Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV

sponsorowany

Od ponad 20 lat etykieta energetyczna wspiera konsumentów w dokonywaniu świadomych zakupów i wybieraniu energooszczędnych urządzeń. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych etykiet europejskich. Mówi o ważnych parametrach danego urządzenia, takich jak zużycie energii czy wody, a co za tym idzie, jakie są koszty jego użytkowania.

Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV
Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Obowiązujący do marca 2021 r. system etykietowania zawierający klasy energetyczne A+, A++ i A+++ stał się mało czytelny, a kupując pralkę czy lodówkę trudno było zauważyć różnicę pomiędzy tymi klasami.

W związku z tym Komisja Europejska wprowadziła jednolitą skalę efektywności energetycznej od A do G przeskalowując jednocześnie klasy energetyczne. Zmiana etykiet energetycznych dla różnych grup urządzeń odbywa się stopniowo, w zależności od wchodzących w życie przepisów.

Zmiana skali efektywności energetycznej objęła do tej pory lodówki, chłodziarki do wina, zamrażarki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki, źródła światła, telewizory i wyświetlacze elektroniczne.

Nowa etykieta energetyczna obowiązuje od 1 marca 2021 r. (dla źródeł światła od 1 września 2021 r.). Ułatwia ona kupowanie energooszczędnych produktów, a także zachęca producentów do poszukiwania jeszcze bardziej efektywnych energetycznie technologii.

Czym różnią się od siebie stara i nowa etykieta energetyczna?

Etykiety są podobne, ale nowa zawiera pewne nowe elementy. Są to:

  •  jednolita skala A-G, a co za tym idzie usunięcie klas A+, A++ i A+++,
  •  kod QR, dzięki któremu można uzyskać dodatkowe (niekomercyjne) informacje o urządzeniu skanując kod za pomocą smartfonu. Dane te są wprowadzane przez producentów do internetowej bazy danych EPREL, co zapewnia także większą przejrzystość rynku i łatwiejszy nadzór nad nim.
  •  zużycie energii podane na 100 cykli zamiast rocznego zużycia energii przez pralki, pralko-suszarki i zmywarki,
  •  nowe piktogramy pokazujące nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także inne informacje, np. zużycie energii w trybie HDR dla telewizorów czy czas trwania programu ekologicznego dla pralek i zmywarek.
Lodówki - nowa etykieta
Lodówki - nowa etykieta
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Czy można wprost porównać dane podane na nowej i starej etykiecie?

Nie należy porównywać wprost starej etykiety energetycznej z nową. Wraz z nowymi wymaganiami dotyczącymi urządzeń zmieniły się niektóre metody ich testowania i obliczania ich parametrów, co oznacza, że niektóre wartości na nowej etykiecie mogą odbiegać od tych na starej.

Urządzenia, które dotychczas posiadały klasę A+++, A++ czy A+ pozostaną nadal energooszczędne, lecz w nowej skali efektywności energetycznej znajdą się w klasie B lub C.

Etykiety energetyczne dla niektórych kategorii produktów pozostaną w tym samym formacie, który jest dostępny w chwili obecnej - ich zmiana nastąpi w późniejszym terminie. Należą do nich np.: suszarki do ubrań, klimatyzatory, ogrzewacze pomieszczeń i podgrzewacze wody.

Więcej informacji na temat etykiet energetycznych oraz jak się nimi kierować dostępne jest na stronie www.label2020.pl.

Artykuł opublikowano w ramach projektu Label2020 dofinansowanego przez Unię Europejską z programu „Horyzont 2020” (umowa nr 847062). Wyłączną odpowiedzialność za jego treść ponoszą autorzy. Treść ta nie musi odzwierciedlać opinii Unii Europejskiej. Ani EASME, ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w artykule informacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń AGD i RTV