Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komfortowy dom na lata. Izolacja poddasza i ścian zewnętrznych zgodnie z WT 2021 i potrzebami domowników

sponsorowany

Standard izolacyjności domów jest coraz wyższy, dzięki temu lepszy komfort z użytkowania ogrzewanych pomieszczeń uzyskiwany jest przy niższym zużyciu energii i paliwa. Jakie materiały wybrać, aby izolacja nie tylko spełniała obowiązujące standardy, ale też właśnie zapewniła nam komfort, oszczędności i bezpieczeństwo? Który materiał najlepiej sprawdzi się na poddaszu a jakie korzyści przyniesie wełna mineralna wykorzystana do izolacji ścian?

Komfortowy dom na lata
Komfortowy dom na lata
Isover

Według nowych WT2021, pod względem izolacyjności cieplnej, współczynnik przenikania ciepła UC dla dachów nie może być wyższy niż UC max = 0,15 W/m2K a dla ścian nie wyższy niż UC max = 0,20 W/m2K. Współczynnik UC jest zależny w dużej mierze od grubości izolacji i jej parametrów cieplnych, czyli lambdy. Jego wartość to odwrotność sumy oporu cieplnego wszystkich warstw tworzących daną przegrodę, a izolacja odgrywa tu największą rolę.

Wełna mineralna to jedyny materiał który równocześnie może zapewnić wszystkie pożądane cechy przegród, czyli ochronę termiczną, akustyczną i ogniową, zachowując przy tym swoje parametry w czasie.

Wełna szklana na poddasze

Idealnym produktem do ocieplenia poddaszy jest wełna mineralna szklana. Jako materiał lekki i sprężysty doskonale dopasowuje się do drewnianych krokwi oraz nie obciąża dodatkowo konstrukcji dachu. Wełna ISOVER jest przede wszystkim materiałem niepalnym, ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co podwyższa bezpieczeństwo pożarowe budynku. Dzięki bardzo dobrym parametrom cieplnym i akustycznym wełny ISOVER nie tylko zapewniają ciepło zimą i przyjemny chłód latem, ale również zatrzymują przenikanie hałasu z otoczenia do wnętrza do domu.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem izolacji termicznej poddaszy jest dwuwarstwowy układ wełny (jedna warstwa izolacji układana pomiędzy krokwiami i druga warstwa pod krokwiami). Taki układ pozwala na zniwelowanie mostków termicznych jakie tworzą elementy konstrukcji nośnej (krokwie czy elementy metalowe konstrukcji dachu).

Ze względu na swoją otwartość dyfuzyjną, sprężystość, niepalność, dobre parametry termiczne i akustyczne wełna mineralna szklana Super-Mata jest liderem, jeżeli chodzi o izolację dachów skośnych. Nie należy jednak zapominać, że na efektywność izolacji dachu skośnego poza niską lambdą i grubością materiału wpływa także precyzyjny i dokładny montaż.

.
.
Isover

Izolacja ścian i korzyści z wełny skalnej

Za popularnością systemu ETICS, bazującego na wełnie mineralnej, stoi szereg korzyści. Wełny ISOVER dedykowane do ociepleń ścian zewnętrznych nie zmieniają wymiarów podczas nagrzewania i chłodzenia materiału przy montażu i w trakcie użytkowania budynku, co przeciwdziała spękaniom wypraw tynkarskich i odspajaniu się tynku. Dodatkowo, dzięki sprężystości, płyty ISOVER dopasowują się do ściany i tworzą szczelną warstwę termoizolacji, a prace są wykonywane sprawnie.

Co ważne, najistotniejsze parametry wełen mineralnych, tzn. klasa reakcji na ogień A1 – niepalność -  oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, nie zmieniają się w czasie.

Wełna mineralna ISOVER wytwarzana jest z materiałów naturalnych, takich jak kruszywo bazaltowe. Przez setki lat nie ulegają one zmianom i nie tracą swoich właściwości. Ponadto wełna jest materiałem „oddychającym”. Oznacza to, że para wodna z łatwością przenika przez warstwę wełny, co minimalizuje ryzyko jej wykraplania się. Ocieplenie z wełny mineralnej jest efektywne – zapewnia komfort termiczny i akustyczny.

Przykładem rozwiązania stworzonego z myślą o systemie ETICS jest płyta ISOVER Fasoterm 35. Łączy ona bardzo dobrą lambdę (λ= 0,035 W/mK) z doskonałymi parametrami mechanicznymi. Dzięki wysokim parametrom cieplnym można ograniczyć wymaganą grubość izolacji. Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 posiada klasę tolerancji grubości T5, dzięki czemu instalowane płyty bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS. Fasoterm 35 doskonale łączy się z całą gamą produktów Weber wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów już użytkowanych, jak i nowych.

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Komfortowy dom na lata. Izolacja poddasza i ścian zewnętrznych zgodnie z WT 2021 i potrzebami domowników