Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

sponsorowany

Jak ciepłe będzie w tym roku lato? Wkrótce się o tym przekonamy. Jednak znamy prognozę dla roku 2050, która brzmi: fale upałów potrwają dwa razy dłużej niż dziś. Liczba upalnych dni (i tropikalnych nocy) wzrośnie z 5 do 10. I próżno szukać widoków na ochłodzenie. Chyba że... spróbujemy coś z tym zrobić.

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
baumit

Bezsenność w czasie upałów

Podczas tropikalnych nocy (>20°C) nie wystarcza nocne wietrzenie. Jeśli mimo otwartych okien, nie uzyskamy przyjemnego chłodu, to często jesteśmy skazani na bezsenność. Nocą bowiem ludzkie ciało preferuje chłód i ciemność. Jeśli zapewni mu się takie warunki to produkuje duże ilości hormonu snu - melatoniny. Co możemy więc zrobić, aby obniżyć temperaturę w gorące noce?

Wietrzyć, ale prawidłowo

Najlepszy czas na wietrzenie w lecie to noc i wczesny poranek. Jednak podczas upałów trudno mówić o nocnym ochłodzeniu. W czasie takich dni temperatura w pomieszczeniach rośnie o ok. 5 °C a najniższe temperatury w czasie nocy osiągają wartości powyżej 22 °C i nie prowadzą do nocnego ochłodzenia.

Letnie przegrzanie

W pierwszej kolejności musimy postawić sobie pytanie: Jakie czynniki mają wpływ na letnie przegrzanie? To izolacja i wnętrze. Dobrze zaizolowane ściany działają efektywnie jako osłona termiczna. Odpowiednia grubość ocieplenia nie tylko redukuje niepotrzebną utratę energii w zimie, ale zatrzymuje rozgrzane letnie powietrze przed wtargnięciem do wnętrza. Dzięki temu przyczynia się do powstawania oszczędzającej zasoby naturalne i zdrowej ochłody. Istotne przy stabilizowaniu temperatury we wnętrzach są także masywne elementy budowlane takie jak betonowe sufity, jastrychy czy też murowane ściany. Ich grubość na poziomie 5-10 cm jest w pełni wystarczająca. Ważne jest także stosowanie prozdrowotnych tynków wewnętrznych.

.
.
Baumit

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Skuteczna ochrona przed letnim przegrzaniem jest konieczna. Najważniejszymi działaniami prowadzącymi do osiągnięcia zrównoważonej, przyjaznej środowisku i „zdrowej" temperatury pomieszczeń są możliwie solidna konstrukcja oraz skuteczna izolacja termiczna. Masywne, docieplone ściany służą jako ochrona termiczna i przyczyniają się do zachowania stałej temperatury w pomieszczeniach. Dowodzą tego długookresowe pomiary prowadzone w Parku Badawczym Baumit VIVA. I tak w przypadku upałów dochodzących do 36°C, temperatury w pomieszczeniach masywnych domów wykonanych z cegły 25 i betonu z dociepleniem wynoszą od 24°C do 27°C. W domach niedocieplonych natomiast osiągały wartość 30°C.

 

Ochrona przed gorącem dzięki prawidłowej konstrukcji

Istotnym czynnikiem wpływającym na temperaturę w pomieszczeniu jest masa elementów magazynujących ciepło. Masywna i dobrze zaizolowana konstrukcja wspomaga efekt chłodzenia, przyczynia się do dobrego samopoczucia i polepszenia stanu naszego zdrowia. W przypadku domów o tej samej wartości izolacyjnej (wartość U) im bardziej „masywna" konstrukcja ścian, tym niższe są mierzone we wnętrzu pomieszczeń temperatury. A ponieważ dobrze izolowane ściany pozostają dłużej chłodne, mogą się przyczynić nie tylko do zwiększenia dobrego samopoczucia, ale również do zapobiegania takim stanom chorobowym, spowodowanym gorącem jak np. udar cieplny lub znużenie cieplne.

.
.
Baumit

Oszczędność kosztów chłodzenia

Ponadto dzięki masywnej konstrukcji możemy zaoszczędzić energię potrzebną do ochładzania i znacząco obniżyć emisję CO2. Ponieważ ściany działają jak naturalna klimatyzacja, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej, zużywającej nadmierną ilość energii, instalacji chłodzącej. Dom przyjmuje nadmierne ciepło i oddaje je systematycznie w chłodniejszych godzinach nocnych.

W taki sposób elewacje zatrzymują ciepło na zewnątrz

Wymiana ciepła następuje przez przenikanie, promieniowanie i konwekcję. Dlatego też materiały o wysokiej gęstości pozornej [kg/m3] są najlepszymi przewodnikami ciepła. Nieocieplone ściany, posiadające wysoką gęstość pozorną, szybko przewodzą ciepło do wnętrza pomieszczenia. Materiały izolujące mają niską gęstość pozorną i z tego powodu bardzo wydajnie hamują przewodzenie ciepła. Faktycznie, temperatura powierzchni zewnętrznych elementów budowlanych rośnie wskutek oddziaływania promieni słonecznych, ponieważ za transport ciepła odpowiedzialna jest różnica temperatur z zewnątrz do wewnątrz.

Czy ciemne kolory elewacji powodują wzrost temperatury w pomieszczeniach?

Faktem jest, że ciemne kolory absorbują promienie słoneczne silniej niż jasne. Powoduje to mocniejsze nagrzewanie się ciemnych murów. Badania w Parku Badawczym Baumit VIVA pokazały, że w przypadku ciemnych, ocieplonych ścian betonowych i przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32°C, powietrze w pomieszczeniu ogrzewa się maksymalnie do 26,9°C, podczas gdy nieocieplona ściana z tego samego materiału generuje temperaturę we wnętrzu wynoszącą nawet 41,6°C. To porównanie pokazuje, że masywne, ocieplone ściany stanowią najskuteczniejszą ochronę przed upałem.

.
.
Baumit
    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja