Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?

artykuł zewnętrzny

Wniesienie wkładu własnego jest obowiązkiem każdego kredytobiorcy ubiegającego się o kredyt hipoteczny. Nie wszyscy jednak dysponują całą gotówką pozwalającą na pokrycie tego zobowiązania. Dowiedz się, czy można zaciągnąć kredyt na wkład własny oraz poznaj alternatywne metody jego finansowania.

Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?
Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?
Rankomat

Każdy kredyt hipoteczny, mimo że jest zabezpieczony hipoteką nałożoną na nieruchomość czy działkę, wymaga wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość uzależniona jest od wartości kredytowanego obiektu, dlatego w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wkład własny – czy jest konieczny?

Mianem wkładu własnego określa się wysokość środków, które kredytobiorca musi wnieść przed uruchomieniem finansowania. Zgodnie z obowiązującą Rekomendacją S wdrożoną przez Komisję Nadzoru Finansowego, wkład własny nie może być niższy niż 20% kredytowanej nieruchomości.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w Raporcie AMRON-SARFiN, w pierwszym kwartale 2020 roku przeważały kredyty hipoteczne z wkładem własnym na poziomie 20% (ok. 41% wszystkich nowych umów). Natomiast kredyty hipoteczne wkładem od 30 do 50% stanowiły niecałe 6% nowych umów kredytowych zawieranych w badanym okresie.

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

Wiele osób jest przekonanych, że środki potrzebne na wkład własny może pozyskać w ramach innego kredytu. W praktyce okazuje się, że kredyt na wkład własny nie zostanie zaakceptowany przez żaden bank. Wynika to ze wspomnianej Rekomendacji S, która nie dopuszcza finansowania wkładu własnego z zewnętrznych źródeł. Pieniądze muszą być własnością kredytobiorcy, a banki mają prawo do zażądania stosownego oświadczenia w tym temacie.

Teoretycznie można zaciągnąć kredyt gotówkowy z możliwością przeznaczenia środków na dowolny cel (w tym przypadku pokrycie wkładu własnego). Nie warto jednak ryzykować, ponieważ każde zobowiązanie zmniejsza zdolność kredytową. Może się więc okazać, że bank odmówi kredytu hipotecznego z powodu dochodów nieodpowiadających wysokości zaciągniętych zobowiązań kredytowych w innych bankach.

Skąd pozyskać pieniądze na wkład własny?

Brak wystarczających środków na wkład własny wcale nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o własnym domu czy mieszkaniu. Istnieje bowiem kilka innych sposobów na pozyskanie pieniędzy.

  • Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

To jedna z najczęściej wybieranych opcji, która pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Istotą jest wykupienie polisy, która będzie stanowić zabezpieczenie finansowania w razie problemów ze spłatą kredytu.

Miesięczna składka jest doliczana do raty kredytu albo powoduje podwyższenie marży (proporcjonalnie do wysokości składki).

  • Wsparcie finansowe bliskich

Jeśli do minimalnego wkładu własnego brakuje niewielkiej kwoty, można pomyśleć o zdobyciu wsparcia finansowego u bliskich osób.

Więcej informacji na temat pozyskiwania środków na wkład własny znajdziesz w artykule pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredytowac-wklad-wlasny/.

Pamiętaj! Kredyt hipoteczny nie jest finansowaniem, o którym decyzję podejmuje się w ostatniej chwili. Dlatego do jego zaciągnięcia można się przygotować z wyprzedzeniem, odkładając co miesiąc kwoty z myślą o wkładzie własnym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kredyt na wkład własny – jak kredytować wkład własny?