Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie zalety ma pokrycie dachowe z dachówki, a czym może zaskoczyć nas blachodachówka?

Artykuł sponsorowany

Przed każdym inwestorem, który zdecydował się na budowę swojego wymarzony domu, stanie tytułowy dylemat. Wybór materiału na pokrycie to bardzo ważna część całego procesu projektowego. Warto jednak podjąć decyzję na spokojnie, przyjrzeć się dokładnie, co dany materiał pokryciowy ma nam do zaoferowania. W tym artykule wnikniemy w specyfikę dachówek oraz blachodachówek.

Dom jednorodzinny w Rytwianach_Blachodachówka PŁASKA_system rynnowy NIAGARA
Dom jednorodzinny w Rytwianach_Blachodachówka PŁASKA_system rynnowy NIAGARA
Bachy Pruszyński

Osobiste preferencje, ceny oraz wizualne i techniczne aspekty – to wszystko jest bardzo ważne w kwestii wyboru materiału na pokrycie. Wszystko to posiadają zarówno dachówki, jak i blachodachówki. Co jednak wyróżnia każde z opisywanych rozwiązań? Jakie cechy czynią je wyjątkowymi?

Do kiedy możemy się zastanawiać nad pokryciem?

Każdy z opisywanych wyżej rodzajów pokrycia dachowego wymaga nieco innego przygotowania konstrukcyjnego. Jeśli postawimy na dachówkę betonową lub ceramiczną, to decyzję należy podjąć szybciej niż w przypadku blachodachówki. Dzieje się tak, ponieważ dachówki są bardzo ciężkimi pokryciami dachowymi, a co za tym idzie wymagają stworzenia specjalnej podkonstrukcji. W tym przypadku decyzja o ceramicznym lub betonowym pokryciu dachowym musi zapaść już na etapie projektu naszego domu. Najważniejsze w procesie przygotowawczym jest wykonanie więźby, która będzie musiała odznaczać się ponadprzeciętną wytrzymałością. W projekcie tego typu, powinniśmy od razu zaplanować rozmieszczenie na dachu akcesoriów. Z decyzją możemy poczekać nieco dłużej w przypadku blachodachówki, która nie odznacza się aż tak dużym ciężarem.

Blachodachówka REN Blachy Pruszyński_dom_ogród
Blachodachówka REN Blachy Pruszyński_dom_ogród
Blachy Pruszyński

Przez jaki czas nasz dach zostanie w stanie idealnym?

Dla każdego, kto buduje dom, bardzo istotną kwestią jest trwałość dachu. Bardzo zależy nam na tym, by nasz dach przetrwał przez długie lata oraz, żeby mimo upływu czasu wciąż prezentował się pięknie. Największą trwałość zapewni nam pokrycie z dachówki ceramicznej. Przetrwa ona każdy kryzys, od ekstremalnie wysokich temperatur, poprzez ogromne mrozy, aż po najsilniejsze wiatry. Podobny efekt da nam pokrycie z dachówek betonowych, które są bardzo wytrzymałe oraz świetnie radzą sobie z promieniowaniem słonecznym.

Dachówkom ceramicznym oraz betonowym dzielnie kroku dotrzymują blachodachówki, które wyposażone są w powłoki ochronne, nadające im większą wytrzymałość. Dla blachodachówek w powłoce poliuretanowej przewidziana została taka sama gwarancja, jak dla dachówki ceramicznej (50 lat).

Blachodachówka LOARA
Blachodachówka LOARA
Blachy Pruszyński

Co trzeba wiedzieć, zanim wybierzemy pokrycie dachowe?

Jednym z bardzo istotnych czynników przy wyborze pokrycia dachowego jest kąt nachylenia połaci. Znacząco różni się on w przypadku dachówek a blachodachówek. Dla tych pierwszych waha się on od 9 do 15o. Z kolei dla tych drugich wynosi on nawet 25o. Blachodachówka pozwala na realizację dachu bardziej stromego.

Kolejna rzecz, nad którą musimy się zastanowić przed podjęciem decyzji o rodzaju pokrycia, to stopień skomplikowania naszego dachu. Jeśli w naszych planach znajduje się dach wielopołaciowy. W przypadku takiej konstrukcji, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się blachodachówka, która jest bardzo przystępna w montażu i nie wymaga od nas wyposażenia się w dodatkowe akcesoria. Bardziej uciążliwa w tym przypadku będzie dachówka, która wymaga od nas wielu dodatkowych działań.

Blachodachówka również świetnie sprawdzi się na dachach o mniejszym stopniu skomplikowania. Dla dachu jedno- lub dwuspadowych najlepsza będzie blachodachówka cięta na wymiar. Warto zapoznać się z ofertą firmy Blachy Pruszyński, która oferuje zarówno pokrycia na wymiar, jak i panelowe.

Z kolei panelówka okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku dachów posiadających wole oka oraz lukarny.

Blachodachówka może wydawać się nieodpowiednią propozycją dla tych, którzy planują stworzyć sypialnię na poddaszu. Bardzo hałaśliwy może być deszcz, który nie da właścicielom w nocy spać. Na szczęście istnieją rozwiązania, które niwelują ten problem. Mowa o izolacji termicznej dachu i matach wygłuszających, które nie tylko wyciszą naszą sypialnię, ale również dodatkowo ją ocieplą.

Każdy z naszych pomysłów na pokrycie powinniśmy przedyskutować z ekspertami, którzy mają na koncie wiele lat prac przy budowie domów. Po rozmowie z nimi, na wszystkie pytania znajdą się odpowiedzi, a my będziemy wiedzieć jakie pokrycie będzie dla nas najbardziej korzystne, zarówno jakościowo, jak i cenowo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie zalety ma pokrycie dachowe z dachówki, a czym może zaskoczyć nas blachodachówka?