Oświetlenie w twoim domu. Kinkiet, a może lampa sufitowa?

sponsorowany

Każde pomieszczenie w domu ma określone przeznaczenie. W zależności od niego dostosowujemy określony rodzaj oświetlenia. Gdzie sprawdzą się kinkiety, a gdzie lepsze będą lampy sufitowe?

Oświetlenie w twoim domu. Kinkiet, a może lampa sufitowa?
Oświetlenie w twoim domu. Kinkiet, a może lampa sufitowa?
Galeria Limonka

Kinkiety to światła boczne, które mogą pełnić rolę oświetlenia głównego lub pomocniczego. Z kolei lampy sufitowe, to typowe źródło światła głównego. Dlatego aranżację wnętrza warto rozpatrywać choćby przez ten pryzmat. Często oba wspomniane rozwiązania występują jednocześnie. Ich zadaniem jest wzajemne zastępowanie się i uzupełnianie, jeśli zajdzie taka konieczność. Ponadto oświetlenie może wydzielać konkretne strefy, w których będzie potrzebna tylko określona jasność. Jak więc dopasować rodzaj oświetlenia do określonych zadań?

Oświetlenie salonu

Miejsce reprezentacyjne każdego mieszkania i domu, to salon. W nim podejmujemy gości i spędzamy najwięcej czasu wspólnie z innymi domownikami. Często to przestrzeń, w której jemy posiłki, odpoczywamy, czytamy książki i oglądamy filmy. O ile w przypadku wizyty znajomych warto rozświetlić pokój pełną mocą, o tyle wieczorna lektura nie będzie wymagała uruchomienia wszystkich żarówek. Oczywiste więc, że w salonie musi znaleźć się oświetlenie główne w postaci lampy sufitowej. Jej uzupełnieniem będą kinkiety, które mogą stanowić alternatywę, np. w sytuacji, gdy jemy posiłek lub siedzimy z książką. Wówczas możemy swobodnie skorzystać z bocznego światła, które będzie przyjaźniejsze choćby do popołudniowej drzemki.

Sypialnia potrzebuje światła

Nasze miejsce odpoczynku powinnyśmy wyposażyć przynajmniej w dwa źródła światła. Głównym będzie lampa sufitowa. W sytuacji, gdy zgubimy kolczyk lub chcemy posprzątać, będzie to dobre rozwiązanie. Jeżeli lubimy czytać w łóżku, to przyda się lampka nocna lub kinkiet. Odpowiednio usytuowany i skierowany w konkretne miejsce nie rozprasza światła i nie obudzi osoby śpiącej obok. W tym miejscu warto pomyśleć o instalacji włącznika głównego światła w zasięgu ręki przy łóżku. Jeśli będziemy chcieli w nocy udać się np. do toalety, to nie musimy iść po ciemku. Wygodne rozwiązanie o praktycznym zastosowaniu znane z hoteli.

Komunikacja w domu

Pomieszczenia połączone są korytarzami, holem, a nawet klatką. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy zdecydować się na różne konfiguracje świetlne. Przestronny i wysoki hol jest świetnym miejscem do instalacji pokaźnego żyrandola. Nie dość, że rozświetli on pomieszczenie, to sam w sobie jest ozdobą. W mniejszych i niższych ciągach domowej komunikacji lepiej sprawdzą się kinkiety. Zainstalowane na ścianach spełnią swoje zadanie i bezpiecznie przeprowadzą nas do punktu docelowego. Ponadto w niskich pomieszczeniach w przeciwieństwie do lamp sufitowych nie będą wisiały nam niebezpiecznie nisko nad głową.

Zarówno kinkiety, jak i lampy sufitowe mogą pełnić rolę działającej ozdoby, ale także realizować określone zadania. We wspomnianym przestronnym holu światło główne będzie dominowało, a kinkiety najpewniej będą tylko ozdobą. Światło w naszych domach pełni określone zadania. Czasami ma oświetlić określony obszar, a innym razem pełnić będzie tylko funkcję uzupełniającą lub orientacyjną w przypadku oświetleń ozdobnych. Warto więc dostosować rodzaj oświetlenia do pomieszczenia, w którym ma być zainstalowane. Może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie dywersyfikacja źródeł oświetlenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie w twoim domu. Kinkiet, a może lampa sufitowa?