Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie domu – rodzaje, koszty, statystyki

artykuł zewnętrzny

Na etapie projektowania budynku albo remontu pomieszczeń często pojawia się dylemat, jaki system ogrzewania zastosować. Wybór odpowiedniego nie jest łatwy ze względu na dużą ilość dostępnych technologii – ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy czy pompa ciepła to tylko wybrane spośród nich. Przy zakupie warto kierować się korzyściami, jakie można zyskać dzięki ogrzewaniu, w tym wysoką efektywnością energetyczną oraz komfortem użytkowania domu. Sprawdź, jakie są systemy ogrzewania domu i kiedy się je stosuje.

Ogrzewanie domu – rodzaje, koszty, statystyki
Ogrzewanie domu – rodzaje, koszty, statystyki
Sposobnaogrzewanie.pl

Ogrzewanie podłogowe elektryczne albo za pomocą pompy ciepła lub kotła gazowego czy na paliwo stałe – masz wiele możliwości, jeśli chodzi o system grzewczy w Twoim domu. Jak dokonać optymalnego wyboru? Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, pod uwagę weź:

 • własne potrzeby – należy określić, czy decydujące znaczenie ma aspekt finansowy, czy bardziej zależy Ci na komforcie albo ekologii,
 • koszty zakupu, montażu oraz eksploatacji poszczególnych systemów – nawet jeśli sądzisz, że określone rozwiązanie jest drogie w zakupie i w trakcie użytkowania, upewnij się, czy nie wypada ono pod tym względem korzystniej w porównaniu do innych technologii; na przykład ogrzewanie na prąd, mimo wysokich cen energii, może być opłacalne dla nowych budynków lub w połączeniu z fotowoltaiką.
 • położenie działki – jeśli jest odpowiednio nasłoneczniona, dobrym wyborem staje się ogrzewanie ekologiczne; trzeba ponadto zwrócić uwagę na dostęp do infrastruktury, w tym gazowej, który nierzadko warunkuje wybór konkretnego systemu grzewczego.

Istotny jest również rodzaj domu i zastosowanych w nim rozwiązań. W nowoczesnym budownictwie ekologicznym stosuje się bardzo dobrą izolację, ciepły montaż okien i drzwi czy wentylację z rekuperacją. Efektem jest niskie zapotrzebowanie na ciepło, które sprawia, że systemy grzewcze o niskich kosztach inwestycyjnych, takie jak na przykład podłogowe ogrzewanie elektryczne, są bardzo opłacalnym rozwiązaniem, również pod względem eksploatacyjnym (koszty energii).

Rodzaje ogrzewania domu
Rodzaje ogrzewania domu
Sposobnaogrzewanie.pl

Kiedy sprawdzi się pompa ciepła do ogrzewania domu?

Pompa ciepła to urządzenie, które czerpie energię ze źródeł odnawialnych, czyli gruntu, powietrza lub wody. Może działać przez cały rok. Wyróżnia ją duża efektywność energetyczna oraz bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Pompa ciepła do ogrzewania domu, na przykład ekologicznego, sprawdzi się wówczas, gdy zależy Ci na:

 • niskich kosztach eksploatacyjnych – w przypadku pompy typu powietrze-woda dla domu o powierzchni 150 m², wykonanego w standardzie WT 2017, wynoszą one około 3 500 zł rocznie 
 • ekologicznym ogrzewaniu wobec braku przyłącza do sieci gazowej,
 • wygodzie podczas obsługi – nie trzeba dbać o gromadzenie opału i wkładanie go do pieca, aby utrzymać w domu pożądaną temperaturę.

Pamiętaj, że pompa ciepła to spory wydatek, rzędu 35 000– 60 000 zł [2]. Jeśli nie dysponujesz takimi środkami, godne uwagi jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Kiedy dobrym pomysłem jest ogrzewanie elektryczne domu?

Jeśli chodzi o system grzewczy na prąd, najbardziej ekonomiczne i wydajne jest ogrzewanie podłogowe. Składa się ono z:

 • kabli grzewczych umieszczonych pod podłogą – wzrost temperatury wewnątrz nich wywoływany jest przez przepływ prądu,
 • termostatu pokojowego – jest umieszczony na ścianie, zapewniając wygodną obsługę systemu.

Podłogówka jest chętnie wybierana przez inwestorów ze względu na wiele zalet, jakie wiążą się z jej wykorzystywaniem. Warto zamontować ją w domu, jeśli interesuje Cię:

 • Wysoki komfort przebywania w budynku – system jest bezobsługowy, a pożądaną temperaturę ustawisz za pomocą termostatu; powietrze jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniach, poza tym po podłodze możesz chodzić boso i zawsze będzie Ci ciepło.
 • Duża efektywność energetyczna – niemal cała energia jest zamieniana na ciepło, a więc nie dochodzi do jej ubytków; jeśli wybierzesz system akumulacyjny, gromadzenie ciepła odbywa się w trakcie trwania II taryfy, gdy energia jest tańsza, i jest ono oddawane podczas pozostałych godzin, co jest niezwykle ekonomiczne.
 • Estetyka – nie ma konieczności montowania grzejników, a kable znajdują się pod podłogą; poza tym nie musisz gromadzić i przenosić opału, co ułatwia zachowanie porządku i zwiększa ilość miejsca dostępnego w domu.
 • Życie w zgodzie z trendami zrównoważonego rozwoju – podłogówka jest ekologiczna ze względu na dużą wydajność oraz brak emisji spalin.
 • Dbałość o zdrowie domowników – cechą systemu jest idealny rozkład temperatury (najwyższa jest na poziomie nóg, a najniższa na wysokości głowy), zgodny z potrzebami człowieka; duże znaczenie ma też ograniczenie cyrkulacji kurzu, co sprawia, że rozwiązanie świetnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają alergicy.
Rodzaje ogrzewania domu
Rodzaje ogrzewania domu
Sposobnaogrzewanie.pl

