Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie w domu – jakie grzejniki wybrać?

artykuł zewnętrzny

Ogrzewanie wolnostojącego budynku to nie lada wyzwanie, szczególnie w zimie. Oprócz źródła ogrzewania niezwykle ważne jest to, jakie dopasujemy do nich grzejniki. Różnią się one pod wieloma względami, dlatego, zanim wybierzemy te właściwie, warto poznać kilka faktów na ich temat.

Ogrzewanie w domu – jakie grzejniki wybrać?
Ogrzewanie w domu – jakie grzejniki wybrać?
Bricomarche

Grzejniki i ich rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników, które pomimo łączącego je zadania – znacznie różnią się od siebie. Najbardziej popularne wykonane ze stali i żeliwa kaloryfery, których cechą charakterystyczną są tzw. żeberka. Dzięki temu, z jakich materiałów zostały wykonane, nad wyraz długo utrzymują wysoką temperaturę i oddają do otoczenia stosunkowo dużo ciepła. Są uniwersalne, dlatego znaleźć je można w znacznej większości domów i mieszkań, jednak nie wszystkim odpowiadać może ich nieco przestarzały wygląd. Ciekawą alternatywą są więc grzejniki płytowe, które prezentują się znacznie nowocześniej. Dodatkowo znajdą zastosowanie tam, gdzie do dyspozycji jest niewiele miejsca, gdyż są dość wąskie. Zarówno jedne, jak i drugie dobiera się do wnętrz na podstawie metrażu – im większe pomieszczenie, tym wybrane przez nas kaloryfery powinny mieć większą moc.

Jeśli naszym celem jest nie tylko ogrzanie, ale też uatrakcyjnienie wnętrza, swoją uwagę powinniśmy skupić na grzejnikach drabinkowych. Nazwę swą uzyskały dzięki swojej pionowej konstrukcji, która z powodzeniem implementowana jest do łazienek, czy korytarzy. Oprócz świetnego wyglądu zyskujemy bowiem miejsce do wieszania ręczników, czy odzieży wierzchniej. Podobnie jest w przypadku grzejników dekoracyjnych, które często wyróżniają się ciekawym kształtem lub atrakcyjną, efektowną obudową.

Wybieramy grzejniki – na co zwracać uwagę?

Najważniejszym parametrem, który powinien determinować zakup grzejnika, jest jego moc. Zakłada się, że w przypadku ocieplonego budynku, powinna ona wynosić między 60, a 100 W na każdy metr kwadratowy. Znaczenie ma oczywiście temperatura wody, jaką będzie wytwarzał kocioł – grunt, by dobierać takie kaloryfery, które dostosowane są wymiarów wnętrza, jego przeznaczenia, ale również oczekiwań domowników.

Obok grzejników zasilanych wodą na rynku dostępne są także modele elektryczne, które ogrzewają wnętrza dzięki zamontowanej wewnątrz nich grzałce. Ważny jest też materiał – inaczej zachowują się modele aluminiowe, nieco inaczej działać będą te wykonane z żeliwa. Każdy grzejnik opisany jest też symbolem, który informują nas o ilości elementów grzejnych (płyt, żeberek). Istotna jest także ujęta w symbolu informacja odnośnie do przyłącza konkretnego produktu oraz adekwatnego zaworu regulacyjnego. Nowoczesne kaloryfery wyposażone są w termostaty, dzięki którym są one znacznie bardziej wydajne.

Skomentuj:

Ogrzewanie w domu – jakie grzejniki wybrać?