Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominek dachowy wentylacyjny. Co warto wiedzieć przed wyborem?

artykuł zewnętrzny

Czemu kominek dachowy wentylacyjny jest tak istotny? Bez niego nie ma skutecznej wentylacji. Problem z nią skutkuje zaś powstaniem w użytkowanym domu nieprzychylnych warunków, które mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia. Na rynku znaleźć można liczne produkty. Czym się od siebie różnią i na które warto postawić?

Kominek dachowy wentylacyjny. Co warto wiedzieć przed wyborem?
Kominek dachowy wentylacyjny. Co warto wiedzieć przed wyborem?
Blachotrapez

Najczęściej stosuje się kominek dachowy wentylacyjny, niekiedy jednak lepszym rozwiązaniem jest kominek wentylacyjny boczny lub ścienny. Jedno jest pewne: chodzi o bardzo ważny element systemu wentylacyjnego. Niedbałość jeśli chodzi o wybór i montaż tego akcesorium może powodować wiele uciążliwości w użytkowaniu domu. Co warto wiedzieć jeśli chodzi o dachowe kominki wentylacyjne?

Kominek dachowy wentylacyjny, czyli co?

Czym jest dachowy kominek wentylacyjny? Takie akcesoria występują na rynku obok kominków bocznych i ściennych (duży wybór takich produktów znajdziesz choćby na blachotrapez.eu). Służą przede wszystkim za jeden z kluczowych elementów systemu wentylacyjnego. Produkty dobrej jakości, choćby te oferowane przez firmę Blachotrapez, pomagają w usunięciu z domu nadmiaru wilgoci i pary wodnej. O tym, jak bardzo uciążliwa może być wilgoć we wnętrzu, wiedzą tylko osoby, które miały kiedyś kłopoty z niewłaściwie działającą wentylacją.    

Po co potrzebny jest kominek dachowy wentylacyjny?

Kominek dachowy wentylacyjny jest przede wszystkim tym elementem systemu wentylacyjnego, który wystaje ponad połać dachu. Jego zadaniem jest odprowadzenie na zewnątrz nadmiaru pary wodnej i wilgoci. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie stosuje się nowoczesne okna z PCV.  

Warto zaznaczyć, że kominek dachowy wentylacyjny bywa wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej w garażu, łazience czy kuchni. Nie nadaje się jednak w żadnym wypadku do odprowadzania spalin. Budowa i wygląd takiego kominka mogą różnić się w zależności od producenta, ale co do zasady średnica kominka wentylacyjnego nie powinna być mniejsza od 150 mm.  

Rodzaje kominków wentylacyjnych

Jakie są rodzaje kominków wentylacyjnych? Podstawowym podziałem jest rozróżnienie na:

·     kominki wentylacyjne dachowe;

·     kominki wentylacyjne ścienne; 

·     kominki wentylacyjne boczne.

Niekiedy kominki wentylacyjne dachowe nazywane są także grzybkami wentylacyjnymi. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. Występują one także jako kominki wentylacyjne docieplone (zaizolowane) i obrotowe. Ostatnie mają system napędzający, który ułatwia dobrą wentylację.  

Warto odróżnić te produkty od podobnych wizualnie akcesoriów, których działanie jest jednak inne. Chodzi zwłaszcza o kominki odpowietrzające lub odpowietrzająco-kanalizacyjne. Ich zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w wentylacji. Dlaczego to takie ważne? Zadbanie o ten aspekt pozwala uniknąć cofania się przykrych zapachów do łazienki.  

Warto przy tym wiedzieć, że rodzaj kominka wentylacyjnego dachowego uzależniony jest od typu pokrycia dachowego. Blacha trapezowa, blachodachówka lub papa mogą wymagać różnych produktów przeznaczonych do wykończenia systemu wentylacyjnego. 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominek dachowy wentylacyjny. Co warto wiedzieć przed wyborem?