Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lokalizacja wycieków metodą helową

artykuł zewnętrzny

Sieci wodociągowe są różnorodne, co wymusiło konieczność opracowania metody lokalizacji wycieków tak skutecznej, jak metody akustyczne. Całkiem nowatorskim sposobem okazała się detekcja nieszczelności z pomocą helu.

Lokalizacja wycieków metodą helową
Lokalizacja wycieków metodą helową
Przeciek24.com

Przyczyny powstających wycieków

Wśród najczęstszych przyczyn uszkodzeń sieci wodociągowych wyróżniamy zwykle:

  • wadliwe wykonanie połączeń rurowych,
  • gwałtowne zmiany ciśnienia w sieci wodociągowej (uderzenia hydrauliczne) lub nadmierne ciśnienie,
  • zbyt duże obciążenie gruntu nad siecią wodociągową,
  • przemarzanie gruntu w miejscu, gdzie są sieci wodociągowe,
  • brak lub niewystarczające zabezpieczenie antykorozyjne rur stalowych,
  • uszkodzenie rur w wyniku eksploatacji i upływu lat.

Wycieki wody zdarzają się często i są nieodłącznym skutkiem eksploatacji sieci. Dokładna lokalizacja wycieków ma za zadanie ujawnić miejsce wycieku i ograniczyć straty.

Lokalizacja wycieków z pomocą helu

Lokalizowanie miejsca wycieku z użyciem helu jest kilkuetapowe. Hel wtłaczany jest do wodociągu zgodnie z kierunkiem przepływu wody, np. przez zawór czerpany lub hydrant. Nie ma tu znaczenia, jak długa jest sieć wodociągowa. Następnie wykonuje się pomiary sondą pomiarową, z którą przechodzi się po trasie umiejscowionego rurociągu. Jeśli sonda wykryje nadmierne stężenie helu w jakimś punkcie, oznacza to wystąpienie nieszczelności właśnie w tym miejscu.

Metoda helowa jest bardzo skuteczna w lokalizacji wycieków i jest w stanie wykryć je w praktycznie każdej instalacji. Dodatkowo hel ma inne zalety jako środek do detekcji nieszczelności.

Zalety wykorzystywania helu do lokalizacji wycieków

Hel z kilku powodów jest najlepszym wyborem do lokalizacji wycieków. Jest to gaz bezwonny i nietoksyczny, do tego też obojętny i nieskupiony. W atmosferze występuje w bardzo niewielkich ilościach, co wpływa z kolei na wysoką dokładność pomiarów. Jest też niepalny, a do tego stosunkowo niedrogi i dzięki swojej małej masie atomowej jest w stanie przepłynąć nawet przez bardzo niewielkie nieszczelności. Jeśli chodzi o dostępność, występuje w postaci sprężonej w butlach o różnej wielkości. Ponadto jest dostępny w klasie czystości, która jest odpowiednia do zastosowania w medycynie.Z faktu na swoje właściwości i dużo zalet hel często używa się podczas wykrywania wycieków. Lokalizacja wycieków metodą helową jest bardzo skuteczna, relatywnie niedroga i powszechnie stosowana. Jest to też metoda nieinwazyjna, bo nie ma tu potrzeby kucia w ścianach czy wykonywania innych działań, które mogą naruszyć konstrukcję budynku. To chętnie wybierana metoda zarówno przez specjalistów jak i osoby, u których wystąpiła nieszczelność sieci wodociągowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lokalizacja wycieków metodą helową