Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kino plenerowe w ogrodzie? Jak urządzić kino pod chmurką?

sponsorowany

Jak połączyć spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, seanse filmowe i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu? Odpowiedź jest jedna – kino plenerowe! To świetna zabawa i okazja do miłych spotkań w urokliwym klimacie, przy znakomitych filmach. Podpowiadamy, jak sprawnie zorganizować kino letnie we własnym ogrodzie. Dowiedz się, czego potrzebujesz oprócz rzutnika i ekranu, aby wieczór dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Kino plenerowe w ogrodzie
Kino plenerowe w ogrodzie
OBI

Letnie kino plenerowe w Twoim ogrodzie

Latem chcemy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Także ciepłe, długie i przyjemne wieczory, kiedy upał już tak nie doskwiera, zachęcają do wyjścia z domu. Dlatego kino w plenerze w przydomowym ogrodzie to nietuzinkowy i ciekawy pomysł na letni relaks.

Kino w ogrodzie to świetna atrakcja, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Wraz z rodziną możemy wieczorami oglądać ulubione seriale lub hity filmowe. Letni seans sprawdzi się również jako niecodzienne urozmaicenie podczas spotkań towarzyskich i imprez okolicznościowych w gronie przyjaciół. Z kolei romantyczna produkcja to doskonały pomysł na spędzenie przyjemnego wieczoru we dwoje. Co więcej, wyświetlenie kreskówki podczas kinderbalu z pewnością zachwyci dzieci i będzie dla nich świetną niespodzianką.

To jednak nie wszystko. Kino letnie to nie tylko filmy i seriale. Nasz ogród może zamienić się w strefę kibica, gdzie wspólnie z innymi fanami będziemy oglądać i przeżywać rozgrywki sportowe. Ponadto przy pomocy projektora możemy zorganizować pokaz pamiątkowych zdjęć, np. z podróży lub z okazji rocznicy jakiegoś wydarzenia czy urodzin. Taka forma spodoba się każdemu.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie własnego przeglądu czy maratonu filmowego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Samodzielnie wybieramy repertuar i wszystko odbywa się na naszych warunkach - bez biletów, w dogodnym terminie, blisko domu i w intymnej atmosferze. Oglądanie filmów w dużym formacie pod chmurką we własnych ogrodzie to świetna alternatywa dla pokazów organizowanych, np. w miastach.

Kino w ogrodzie - jak urządzić kino w ogrodzie
Kino w ogrodzie - jak urządzić kino w ogrodzie
OBI

Co jest potrzebne do zrobienia kina letniego w ogrodzie?

Zanim zaprosimy rodzinę lub przyjaciół na seans pod chmurką, należy przygotować ogród, aby wspólnie spędzony czas był niezapomniany. Zorganizowanie kina plenerowego nie jest skomplikowane. Wystarczy kilka elementów, by powstało przyjemne miejsce do wyświetlania filmów, seriali czy meczów.

Podstawowy sprzęt, który musimy posiadać to rzutnik i ekran. Najlepszy jest projektor o dużej rozdzielczości, którzy zapewnia doskonałą jakość obrazu. Biorąc pod uwagę warunki świetlne i otoczenie, warto wybrać rzutnik, który emituje żywe i naturalne barwy. Najtańszy sprzęt kosztuje kilkaset złotych, a profesjonalny nawet kilka tysięcy. Jednak nie od razu musimy inwestować w rzutnik. Być może uda nam się go pożyczyć od kogoś znajomego. Inna opcją jest wypożyczalnia tego rodzaju sprzętu.

Kolejnym nieodłącznym elementem jest ekran kinowy. W tym przypadku także możemy kupić lub wypożyczyć profesjonalny sprzęt. Dostępne są ekrany zwijane lub na statywie. Ta ostatnia opcja może się jednak okazać mało stabilna przy mocniejszych podmuchach wiatru. W ogrodzie sprawdzają się też maty projekcyjne, które są zwijane ręcznie i nie potrzebują dostępu do źródła energii elektrycznej. Tanią alternatywą jest wykorzystanie zwykłego, białego prześcieradła lub narzuty. Wystarczy przymocować wyprasowaną i naprężoną tkaninę za pomocą sznurków między drzewami, na stelażu z listew lub na ścianie. W roli ekranu sprawdzi się także biała, gładka powierzchnia budynku. Ważne, by struktura była płaska, ponieważ nierówności zniekształcają obraz. Trzeba też pamiętać o dopasowaniu rozmiaru ekranu do parametrów obrazu wyświetlanego przez projektor.

