Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalkulator pompy ciepła – jak obliczyć koszt montażu?

artykuł zewnętrzny

Zainteresowanie tematyką alternatywnego ogrzewania domu z możliwością zmniejszenia kosztów, stale rośnie. Coraz więcej Polaków szuka sposobu na tańsze ogrzewanie. Dzieje się tak ze względu na zeszłoroczny wzrost cen opału i kosztów ogrzewania. Również brak dostępności towaru opałowego wymusił na nas zmianę sposobu myślenia na temat ogrzewania domu. Wizja tańszego ogrzewania zupełnie przyćmiewa koszty związane z montażem, ale warto jest mieć je na uwadze. W jaki sposób można wyliczyć koszty związane z montażem pompy ciepła? Pomoże w tym narzędzie dostępne na stronach firm specjalizujących się w montażu pomp ciepła.

Kalkulator pompy ciepła – jak obliczyć koszt montażu?
Kalkulator pompy ciepła – jak obliczyć koszt montażu?
Voltair

Jak przygotować się do montażu pompy ciepła?

Jeśli chodzi o przygotowanie finansowe, bo to jest w tym przypadku najważniejsze, trzeba wiedzieć, że inwestycja w pompę ciepła wiąże się z dużym nakładem finansowym. Nie można oczekiwać, że nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje energię odnawialną, zaczerpniętą ze środowiska, będzie owiany niskim kosztem zakupu i instalacji. Takie systemy grzewcze są stale modernizowane, unowocześniane. Ma to przełożenie na ich wieloletnią żywotność, wydajność, a co najważniejsze są niemal bezobsługowe. Mimo nowoczesnej technologii wykorzystanej w instalacjach pomp grzewczych, w roku 2022 okazało się, że tańsza opcja ogrzewania stała się najdroższą z wszystkich możliwych. W jej obliczu pompa ciepła, która korzysta z gruntu, wody lub powietrza ogrzewa dom wydajniej, taniej, a przy tym bez konieczności stałej obsługi. Samo urządzenie, które można porównać kształtem i wielkością do lodówki, może stanąć w dowolnym pomieszczeniu domu, niekoniecznie musi być to pomieszczenie gospodarcze. Piec węglowy, nie dosyć, że jest obszerny, wymaga odpowiedniego umiejscowienia, to w dodatku konieczne jest przystosowanie dodatkowego miejsca, na składowanie opału. Pompa ciepła może zostać umiejscowiona na przykład w pralni lub na korytarzu. Zewnętrzne urządzenie także umiejscowione zostaje w odpowiednim miejscu, tak, aby nie zawadzało. Dawniej użytkowanie pompy ciepła kojarzone było z luksusem, dziś widzi się w tym przede wszystkim oszczędności. Nawet koszt montażu, co dokładnie można obliczyć przy pomocy tego narzędzia, jakim jest kalkulator pompy ciepła, wydają się bardziej przystępne.

Koszt montażu i dotacje

Koszty związane z montażem pompy ciepła można dość łatwo wyliczyć. Wystarczy skorzystać z dostępnego na stronie firmy instalującej taki rodzaj ogrzewania, z narzędzia, którym jest kalkulator pompy ciepła. To proste narzędzie, które za sprawą kilku informacji będzie w stanie określić, chociażby widełki kosztów związanych z montażem takiego urządzenia. Jeżeli chodzi o przedział cenowy, to uznano, że montaż pompy ciepła (wraz z samym urządzeniem) szacowany jest na kwotę ok. 30 do 85 tys. zł. Wiele czynników wpływa na to, ile finalnie będzie kosztować pompa ciepła. Oczywiście kalkulator pompy ciepła dokładnie ukaże wszelkie parametry, jeśli jednak zdecydujemy się na w pełni ekologiczny system grzewczy, a więc wraz z fotowoltaiką, wówczas koszty te mogą być dużo wyższe.

Na cenę montażu i dopasowania odpowiedniego urządzenia wpływ ma przede wszystkim wielkość ogrzewanego budynku. Kalkulator pompy ciepła z pewnością będzie dopasowywał odpowiednie stawki, do metrażu ogrzewanego budynku. Im większy dom, tym wyższe koszty zakupu i montażu pompy, co nie powinno nikogo dziwić. Metraż budynku powyżej 300m2 generuje koszty związane z instalacją pompy ciepła nawet powyżej wysokości kwoty 100 tys. zł. Więcej i dokładniej na ten temat przedstawi wyliczenia kalkulator pompy ciepła.

Niezależnie od tego, jak wysoki będzie koszt montażu pompy ciepła, najlepszym pocieszeniem jest to, że można otrzymać zwrot części kosztów, a umożliwiają to dofinansowania. Korzystając z programu: Mój prąd 5.0, możemy uzyskać solidne dofinansowanie pompy ciepła. Jeśli wybieramy pompę ciepła typu: powietrze-powietrze możemy zyskać do 4,4 tys. zł. Rodzaj urządzenia typu powietrze-woda umożliwia nam skorzystanie z finansowania w wysokości do 12,6 tys. zł. Pompy typu powietrze-woda o podwyższonej efektywności mogą uzyskać do 19,4 tys. zł dofinansowania. Natomiast wysokiej klasy pompy gruntowe udostępniają dofinansowanie w wysokości do 28 tys. zł. Jak widać, możliwość otrzymania zwrotów kosztów jest dość zachęcająca. Najważniejsze finanse, jakie można zyskać dzięki pompie ciepła, pochodzą nie z dofinansowania i świadczeń, a z oszczędności, jakie można zauważyć od samego początku. Jeśli pompa ciepła funkcjonuje wraz z fotowoltaiką, koszty grzewcze ogranicza się do minimum.

Kalkulator pompy ciepła to znakomite narzędzie, które pozwoli nie tylko sprawdzić, jaki koszt finansowy wymagany jest do tego, aby zmienić ogrzewanie na bardziej eco, ale także dopasuje nam sprzęt dopasowany do tego, aby swobodnie ogrzać dom i wodę użytkową na miarę naszych potrzeb. Ponieważ wzrost zainteresowania montażem pompy ciepła jest wciąż wysoki, powstały nawet utrudnienia w terminach montażu, co warto mieć na uwadze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalkulator pompy ciepła – jak obliczyć koszt montażu?