Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzator nie tylko na lato! Podwójna funkcja klimatyzacji

sponsorowany

Klimatyzator kojarzy się nam przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz podczas letnich dni i nocy. Tymczasem nowoczesne urządzenia tego typu są całoroczne - możemy ich używać zarówno do schładzania, jak i ogrzewania pomieszczeń, oszczędzając przy tym energię.

Vitoclima
Vitoclima
Viessmann

Obecnie produkowane klimatyzatory, poza podstawową funkcją chłodzenia wnętrz, umożliwiają również ich ogrzewanie. W tej funkcji nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne pracują jak pompa ciepła. Oznacza to, że pobierają energię skumulowaną w powietrzu zewnętrznym (nawet wówczas, gdy temperatury są niskie) i przekazują ją w postaci ciepła do pomieszczenia. Dzięki podwójnej funkcji klimatyzatory mogą więc zapewniać komfortową temperaturę w domu zarówno latem, w okresach przejściowych, jak i w sezonie grzewczym, zastępując w tej roli kocioł.

Czy można ogrzewać dom klimatyzatorem przez cały rok?

Wybierając klimatyzator nie tylko na potrzeby chłodzenia, ale i ogrzewania pomieszczeń należy pamiętać, że moce i parametry podawane dla chłodzenia nie są mocami dla temperatur obliczeniowych ogrzewania. Oznacza to, że dobierając klimatyzator do celów grzewczych, trzeba sprawdzić jego parametry dla ogrzewania, w tym moc, z jaką będzie pracował w temperaturach ujemnych.

Nowoczesne klimatyzatory Vitoclima 200 i 300 umożliwiają pracę grzewczą nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -15°C. Sprawność klimatyzatora przy temperaturach poniżej -10 stopni będzie wyraźnie niższa, niż chociażby kotła gazowego, warto jednak wziąć pod uwagę, że liczba dni z taką temperaturą w sezonie grzewczym jest niewielka.

Ogrzewanie i chłodzenie w całym domu

Standardowe klimatyzatory typu split (składające się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) przeznaczone są do chłodzenia lub ogrzewania wybranego pomieszczenia w budynku. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej jest to salon, w którym domownicy spędzają zwykle najwięcej czasu. Chłodzenie lub ogrzewanie kolejnych pomieszczeń (np. sypialni) w standardowym rozwiązaniu wymaga zakupu i montażu kolejnych jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych, co jest kosztowne i bardzo kłopotliwe. Przede wszystkim wymaga wygospodarowania miejsca na elewacji dla wcale niemałe jednostki zewnętrznej, a gdy jest ich więcej pojawia się spory problem, chociażby natury estetycznej. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są nowoczesne klimatyzatory multisplit, takie jak Vitoclima 300.

Umożliwiają one podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej nawet pięciu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu oszczędzając miejsce na elewacji budynku możemy latem chłodzić a jesienią i zimą ogrzewać nawet pięć pomieszczeń w domu. Ograniczenie liczby jednostek zewnętrznych do jednej nie tylko pozwala zachować estetykę budynku, ale również ułatwia montaż klimatyzacji oraz jej późniejszy serwis. Co ważne, dzięki klimatyzatorom multisplit w każdym z pomieszczeń możemy utrzymywać inną temperaturę, dostosowaną do aktualnych potrzeb przebywających w nim osób. Każda z jednostek wewnętrznych może być bowiem obsługiwana niezależnie od pozostałych.

.
.
Viessmann

Ogrzewanie klimatyzacją – sprawdzone rozwiązania

Choć przyzwyczajenia i oczekiwania wobec komfortu cieplnego nie często popychają właścicieli domów jednorodzinnych do ogrzewania wyłącznie klimatyzatorem, to urządzenia te są chętnie wykorzystywane min. w biurach, sklepach oraz domkach letniskowych, gdzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewanie jest często nieopłacalne lub niemożliwe. Vitoclima może nie tylko ogrzewać dom sezonowy w czasie gdy z niego korzystamy, wykorzystując w tym celu energię odnawialną. Podczas naszej nieobecności może również utrzymywać w domu weekendowym stałą temperaturę +8°C, zabezpieczając w ten sposób zimą znajdującą się w nim instalację wodną przed zamarznięciem. Funkcja WiFi dostępna w klimatyzatorach Vitoclima pozwala przed przyjazdem do domku włączyć ogrzewanie za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki temu domownicy lub goście nawet po krótkiej podróży będą mogli wejść do już ogrzanych wnętrz.

Ogrzewanie klimatyzacją to również dobre rozwiązanie w przypadku modernizowanych budynków, w których nieużywany dotąd strych planujemy zaadoptować na pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji doprowadzenie instalacji centralnego ogrzewanie może okazać się nie tylko kosztowne, ale i trudne do zrealizowania. Z kolei ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu grzejnikami elektrycznymi będzie generowało duże koszty. Nowoczesny klimatyzator będzie ogrzewał wnętrza taniej, niż grzejniki elektryczne pracując jak pompa ciepła, a przy tym zapewni  odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach również latem, zwłaszcza, że bezpośrednio pod dachem osiągają one często naprawdę wysoki, ciężki do zniesienia bez klimatyzacji poziom. Tak więc wyposażając adaptowane wnętrza w nowoczesny klimatyzator, jednym urządzeniem możemy zapewnić sobie komfortową temperaturę na poddaszu przez cały rok.

.
.
Viessmann

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem Vitoclima może być porównywalne, a nawet tańsze od ogrzewania kotłem gazowym. W temperaturach lekko dodatnich, czyli takich jakie panują przez większość sezonu grzewczego, różnica w kosztach ogrzewania może być już wyraźnie odczuwalna na korzyść klimatyzatora. Szacuje się również, że klimatyzatory multisplit w domu można zainstalować w porównywalnej cenie do nowoczesnej kotłowni gazowej. Jeżeli jednak dodamy do niej ogrzewanie podłogowe, koszt takiego systemu grzewczego będzie wyższy od wersji ogrzewania tylko klimatyzacją.
Ogrzewanie klimatyzacją Vitoclima z pewnością jest tańsze niż samym prądem, ponieważ klimatyzator wykorzystują w celach grzewczych darmową energię skumulowaną w powietrzu. Ponadto klimatyzatory Vitoclima mogą być zasilane prądem pochodzącym z domowej instalacji fotowoltaicznej. W upalne dni, gdy produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest największa, prąd solarny może być wykorzystywany m.in. na potrzeby zasilania systemu klimatyzacyjnego, schładzającego wszystkie pomieszczenia w budynku. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwali nam wówczas cieszyć się przyjemnym chłodem w domu zupełnie za darmo. Energia produkowana przez fotowoltaikę może być wykorzystywana również do zasilania klimatyzacji jesienią i zimą na cele grzewcze, redukując znacznie koszt zakupu energii elektrycznej z sieci.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzator nie tylko na lato! Podwójna funkcja klimatyzacji