Wcześniej należy zastanowić się też za pomocą jakiego nośnika odtworzymy film. Jeżeli posiadamy go na płycie, wystarczy zwykły odtwarzacz BLU-RAY lub DVD. Natomiast w przypadku korzystania z serwisu streamingowego, do odtwarzania potrzebny będzie laptop z kablem HDMI. Posiadając plik zapisany na dysku zewnętrznym, można skorzystać zarówno z komputera, jak i bezpośrednio z telewizora lub projektora (z odpowiednim interfejsem oraz wejściem USB).

Kino plenerowe z OBI - infografika
Kino plenerowe z OBI - infografika
OBI

Warto także zadbać o odpowiednią jakość dźwięku. W większości przypadków w ogrodzie powinien wystarczyć głośnik wbudowany w projektor, ale jeśli mamy tolerancyjnych sąsiadów, możemy wykorzystać soundbar lub podłączyć zestaw nagłaśniający

Nie możemy zapomnieć, że wszystkie te sprzęty wymagają dostępu do źródła prądu. Rzadko mamy do dyspozycji gniazdko w ogrodzie w dogodnym miejscu. Stąd niezbędny jest przedłużacz ogrodowy, który jest odporny na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia. Dzięki temu możemy z niego korzystać w wymagających warunkach zewnętrznych, bez obawy o bezpieczeństwo własne, gości i użytkowanych sprzętów. Dobrej jakości przedłużacz ogrodowy gwarantuje podwyższony stopień ochrony przed porażeniem prądem.

Gdy zgromadzimy niezbędny sprzęt, pora zadbać o komfort gości. W tym celu należy przygotować dla nich wygodne miejsca do siedzenia lub leżenia podczas projekcji filmu. Możliwości jest wiele. Najprostszy sposób to rozstawienie na trawniku leżaków ogrodowych lub mebli tarasowych. Innym pomysłem jest rozłożenie koca i ułożenie wielu poduszek, aby powstało przyjemne miejsce. Maksymalną wygodę zapewnią hamaki, ale tych na pewno nie wystarczy dla każdego. Najlepiej jest przygotować różnego typu siedziska i miejsca do leżenia. Każdy wybierze odpowiednie dla siebie. Najważniejsza zasada to wygoda.

Meble ogrodowe do kina plenerowego
Meble ogrodowe do kina plenerowego
OBI

Przydatnym wyposażeniem podczas wieczoru filmowego są również niskie stoliki, na których można trzymać przekąski oraz napoje. Można wykorzystać meble ogrodowe lub z domu, ale świetnym pomysłem jest także wykorzystanie drewnianych palet, które można zaaranżować w dowolny sposób.

Dbanie o komfort gości to również zapewnienie przyjemnej atmosfery podczas wieczornego spotkania na świeżym powietrzu. Aranżacja przestrzeni i dekoracje sprawią, że w ogrodzie zapanuje niepowtarzalny i urokliwy klimat. Nie musi to być nic wyszukanego, ale warto w jakiś sposób urozmaicić otoczenie. Dobrym pomysłem są tematyczne dekoracje i drobiazgi nawiązujące do wyświetlanego filmu. Sprawdzą się także kwiaty, świece i pochodnie.

Kluczową rolę w budowaniu kinowego nastroju odgrywa oświetlenie, które powinno być delikatne i niezbyt intensywne, by nie przeszkadzało w oglądaniu wyświetlanego filmu. Jednocześnie umożliwi swobodne poruszanie się po ogrodzie po zmroku. Najlepiej sprawdzą się lampiony i girlandy ogrodowe rozwieszone między drzewami i innymi elementami w ogrodzie. Warto wykorzystać też lampy solarne, które nie wymagają dostępu do prądu i włączają się automatycznie, gdy zapadnie zmrok. Przy tym dają piękne efekty świetlne i można je umieścić w dowolnym miejscu, np. w podłożu, wytyczając ścieżki. Warto też oświetlić konkretne miejsca, np. stoliki z przekąskami i napojami. W tym celu można sięgnąć po świece i lampiony.

