Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kto powinien zdecydować się na budowę inteligentnego domu?

artykuł zewnętrzny

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było wyobrazić sobie przeniesienie elementów filmów science fiction do realnego życia. Obecnie jednak możemy mówić o namiastce tego zjawiska – świadczy o tym chociażby wzrost popularności systemów Smart Home. Mogą one znacząco wpłynąć na komfort i jakość życia, a także zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o inteligentnych domach i w czyim przypadku sprawdzą się one najlepiej?

Kto powinien zdecydować się na budowę inteligentnego domu?
Kto powinien zdecydować się na budowę inteligentnego domu?
Zamel

Czym są inteligentne domy?

Obecnie inteligentnym domem nazywa się budynek, w którym zainstalowane urządzenia połączone są w jeden zintegrowany system sterowany przez jednostkę centralną. Nie ma określonej konkretnej liczby czy też rodzaju instalacji, jakie muszą znajdować się w inteligentnym domu. Zaliczyć do tej kategorii można chociażby systemu monitoringu wraz z kamerami, czujnikami ruchu czy ciepła, sensory w drzwiach i oknach, automatyczne wyłączniki sprzętu elektrycznego, czujniki zamykające okna, sterowniki zamykające i otwierające rolety, gotowe zestawy kamer z centralą i wiele innych. Do założenia Smart Home nie potrzeba dużej wiedzy technologicznej. Producenci zamieszczają jasne instrukcje obsługi, a samo użytkowanie systemów jest bardzo intuicyjne. Elementami domu inteligentnego da się sterować zdalnie, również przebywając poza domem. Staje się to możliwe dzięki aplikacjom mobilnym.

Inteligentne domy dla miłośników nowinek technologicznych

Nie da się ukryć, że inteligentny dom w pierwszej kolejności przykuje przede wszystkim uwagę elektroników-hobbystów oraz entuzjastów nowinek technologicznych i gadżeciarzy. Najczęściej są to młodzi ludzie, pary bądź rodziny. Decydują się oni zazwyczaj na system Smart Home już na etapie planowania budowy domu. Taki system jest skrojony pod indywidualne potrzeby i zapewnia największą liczbę przydatnych funkcji. Skorzystanie z tej opcji może okazać się bardziej korzystne i opłacalne niż łączenie kilku urządzeń w jeden system na późniejszym etapie. W zależności od budżetu można wybrać różne poziomy zaawansowania Smart Home. Miłośnicy nowoczesnych technologii sprawnie posługują się urządzeniami mobilnymi, dlatego korzystanie z aplikacji do obsługi domu inteligentnego nie będzie im sprawiało trudności.

Inteligentne domy dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Inteligentne domy nie są przeznaczone jedynie dla bogaczy, którzy nieustannie poszukują sposobów na podniesienie komfortu swojego życia. Mogą okazać się niezwykle praktyczne w przypadku osób starszych i z niepełnosprawnościami. Technologia będzie dla nich swego rodzaju asystentem, który znacznie ułatwi codzienne korzystanie z urządzeń. Dzięki temu osoby te staną się bardziej samodzielne i niezależne. W tej sytuacji warto zadbać o infrastrukturę umożliwiającą sterowanie głosowe. Ponadto nie wolno pominąć aspektu związanego z bezpieczeństwem, np. stosując inteligentne zamki do drzwi czy wideodomofony. System Smart Home wyeliminuje problem związany z koniecznością podnoszenia ciężkich rolet, zapali także sam światła, chociażby wtedy, gdy senior wstanie w nocy do łazienki. Odpowiednie skonfigurowanie inteligentnego domu pozwoli zorganizować codzienność osoby starszej lub z niepełnosprawnościami. Sposób sterowania jest intuicyjny nawet dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z technologią.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kto powinien zdecydować się na budowę inteligentnego domu?