Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?

artykuł zewnętrzny

Domy szkieletowe dają inwestorom dowolność przy zastosowaniu ogrzewania. Możesz zdecydować się m.in. na instalację gazową, olej opałowy lub prąd. Warto również pomyśleć o wzbogaceniu obiektu o nowoczesne, ekologiczne technologie, takie jak panele solarne czy pompy ciepła, które zagwarantują ekologiczne i korzystne ekonomiczne ogrzewanie domu.

Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?
Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?
Best Timber

Domy w technologii szkieletowej są z natury ciepłe

Planując ogrzewanie w domu drewnianym musisz wziąć pod uwagę podwyższone walory termiczne, jakie w nich panują. Zimą jest w nich znacznie cieplej niż w domach murowanych, a latem znacznie chłodniej. Nie musisz więc inwestować w dużej mocy kocioł grzewczy, a wystarczy postawić na model o zmniejszonych parametrach, równie wydajny. Zaoszczędzisz zarówno na jego zakupie, jak i późniejszej eksploatacji. Rachunki za ogrzewanie w domach szkieletowych zawsze są dużo niższe niż w budynkach murowanych.

Oczywiście mówimy to w kontekście obiektów, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i została w nich wykonana izolacja termiczna.

Jakie ogrzewanie najlepiej sprawdzi się w budownictwie drewnianym?

Aby cieszyć się z maksymalnego komfortu w domu zbudowanym z drewna, trzeba wybrać właściwy system grzewczy. Dziś jest tak wiele możliwości, że na pewno nie grozi ci przegrzanie oraz przewymiarowanie źródła ciepła, z którego przyjdzie ci korzystać.

Jeżeli podejmiesz odpowiednią decyzję co do wyboru źródła ciepła, bardzo szybko osiągniesz zamierzony efekt jakim jest dogrzanie budynku. Trzeba jednak postawić na system, którym z łatwością można sterować. Jeżeli wewnątrz zrobi się za ciepło, trzeba mieć możliwość skręcenia grzejników lub ustawienia na panelu dotykowym konkretnej wartości temperatury, jakiej oczekujemy. Odpowiednio dostosowany do potrzeb system grzewczy umożliwi posiadanie pod kontrolą warunków panujących wewnątrz. Bilans cieplny poszczególnych pomieszczeń będzie dzięki temu bardzo korzystny.

System, który szybko ogrzeje pomieszczenia, a jednocześnie nie wysuszy powietrza jest marzeniem każdego właściciela domu drewnianego. Trzeba mieć świadomość, że dom szkieletowy szybko się nagrzewa, ale równie szybko ochładza. Konieczne jest wybranie takiego rozwiązania, które skutecznie ogrzeje powietrze, przegrody, ale i elementy wyposażenia rekompensując małą pojemność cieplną budynku.

Systemy, które sprawdzą się w każdym domu powstającym w technologii drewnianej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej podstawą jest, aby zdecydować się na system grzewczy, którym można sterować. Użytkownik musi mieć pełny wpływ na to, jaka temperatura jest w poszczególnych pomieszczeniach. Nic nie może działać bez kontroli. Dynamiczny rozwój technologii spowodował, że dostęp do takich rozwiązań jest dziś nieograniczony.

W domach drewnianych świetnie sprawdzają się zarówno pompy ciepła, jak i ogrzewanie gazowe. Trzeba jednak dobrać do nich grzejniki posiadają małą masę całkowitą. Umożliwi to szybkie i precyzyjne grzanie. Tego efektu nie uda się uzyskać decydując się na ogrzewanie podłogowe, które jest całkowicie bezwładne. Stosując dobrej jakości grzejniki w połączeniu z nowoczesnymi systemami ogrzewania zminimalizujesz wahania temperatury, a jednocześnie zagwarantujesz sobie pełną kontrolę nad stopniami wewnątrz pomieszczeń.

Na co trzeba zwrócić uwagę podejmując decyzję o ogrzewaniu w domu drewnianym?

Jest kilka pytań, na które musisz znać odpowiedź wybierając ogrzewanie do domu drewnianego:

·       Ile lat ma Twój dom?

·       Jakie są wymiary budynku?

·       Na jak drogą instalację jesteś w stanie sobie pozwolić?

·       Jaką izolację posiada budynek?

·       Jak długo ma działać ogrzewanie? Czy ma to być system całodobowy, czy działający jedynie okresowo?

·       Jak przyjazne dla środowiska chcesz mieć ogrzewanie?

·       Jakie rachunki za ogrzewanie chcesz płacić?

Wystarczy opracować te powyższe pytania, aby dowiedzieć się, jaki system ogrzewania będzie dla ciebie najoptymalniejszy.

Dobierz ogrzewanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami

Pamiętaj, że to ty będziesz korzystać na co dzień z systemu grzewczego, na jaki się zdecydujesz, dlatego w każdym aspekcie musi być dopasowany do twoich potrzeb. Podstawą jest więc zdecydowanie się na system, który nie będzie uciążliwy w obsłudze, a jednocześnie będzie gwarantował maksymalne sterowanie.

Nie bez znaczenia jest również to, z jakich materiałów powstał budynek. Jeżeli z wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego, które znajduje się m.in. w ofercie Best Timber Polska, na pewno możesz liczyć na to, że sam w sobie budynek będzie ciepły. Wystarczy wykonać dobrą izolację termiczną, dopasować do obiektu ekologiczny i ekonomiczny system grzewczy, a uda się osiągnąć bardzo dobre rezultaty z tego, jaka temperatura będzie wewnątrz pomieszczeń.

Przed wybraniem konkretnego systemu grzewczego zalecamy konsultację ze specjalistą od danej technologii. On dokładnie określi parametry budynku i pokaże czarno na białym, z jakimi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi trzeba będzie się liczyć. Na pewno bardzo dobrze się wtedy na tym wyjdzie, ponieważ można będzie oszacować swoje możliwości finansowe na podstawie konkretnych wyliczeń.

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?