Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja pomieszczeń – przegląd rozwiązań

artykuł zewnętrzny

Klimatyzacja to niezastąpione i znane każdemu urządzenie. Czy jest jednak jedynym sposobem na to, by schłodzić pomieszczenie? Okazuje się, że nie! Dostępne są różne, ekologiczne i stosunkowo tanie rozwiązania, które to umożliwiają. Poznaj je!

Klimatyzacja pomieszczeń – przegląd rozwiązań
Klimatyzacja pomieszczeń – przegląd rozwiązań
Klimatherm

Klimakonwektor

Klimakonwektor, potocznie zwany fan-coil – jest urządzeniem, które pomaga utrzymać określoną temperaturę w pomieszczeniu. Służy nie tylko do chłodzenia, ale również grzania. Czynnikiem, który zapewnia ten komfort – jest woda. Klimakonwektor wyposażony jest w wentylator, który wymusza cyrkulację powietrza przez wymiennik. Powietrze przepływające przez wymiennik ciepła zostaje szybko schłodzone dzięki skraplaniu wilgoci.

Urządzenie umożliwia zarówno ręczne sterowanie, jak i automatyczne, np. przy pomocy włącznika zegarowego lub czujnika ruchu. Klimakonwektor jest wyposażony w system odprowadzania skroplin, a jego użytkowanie jest naprawdę proste.

Ekologiczne rozwiązanie, czyli pompa ciepła

Pompa ciepła cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością, jednak czy wiedziałeś, że to urządzenie może również schłodzić pomieszczenie? Wcale nie służą wyłącznie do ogrzewania. Podczas procesu chłodzenia wykorzystuje się najczęściej niską temperaturę dolnego źródła ciepła. Może to być grunt, czy woda. 

Wówczas parownik pełni funkcję skraplacza, a skraplacz pełni funkcję parownika. Działanie jest odwrotne do działania urządzenia podczas ogrzewania. Wydajność takiego chłodzenia zależy od wielu czynników, w tym od wielkości dolnego źródła ciepła, czy jego temperatury. Warto więc pomyśleć o tej funkcji już na etapie montażu pompy ciepła, aby móc wykorzystać ją możliwie jak najlepiej.

Rekuperacja z funkcją chłodzenia

Głównym zadaniem rekuperacji jest wymiana powietrza na świeże. Podczas transportu, jest ono oczyszczane ze smogu, kurzu, alergenów, jak i innych zanieczyszczeń. W ciepłe dni rekuperacja może służyć również do chłodzenia pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu gruntowego wymiennika ciepła – glikolowego, żwirowego lub rurowego. Możliwe jest uzyskanie temperatury niższej o nawet 10 stopni w porównaniu do temperatury na zewnątrz! Co najważniejsze – takie rozwiązanie wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. 

Podobnie jak w przypadku klimakonwektora, opcja ta może być uruchamiana automatycznie lub ręcznie. Rekuperator jest skuteczniejszy niż w schładzaniu niż np. punktowy klimatyzator. Dodatkową korzyścią jest tutaj wysoka jakość powietrza, która również wpływa na komfort. Wystarczy zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła oraz chłodnicę freonową lub kanałową wodną, by móc cieszyć się schłodzonym wnętrzem w letnie dni. Tutaj również warto to zaplanować już na etapie zakupu rekuperacji 

Klimatyzacja – najpopularniejszy wybór

Klimatyzacja to wciąż skuteczny i popularny sposób na schłodzenie wnętrza w ciepłe dni. Urządzenie wyposażone jest w dwa wymienniki ciepła, pomiędzy którymi krąży powietrze. W pierwszej kolejności pobierane jest powietrze z otoczenia, a następnie schładzane przy pomocy czynnika ochładzającego. Podczas całego procesu powietrze przechodzi również przez filtry, a to umożliwia jego oczyszczenie i tym samym – uzyskanie chłodnego i jakościowego powietrza.

Niegdyś klimatyzacja była kojarzona ze sporym luksusem, jednak dziś, na jej zakup decyduje się naprawdę wiele osób. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzacji, zatem bez problemu dobierzesz taki, który odpowiada na Twoje potrzeby.

Jak sam widzisz, sposobów na schłodzenie wnętrza jest naprawdę sporo!

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzacja pomieszczeń – przegląd rozwiązań