koszty całej inwestycji.

Lindab SolarRoof
Lindab SolarRoof
Lindab

Pompy ciepła zamiast ogrzewania na gaz

Tradycyjne źródła ogrzewania zasilane gazem, pelletem czy ekogroszkiem odchodzą powoli do lamusa, ustępując miejsca ekologicznym pompom ciepła, pozyskującym energię cieplną z otoczenia - powietrza atmosferycznego, wody czy gruntu. Mają na to wpływ rosnące ceny gazu, spowodowane sytuacją geopolityczną, atrakcyjne dofinansowania z programów rządowych do ekologicznych rozwiązań, a także rosnąca świadomość Polaków. Na rynku można wyróżnić trzy rodzaje pomp ciepła: powietrze-woda, powietrze-powietrze oraz gruntowe.

Pompy ciepła powietrze-woda to rozwiązanie, które stosuje się do ogrzewania domów jednorodzinnych, lokali usługowych czy małych obiektów biurowych. Ich moc grzewcza może wynosić od 8 do 16 kW, a źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne. Przy małym nakładzie energii elektrycznej pompy wytwarzają ciepło w trybie grzania i chłód w trybie chłodzenia. Są stosowane do ogrzania pomieszczenia, a gdy w komplecie do pompy ciepła zakupi się zasobnik C.W.U., również przygotowują ciepłą wodę użytkową. Są bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie emitują spalin i zanieczyszczeń. Warto szukać urządzeń, które oferują dobre parametry, są wykonane z wysokiej jakości komponentów, a przy tym mają atrakcyjną cenę. Warunki te spełniają między innymi pompy ciepła powietrze-woda marki Mistral, dostępne w ofercie Lindab.

Kolejnym rodzajem pomp ciepła, które pełnią dwie funkcje i w ostatnim czasie zyskały bardzo dużą popularność są klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania, zwane również pompami ciepła powietrze-powietrze. Mogą one z powodzeniem zastąpić centralne ogrzewanie podczas chłodniejszych jesiennych i wiosennych dni. To ciekawa alternatywa zwłaszcza w dobie rosnących cen gazu. Jeśli dodatkowo, klimatyzator z funkcją grzania jest zamontowany w domu z instalacją fotowoltaiczną, koszty energii elektrycznej wykorzystywanej do chłodzenia są ograniczone do minimum. Wybierając urządzenie do domu czy mieszkania warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje. Na przykład klimatyzator TCL Ocarina, oprócz chłodzenia i grzania, oczyszcza i jonizuje powietrze, a przy tym może być sterowany za pośrednictwem aplikacji TCL Home oraz za pomocą głosu.

Trzecim i obecnie najdroższym, choć najbardziej efektywnym źródłem ciepła, są gruntowe pompy ciepła. Przeznaczone są do domów o powierzchni od 60m2 nawet do 350m2, a ich moc grzewcza może wynosić między 5,2 a 18,4 kW. To nowoczesne urządzenia, które energię pobieraną z ziemi zamieniają na ciepło do ogrzania domu oraz na ciepłą wodę użytkową. Wykorzystują naturalne ciepło, które jest zmagazynowane w powierzchniowych warstwach ziemi i w wodzie. Energia ta wykorzystywana jest do ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego. W ciepłe dni pompa daje możliwość chłodzenia. Gruntowe pompy ciepła są aż dwa razy bardziej wydajne niż pompy powietrze–woda. Duży zakres mocy, komponenty znanych marek takich jak: Danfoss, Grundfos, Panasonic, Copeland, SWEP oferują gruntowe pompy ciepła IGLU Aleut, litewskiej marki IGLU.

Mistral u1
Mistral u1
Lindab

Odzysk ciepła dzięki rekuperacji

Pogarszająca się jakość powietrza powoduje, że również w naszych domach i mieszkaniach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną coraz trudniej zadbać o dobrej jakości wymianę powietrza. Rekuperacja to system wentylacyjny, który umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniach przy minimalnej utracie energii cieplnej i najczęściej spotykamy ją w nowoczesnych biurach, budynkach użyteczności publicznej, a także coraz częściej w domach jednorodzinnych. System ten pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wyprowadzanego na zewnątrz i przekazywanie go do powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności i temperatury w pomieszczeniach, co przyczynia się do poprawy komfortu mieszkańców. Rekuperator jest więc głównym elementem całego systemu. Dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi wentylacji z rekuperacją, ogrzewanie domu może być o wiele tańsze niż w domach z wentylacją grawitacyjną. Na rynku jest wielu producentów rekuperatorów. Wśród nich są również marki litewskie jak Salda, czy brytyjskie jak Vent-Axia, które specjalizują się w tworzeniu rozwiązań dedykowanych systemom wentylacyjnym i zapewniają wydajne urządzenia, w dobrej cenie.

Pompy ciepła, wentylacja z rekuperacją, klimatyzacja, fotowoltaika zintegrowana z dachem, stalowy system rynnowy czy stacje ładowania aut elektrycznych to kompleksowa oferta ekologicznych rozwiązań dla domu, które w ramach projektu “Dom w ekoklimacie” oferuje Lindab. Jeśli budujesz lub remontujesz dom, a chcesz, aby był energooszczędny i wyposażony w rozwiązania eko, skontaktuj się z ekspertami Lindab. Więcej informacji: www.eko-lindab.pl.

Klimatyzacja
Klimatyzacja
Lindab
    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie rozwiązania pomogą oszczędzać energię w domu?