Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie gazowe z myślą o oszczędnościach

sponsorowany

Większość budynków mieszkalnych podłączonych do sieci gazowej wykorzystuje gaz ziemny zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W obliczu wzrostu cen paliw kopalnych generuje to spore obciążenie w domowym budżecie. Wysokie koszty zaopatrywania budynku w ciepło zmuszają do szukania oszczędności i ograniczenia zużycia energii na potrzeby grzewcze. Aby oszczędne ogrzewanie nie wiązało się z rezygnacją z komfortu cieplnego, planując wybór urządzenia grzewczego do nowego domu lub modernizując przestarzały system grzewczy, warto postawić na nowoczesny kocioł gazowy. Powinien on charakteryzować się wysoką sprawnością i trwałością. Warto również wybrać urządzenie odpowiednio przygotowane na zbliżające się zmiany, związane ze stopniowym odchodzeniem od paliw kopalnych.

Vitodens 200-W
Vitodens 200-W
Fot. VIESSMANN

Tańsze ogrzewanie z nowoczesnym kotłem gazem

W wielu domach i mieszkaniach za ogrzewanie gazowe odpowiadają wysłużone, przestarzałe kotły. W przeciwieństwie do produkowanych dziś urządzeń grzewczych charakteryzują się niską sprawnością i większym zużyciem paliwa niezbędnego do wytworzenia tej samej ilości energii cieplnej. Obecnie oferowane kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne. Oznacza to, że do ogrzewania wykorzystują nie tylko energię ze spalania gazu, ale również energię uwalnianą w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. To główny powód, dla którego kotły kondensacyjne zużywają mniej paliwa, niż urządzenia gazowe starszego typu, w których część zawartej w paliwie energii jest tracona wraz ze spalinami ulatującymi przez komin.

 

Pomimo wahań cen paliw kopalnych, gaz ziemny wciąż pozostaje racjonalnym i komfortowym źródłem energii cieplnej. Aby zapewnić sobie możliwie oszczędne ogrzewanie gazem zarówno teraz, jak i w niedalekiej przyszłości, warto wyposażyć system grzewczy w kocioł nowej generacji. Czym charakteryzuje się takie urządzenie?

Nowoczesne kotły kondensacyjne mają jeszcze jedną ważną zaletę wpływającą korzystnie na koszty ich eksploatacji – posiadają palnik o modulowanej mocy. Umożliwia on płynną pracę urządzenia - dzięki niemu kocioł może odpowiednio dobierać swoją moc chwilową do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, tak aby palnik pracował nieprzerwanie przez jak najdłuższy okres. Mniejsza ilość uruchomień i dłuższe cykle pracy przekładają się na wyższą sprawność kotła i całego systemu grzewczego. Kotły kondensacyjne nowej generacji Vitodens zmieniają energię spalania gazu w ciepło praktycznie bez strat, z wysoką sprawnością wynoszącą nawet 98%, co przekłada się na redukcję kosztów ogrzewania. Dzięki szerokiemu zakresowi modulacji mocy grzewczej takie urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych domach i mieszkaniach o małym zapotrzebowaniu na ciepło, jak i tych modernizowanych - o większych potrzebach grzewczych. W każdych warunkach pracy dopasowują się do zapotrzebowania na ciepło, obniżając koszty ogrzewania gazowego. Dzięki technice kondesacji i szerokiej modulacji mocy palnika, nowoczesne kotły Vitodens pracują z najwyższą sprawnością, redukując zużycie gazu do minimum.

Automatyczne oszczędzanie energii

Nowoczesne kotły kondensacyjne nowej generacji charakteryzują się również rozbudowaną automatyką. Wyposażone w nowoczesne, cyfrowe rozwiązania, usprawniają obsługę systemu grzewczego i przyczyniają się do jeszcze większych oszczędności.  Wbudowany moduł WiFi sprawia również, że mogą być obsługiwane zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Umożliwia ona m.in. ustawienie programów czasowych dla ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Przykładowo, w czasie pobytu domowników w pracy i szkole, kocioł może utrzymywać niższą temperaturę w domu i automatycznie podnieść ją tuż przed ich powrotem, oszczędzając w ten sposób energię w ciągu dnia. Dodatkowe oszczędności na zużyciu gazu zapewni również indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Aplikacja ViCare pozwala sterować zaworami termostatycznymi lub ogrzewania podłogowego ViCare i jednym kliknięciem ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna, w zależności od aktualnych potrzeb.

ViCare App 00007 - Vitodens 050-W
ViCare App 00007 - Vitodens 050-W
Fot. VIESSMANN

Ogrzewanie gazowe z myślą o przyszłości

Zastosowanie wodoru w sektorze energetycznym uważane jest za istotny krok w stronę przełomu energetycznego, polegającego na dekarbonizacji ogrzewania. Ogrzewanie wodorem jest nie tylko czyste (podczas spalania wodoru emitowana jest jedynie para wodna), ale także ma się przełożyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Decydując się na nowoczesny kocioł gazowy już dziś można wybrać urządzenie przystosowane do spalania mieszanki paliwa. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne Vitodens „H2 Ready” wyróżnia nie tylko wysoka efektywność i niska emisja - co jest istotne z uwagi na jakość powietrza. Kotły nowej generacji zostały również przystosowane do spalania gazu z 20% domieszką wodoru, dzięki czemu mogą zapewniać komfortowe i oszczędne ogrzewanie gazowe nie tylko dziś, ale również w przyszłości. Przestawienie kotła przystosowanego do spalania gazu z wodorem na pracę na mieszance nie będzie stanowiło dla serwisanta żadnego problemu. Pozwoli to w łatwy sposób przejść na ogrzewanie gazem z domieszką wodoru, bez konieczności wymiany urządzenia grzewczego na nowe. W ten sposób użytkując kocioł przystosowany do spalania wodoru będziemy dobrze przygotowani na zmiany w przyszłości i gotowi na dalsze oszczędności.

Co ważne, nowoczesne kotły kondensacyjne są objęte programem Czyste Powietrze – wymieniając kopciucha na gazowy kocioł kondensacyjny możemy otrzymać dofinansowanie na jego zakup i montaż.

Vitodens 222-F Ansicht_Ladespeicher (LCD) z Vitodens 200-W
Vitodens 222-F Ansicht_Ladespeicher (LCD) z Vitodens 200-W
Fot. VIESSMANN
    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie gazowe z myślą o oszczędnościach