Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampa ogrodowa - podstawowe rodzaje

artykuł zewnętrzny

Zadbany i pięknie ozdobiony ogród to marzenie i duma każdego właściciela domu. I trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie w przydomowym ogrodzie często kwitnie życie rodzinne i towarzyskie. Na jego funkcjonalność i urodę składa się nie tylko roślinność, umeblowanie czy piękna aranżacja przestrzeni, ale także nastrojowe oświetlenie.

Lampa ogrodowa - podstawowe rodzaje
Lampa ogrodowa - podstawowe rodzaje
Lampy i światło

To właśnie ono sprawia, iż po zapadnięciu zmroku ogród nie pogrąża się w ciemnościach. To pozwala na organizowanie w nim spotkań, ale także - za sprawą gry światła i cienia - zapewnia wyjątkowe wrażenia dla zmysłów. Jednak aby osiągnąć taki efekt niezbędny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Sprawdźmy zatem, jakie lampy są najczęściej montowane w przydomowych ogrodach.

1. Lampy i latarnie stojące

Lampy stojące to podstawowe i najbardziej popularne oświetlenie ogrodowe, które pasuje do większości domów. Ich niewątpliwą zaletą jest światło padające z góry (co pozwala na efekt naturalności), stosunkowo niska cena, różnorodność zasilania (prąd, energia słoneczna LED) oraz wielość rozmiarów, form i kolorów. W tej kategorii wyróżnia się dwa podstawowe typy lamp: lampki ogrodowe stojące wysokie i niskie.

Lampki ogrodowe stojące
Lampki ogrodowe stojące
Lampy i światło

Te pierwsze mierzą nawet na kilka metrów - dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim w dużych ogrodach, parkach i alejach. Natomiast te drugie posiadają maksymalnie metr wysokości. Najczęściej są umieszczane przy ogrodowych ścieżkach i przy wjeździe na posesję.

2. Lampy umieszczone w podłożu

Lampa zewnętrzna montowana w podłożu coraz bardziej zyskuje na popularności. I trudno się temu dziwić, gdyż ten rodzaj oświetlenia ma wiele zalet. Z jednej strony takie lampy mogą posłużyć do podświetlenia konkretnych części ogrodu (rabat, dana roślina, drzewo, taras czy podjazd), a z drugiej są dyskretne, estetyczne i bardzo nowoczesne.

Lampy umieszczone w podłożu
Lampy umieszczone w podłożu
lampy i światło

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż podnoszą bezpieczeństwo, gdyż dobrze oświetlają konkretną przestrzeń po zmroku.

3. Reflektory

Reflektory to lampy służące do punktowego oświetlania konkretnych elementów ogrodu. Ich cechą charakterystyczną jest dosyć mocne, skupione na jednym punkcie światło. Reflektory w głównej mierze służą do ekspozycji konkretnego elementu, ale same w sobie też mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

4. Kinkiety

Kinkiety to rodzaj lamp mocowanych na pionowych ścianach budynków. W większości przypadków są wykorzystywane do podświetlenia ścian lub wyeksponowania choćby oczka wodnego znajdującego się w pobliżu budynku. Kinkiety często mają postać ozdobnych lamp, które oprócz funkcji praktycznych pełnią także te dekoracyjne.

 

Kinkiety
Kinkiety
Lampy i światło

Innym kryterium podziału oświetlenia ogrodowego jest sposób zasilania. Tutaj trzeba wymienić:

żarówki (tradycyjne źródło zasilania oświetlenia ogrodowego, które może być matowe, opalizujące lub przezroczyste: żarówki są dostępne w wielu barwach, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnej kompozycji świetlnej)
świetlówki (są droższe niż tradycyjne żarówki, ale jednocześnie trwałe i energooszczędne)
halogeny (charakteryzują się żywszym i bardziej intensywnym światłem, co doskonale sprawdzi się przy oświetlaniu ścieżek i podjazdów)
diody LED (odporne na warunki atmosferyczne i bardzo ekonomiczne - działają bardzo długo i zużywają mało energii)

Do wyżej wymienionych sposobów zasilania oświetlenia ogrodowego warto dodać jeszcze jedno - solarne. To obecnie bardzo popularne ekologiczne źródło zasilania, które nie zawsze jest tym głównym. Doskonale sprawdza się jednak jako światło uzupełniające (ze względu na dosyć małą intensywność). Tego rodzaju lampa ładuje się poprzez naturalne światło słoneczne, by wieczorem i nocą świecić łagodnym światłem.

Oświetlenie ogrodowe to niemal obowiązkowe wyposażenie każdego ogrodu. Na szczęście jego wybór jest tak duży, iż każdy dobierze je odpowiednio do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampa ogrodowa - podstawowe rodzaje