Mikrokontroler – czym są i do czego służą?

artykuł zewnętrzny

Komputer kojarzymy głównie z urządzeniem, na którym pracujemy, wyposażony w szereg podzespołów. Jednak swego rodzaju komputerami są też mikrokontrolery. A więc czym jest mikrokontroler i do czego służy?

Mikrokontroler – czym są i do czego służą?
Mikrokontroler – czym są i do czego służą?
Micors

Pojęcia takie, jak komputer czy procesor, wbrew pozorom nie mają tak wąskiego znaczenia, jak się nam powszechnie wydaje. Komputer kojarzymy głównie z urządzeniem, na którym pracujemy, wyposażony w szereg podzespołów. Jednak swego rodzaju komputerami są też mikrokontrolery, występujące w postaci pojedynczych układów scalonych. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, czym jest i jak działa mikrokontroler.

Czym jest mikrokontroler?

Odpowiedzi na pytanie, co to takiego mikrokontrolery, może być wiele. Element ten ma bowiem wiele nazw. Według definicji jest to system mikroprocesorowy, wyglądający podobnie do klasycznego mikroprocesora. Niemniej jednak pod względem sposobu działania i funkcjonalności mikrokontroler znacząco różni się od mikroprocesora i zdecydowanie bliżej mu do mikrokomputera.

Klasyczne urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów. Obecna jest tu jednostka centralna – CPU oraz pamięć RAM. Ponadto urządzenie zwykle posiada również ROM, Flash lub inny odpowiednik tego typu pamięci. Mikrokontrolery są całkowicie niezależne, co oznacza, że pełnią swoje funkcje bez konieczności podłączania dodatkowych elementów. To właśnie jest główny czynnik, który odróżnia je od mikroprocesorów. Warto również wspomnieć, że sprzęt tego rodzaju czasami wyposażony jest w układy dodatkowe. Może to być przetwornik analogowo-cyfrowy, kontroler przerwań, układ kontroli pracy i wiele więcej. Poszczególne modele mogą się różnić pod wieloma względami, takimi jak liczba bitów, struktura rozkazów czy przeznaczenie. Wśród najpopularniejszych wymienia się zwykle ośmiobitowe  mikrokontrolery AVR z bardzo prostą strukturą rozkazów.

Do czego służą mikrokontrolery?

Wiemy już, jak działa mikrokontroler. Jednak do czego można go wykorzystać? Z zasady jest to urządzenie sterujące sprzętem elektronicznym. Często spotykane jest w sprzęcie AGD i RTV. Wykorzystuje się je do sterowania implantami medycznymi, w układach pomiarowych oraz w automatycznych układach przemysłowych. Bezsprzecznie mikrokontrolery są dziś niezbędne w większości dziedzin życia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mikrokontroler – czym są i do czego służą?