Kompleksowe nawożenie trawnika – kalendarium roczne
Pielęgnacja trawnika jest podstawową czynnością w przydomowym ogródku. Zadbana i zielona trawa to wizytówka domu, a dodatkowo piękny trawnik przydaje się podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Aby uzyskać gęstą i intensywnie wybarwioną murawę, należy pamiętać o jej regularnym nawożeniu. Kiedy stosować nawóz? Jak często nawozić trawę?

Nawożenie trawnika – jak często to robić?
Regularne dostarczanie dodatkowych składników odżywczych pomaga trawie pięknie rosnąć, wpływa pozytywnie na gęstość i kolor trawnika oraz chroni go przed chorobami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że nawożenie jest tak samo istotnym elementem pielęgnacji trawy jak koszenie czy podlewanie. Nie warto pomijać tego zabiegu!
Bez dodatkowej porcji substancji odżywczych rośliny szybko staną się słabe, rzadkie, ich kolor się pogorszy oraz łatwiej je będzie uszkodzić podczas korzystania z trawnika. Nawozy do trawy zawierają takie pierwiastki, jak azot, potas, fosfor, wapń, magnez, a czasem też żelazo.
Najważniejsze zalety regularnego nawożenia:
- gęste i intensywnie zabarwione rośliny,
- widocznie mniejsza liczba chwastów,
- trwała trawa, odporna na uszkodzenia mechaniczne,
- mniejsza podatność trawy na choroby, szczególnie grzyby,
- wzmocnienie roślin, które nie schną tak szybko podczas intensywnych upałów.
Nawożenie zwykle przeprowadza się 3 razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Do tego celu stosuje się odpowiednie produkty dostosowane do pory roku. Można postawić na granulowane nawozy lub te o przedłużonym działaniu.
Jaki dzień nadaje się do nawożenia trawnika? Najlepiej stawiać na chłodną i pochmurną pogodę. Idealnie, jeżeli ziemia jest jeszcze wilgotna, a na popołudnie zapowiadają deszcz. Jeżeli wybranego dnia nie pada, to nie trzeba od razu zmieniać terminu nawożenia. Wystarczy tylko obficie podlać trawnik już po wykonanym zabiegu pielęgnacyjnym. Woda poprawia i przyspiesza przenikanie substancji odżywczych do bryły korzeniowej, dlatego warto nie pomijać podlewania.
Ważne! Nawozu nie podaje się podczas upalnej i suchej pogody, bo może dojść do uszkodzenia roślin.
Jak nawozi się trawnik? Wybrany produkt należy równomiernie rozprowadzić po całym trawniku. Dokładna aplikacja jest bardzo ważna! Jeżeli w jednym miejscu jest za dużo nawozu, a w innym za mało, to trawa będzie rosnąć nierównomiernie. W najgorszym przypadku dojdzie do spalenia pewnych obszarów i niedożywienia innych.
Nawóz można rozprowadzać ręcznie metodą na krzyż albo użyć do tego siewnika. Wszystko zależy od wielkości trawnika i naszej wygody. Przed rozpoczęciem nawożenia zawsze należy przeczytać wszystkie zalecenia producenta, żeby niemile się nie zaskoczyć np. tym, że granulki nanosi się na suchą, a nie wilgotną murawę. Dawkowanie również jest podawane przez producenta danego nawozu.
Chcesz zadbać o swój przydomowy ogród? Zaopatrz się w produkty do pielęgnacji trawy i kwiatów!