Warto także przygotować smakowite przekąski i napoje, bowiem dobre jedzenie to jeden z filarów udanej imprezy. Jak kino to obowiązkowo musi pojawić się popcorn, ale z uwagi na seans pod chmurką można także postawić na przysmaki z grilla. Niezawodnie sprawdzą się również owoce, ciasteczka czy chipsy i inne słone przekąski. Zadbajmy o dużą ilość schłodzonych napojów i wody. Wcześniej warto także przygotować lód, który możemy  przechowywać w turystycznej lodówce.

O czym pamiętać, organizując kino letnie pod chmurką?

Jeżeli mamy już zgromadzone akcesoria przydatne do seansu na świeżym powietrzu, należy zadbać o odpowiednie ich rozstawienie. Warto zrobić to przed przybyciem gości, by wszystko było gotowe wcześniej, co pozwoli uniknąć ewentualnych wpadek.

W instrukcji obsługi projektora znajdują się informacje na temat tego, jak prawidłowo zainstalować sprzęt, pod jakim kątem i w jakiej odległości, by uzyskać optymalny obraz o pożądanej wielkości. Rzutnik powinien być ustawiony na stabilnej podstawie pośrodku ekranu. Wyświetlany obraz musi mieć kształt prostokąta. Jeśli rama obrazu przypomina trapez, oznacza to, że projektor lub obiektyw jest źle ustawiony. Należy także pamiętać o regulacji ostrości, kontrastu i jasności.

Organizując pokaz filmowy w ogrodzie, koniecznie musimy zadbać o bezpieczeństwo. Sprzęty elektryczne powinny znajdować się z dala od źródeł wody, by uniknąć porażenia prądem. Nie mogą także ulec uszkodzeniom mechanicznym, co także może prowadzić do niebezpiecznych wypadków. Ponadto wszelkie urządzenia powinny być stosunkowo łatwe do uprzątnięcia. Jeżeli kino letnie organizujemy sporadycznie i nie jest ono stałym elementem ogrodu, warto wybrać lekkie sprzęty, które nie zajmują wiele miejsca i są łatwe w transporcie, np. składane.

Co więcej, jako organizatorzy imprezy w plenerze, musimy przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą wpłynąć na przebieg spotkania. Nasi goście przez cały czas powinni czuć się komfortowo. Dlatego musimy być przygotowani pod każdym względem.

Zwykle najwięcej problemów przysparza kapryśna pogoda. Nawet najbardziej upalne lato potrafi zaskoczyć i temperatura po zachodzie słońca może szybko spadać, dlatego warto zaopatrzyć się w ciepłe koce. Przydadzą się, też w cieplejsze wieczory, ponieważ przebywanie przez długi czas w jednej pozycji sprawia, że szybko odczuwamy chłód.

Co więcej, pogoda latem bywa wyjątkowo zmienna. Na wypadek lekkiego deszczu warto przygotować parasole lub rozstawić pawilon ogrodowy. Wówczas

Parasole ogrodowe
Parasole ogrodowe
OBI

Kolejna kwestia, o której nie można zapominać to uciążliwe owady, które z pewnością będą atakowały naszych gości. Natarczywe komary uniemożliwiają oglądanie nawet najbardziej interesującego filmu. Warto zakupić wcześniej specjalne preparaty odstraszające insekty. Do wyboru jest wiele różnych środków, w tym świece i spirale owadobójcze. Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest korzystanie z lamp owadobójczych.

Doskonałe przygotowanie pod każdym względem do organizacji kina plenerowego w ogrodzie zapewni dobrą zabawę i niezapomniane wspomnienia. Warto poświęcić trochę czasu, by wszystko poszło zgodnie z planem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kino plenerowe w ogrodzie? Jak urządzić kino pod chmurką?