Ocieplanie strychu – jak się za to zabrać?
Przepis dotyczące izolacyjności cieplnej przegród nakładają na właścicieli nowych domów obowiązek ocieplenia strychu – jest to więc obecnie nie wybór, a konieczność. Warto przeprowadzić ten proces zarówno wtedy, gdy poddasze jest użytkowe, jak i wtedy, gdy stanowi pustostan, nieprzeznaczony do zagospodarowania. Jak się zabrać za docieplanie strychu i jaką metodę najlepiej do tego wybrać?

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie strychu?
Jak już zostało wspomniane, właściciele nowych domów mieszkalnych nie mają wyboru – muszą zdecydować się na ocieplenie strychu użytkowego ze względu na obowiązujące przepisy. Właściciele starszych domów nie powinni jednak unikać tego rozwiązania. Zdecydowanie jest to proces, który się opłaca. Specjaliści szacują, że nieocieplona konstrukcja dachu jest odpowiedzialna za nawet 25-30% ogólnych strat ciepła z domu mieszkalnego. Te dane szacunkowe pokazują dosadnie, że brak warstwy termoizolacyjnej jest bardzo kosztowne, bo wiąże się o wiele większymi nakładami finansowymi na ogrzewanie.
Położenie powłoki izolującej niesie za sobą pewne koszty. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Przy braku odpowiedniego ocieplenia straty finansowe mogą być naprawdę ogromne – szczególnie przy obecnych cenach węgla oraz innych paliw opałowych. Dlatego jak najszybsze zadbanie o szczelną i solidną warstwę ociepleniową na strychu lub poddaszu na pewno okaże się bardzo dobre dla budżetu domowego na dłuższą metę.
Wybierz skuteczną metodę i odpowiedni materiał
Często zdarza się, że ocieplanie strychu odkładane jest na później ze względu na trudność wykonania tego procesu. Nieużytkowe poddasza zazwyczaj charakteryzują się niewielką ilością przestrzeni. Są tam różne zakamarki, do których dotarcie jest sporym wyzwaniem. Na szczęście specjaliści mają rozwiązanie na te problemy. Oferują innowacyjne metody, które pozwalają na zadbanie o odpowiednią izolację nawet w bardzo ciasnych i trudno osiągalnych miejscach.
Idealną opcją do ocieplania poddaszy i strychów, zarówno użytkowych, jak i nie, jest wykorzystanie pianki poliuretanowej. To nowoczesne rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Polecane jest przez specjalistów z doświadczeniem, którzy doskonale wiedzą, jak problematyczne jest stosowanie w takich miejscach wełny mineralnej lub styropianu. Kawałki tych materiałów z biegiem czasu mogą się przesuwać, a ich położenie w niewielkiej przestrzeni jest bardzo czasochłonne i niewygodne, a czasami wręcz niemożliwe.
Ocieplanie strychu pianą poliuretanową pozwala na pokrycie jednolitą warstwą termoizolacyjną całej powierzchni. Materiał nakłada się w tym przypadku metodą natryskową, dzięki czemu dotarcie nawet do bardzo ciasnych miejsc na poddaszu jest możliwe do zrealizowania bez większego problemu. Sprawia to, że nie trzeba martwić się o zakamarki, w których nie zostanie położona warstwa izolacyjna. Opcja ta pozwala na uzyskanie skutecznej powłoki o niskim współczynniku przewodności ciepła, która dodatkowo jest pozbawiona łączeń i nie trzeba obawiać się powstawania mostków termicznych. To wszystko sprawia, że ocieplanie tej przestrzeni z wykorzystaniem piany PUR jest coraz częściej wybierane i polecane przez profesjonalistów
- Więcej o:
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację do domu?