Nawożenie trawnika po zimie powinno zaopatrzyć glebę w niezbędne składniki pokarmowe, które w tym czasie są już na wyczerpaniu. Wówczas należy sięgnąć po nawozy o wysokiej zawartości azotu i najlepiej te z dodatkowymi mikro- i makroskładnikami (fosfor, potas, magnez, wapń). Tego typu produkty zwykle można znaleźć pod nazwą nawóz startowy lub nawóz do trawy wiosenny (na wiosnę).
Wiosenne nawożenie trawnika przeprowadza się pod koniec marca lub na początku kwietnia. Aby przygotować murawę do tego zabiegu, należy najpierw ją skosić oraz poddać wertykulacji i aeracji. Pierwsza porcja nawozu w ciągu roku ma za zadanie pobudzić rośliny do intensywniejszego wzrostu.
Letnie nawożenie trawnika
Wakacyjne miesiące to spore wyzwanie dla trawnika. Z jednej strony jest wtedy najczęściej użytkowany i dodatkowo narażony na upały, więc mogą pojawić się problemy z miejscowymi zniszczeniami trawy, żółknięciem źdźbeł lub usychaniem roślin. Z drugiej strony w tym czasie zdarzają się okresy intensywnych opadów, co przekłada się na szybszy wzrost roślin. Wyższa trawa to również gęstsze koszenie, a to może doprowadzić do niedoborów składników pokarmowych.
Letnie nawożenie przeprowadza się pod koniec maja lub w czerwcu. Ważne, żeby nie robić tego podczas suszy! Zadaniem tego zabiegu w okresie wakacyjnym jest wzmocnienie trawy i ograniczenie rozrostu chwastów. Jaki nawóz do trawy sprawdzi się podczas najcieplejszych miesięcy? Należy sięgnąć po uniwersalny mineralny nawóz do trawników. Taki produkt pomoże w zachowaniu intensywnego koloru roślin i poprawi gęstość trawnika.
Ważne! Nawozy o wysokiej zawartości azotu należy stosować tylko do końca lipca! Nadmiar azotu prowadzi do zbyt intensywnego wzrostu trawy.
Nawożenie trawnika jesienią
Jesień to czas przygotowań do zimy. Trawa, tak jak każda inna roślina, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby dobrze zniosła mroźne miesiące. Trawnik potrzebuje teraz ochrony przed mrozem, rozwoju mocnego systemu korzeniowego i zwiększonej odporności na pleśń.
Kiedy stosować jesienny nawóz do trawy? Najlepiej zabrać się za to od połowy sierpnia do połowy października. Najważniejsze, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami! Minusowa temperatura może przeszkodzić roślinom w pobraniu substancji odżywczych z zastosowanego nawozu.

Jesienne nawożenie trawnika przeprowadza się specjalnymi preparatami dostosowanymi do tej właśnie pory roku. Takie nawozy mają w składzie dużo fosforu i potasu, ale bardzo mało azotu. Dlaczego? Azot wpływa na wzrost roślin i tworzenie nowych pędów, a tego należy unikać jesienią i zimą. Za to potas i fosfor dobrze wpływają na zimowanie trawnika, bo chronią przed chorobami (szczególnie wiosenną pleśnią śniegową).
Czy dodatkowe nawozy do trawy są potrzebne?
Jeżeli trawnik jest mocno eksploatowany lub dopiero co go założyliśmy, to może mu się przydać dodatkowe nawożenie. Łatwo zauważyć, że 3 zabiegi w roku to zbyt mało. Jeśli pomimo wiosennego, letniego i jesiennego nawożenia trawa nie wygląda dobrze, to może przydać się jej dodatkowa porcja nawozu.
Dodatkowy nawóz stosujemy, jeżeli trawa pomimo 3-krotnego nawożenia:
- rośnie nierównomiernie lub słabo,
- jest przerzedzona,
- ma jasnożółte końcówki lub przebarwienia,
- na trawniku pojawia się dużo chwastów.
Jak uratować trawnik spalony nawozem?
Jeżeli użyliśmy zbyt dużo nawozu i trawnik został spalony, to jeszcze nie wszystko stracone. Regeneracja trawy po takim zniszczeniu jest dość prosta, ale wymaga odrobiny cierpliwości.
- Po pierwsze należy wygrabić martwą i zniszczoną trawę albo skosić trawnik i dokładnie go potem wygrabić. W razie potrzeby można wykonać też wertykulację.
- Po drugie kluczem do sukcesu jest obfite podlewanie, które wypłucze nawóz z gleby.
- Po trzecie teraz należy poczekać kilka tygodni, aż nadmiar nawozu zostanie wypłukany.
- Po czwarte czas na wysiew! Najlepiej postawić na samozagęszczającą się trawę.
Cały proces jest dość łatwy, ale wymaga sporo czasu. Jeżeli spalenie nie było zbyt duże, to ziemię w tym miejscu można wymienić na nową glebę (najlepiej taką do zakładania i renowacji trawników) i od razu zacząć wysiew.
Co zrobić, żeby o wiele szybciej odnowić trawnik po przenawożeniu? Rozwiązaniem jest trawnik w rolce. To oczywiście droższe rozwiązanie, ale takie, które daje szybciej widoczne efekty. Tego rodzaju trawę po prostu się rozwija i obficie podlewa. Przed położeniem takiego trawnika należy przygotować ziemię w taki sam sposób co przed wysiewem
- Więcej o:
Kiedy podlewać trawnik?
Jak cieszyć się pięknym trawnikiem, a jednocześnie... wolnymi weekendami?
Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?
Wysiew trawy - krok po kroku
Łąka kwietna wieloletnia
Kompleksowe nawożenie trawnika – kalendarium roczne
Sprawdzone sposoby na piękny trawnik
Kosiarka idealna: czy taka istnieje? Wybór kosiarek. RANKING