Jedną z zalet takiego systemu są niskie koszty montażu oraz eksploatacji. W przypadku wydajnego i trwałego systemu DEVI, na który obowiązuje 20-letnia gwarancja, wydatki związane z instalacją to około 12 000 zł (biorąc pod uwagę dom o powierzchni 150 m²). Pamiętaj, że nie musisz montować komina i tworzyć oddzielnej kotłowni. Z kolei roczne koszty eksploatacji to około 3 300 zł [3], czyli mniej niż przy pompie ciepła. Jest tak z tego względu, że nie trzeba płacić za coroczne przeglądy. Koszty te można znacząco ograniczyć, nawet do zera, inwestując w panele fotowoltaiczne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne z powodzeniem zastosujesz w nowym budownictwie. Taki system grzewczy świetnie sprawdzi się między innymi wówczas, gdy nie masz możliwości podłączenia się do sieci gazowej, a także w ramach energooszczędnego budownictwa. Warte uwagi jest to, że Polacy budują coraz mniejsze domy, które cechują się bardzo dużą efektywnością energetyczną. Jeśli zastosowane zostanie elektryczne ogrzewanie podłogowe, rachunki za prąd nie będą wysokie.

Piec gazowy do ogrzewania domu

Jeśli nie wiesz, co wybrać, a więc ogrzewanie prądem czy gazem, należy zauważyć, że kocioł gazowy nie wymaga gromadzenia opału, a do tego jest wydajny – gdy użytkuje się piec kondensacyjny, jego efektywność wzrasta dzięki wykorzystywaniu ciepła powstającego w trakcie skraplania pary wodnej ze spalin. Jest to rozwiązanie dla osób, które zwracają uwagę na wygodną obsługę – sterowanie polega na ustawieniu żądanej temperatury za pomocą regulatora, a system może nie tylko działać jako centralne ogrzewanie, ale służyć również do podgrzewania wody użytkowej.

Aby wykorzystać kocioł gazowy w domu, musisz mieć jednak dostęp do sieci. Aktualnie są duże problemy związane z przyłączami – w latach 2022–2023 Polska Spółka Gazownictwa wstrzymuje nowe inwestycje, motywując to brakiem środków finansowych. Alternatywą jest paliwo ze zbiornika, jednak wymaga ono wydzielenia odpowiedniego miejsca na działce.

Pod uwagę trzeba wziąć również spore koszty montażu (piec kondensacyjny to wydatek rzędu 8 000–9 700 zł [4], dodatkowo niezbędne jest przyłącze) i eksploatacji (około 9 400 zł rocznie) [1]. Sumarycznie wynoszą one znacznie więcej niż w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie domu
Ogrzewanie domu
Sposobnaogrzewanie.pl

Inne sposoby na to, czym ogrzewać dom

Jeśli nie zdecydujesz się na ekonomiczne i efektywne ogrzewanie podłogowe, alternatywnie możesz wybrać kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet). Taki system wymaga gromadzenia opału, ponadto wiąże się z wysokimi wydatkami – zakup kotła węglowego to koszt w granicach 7 600–10 900 zł [4], a jego eksploatacja pochłania około 12 500 zł rocznie [1]. Trzeba też pamiętać o negatywnym oddziaływaniu na środowisko naturalne.

Tego typu kocioł wybierz, jeśli masz:

 • dostęp do wysokiej jakości paliwa,
 • sporo czasu, aby obsługiwać piec – ewentualnie możesz wybrać kocioł z podajnikiem, który jednak też należy regularnie uzupełniać.

Inne rozwiązanie to kocioł olejowy. Także i on wymaga znacznych nakładów – ceny dobrej jakości pieców zaczynają się od 11 000 zł i dochodzą nawet do 18 000 zł [4], a zakup opału to około 12 000 zł rocznie [1]. Tego typu system jest polecany do budynków, które – na przykład ze względu na niewielką powierzchnię – nie mają wysokiego zapotrzebowania na ciepło.

Sprawdź, jaki rodzaj ogrzewania do domu wybrać.

Źródła:

https://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/
https://enerad.pl/aktualnosci/pompy-ciepla-cena-2022/
https://sposobnaogrzewanie.pl/
https://swatt.pl/pl/445-kotly-co
https://www.morizon.pl/blog/ogrzewanie-domu/
https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/nie-podlaczysz-domu-do-sieci-gazowej-do-2023-r-wstrzymano-podlaczanie-do-sieci-gazowej-nowych-inwestorow-aa-PLfk-oxKk-ENbR.html

  Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie domu – rodzaje, koszty, statystyki