OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego

artykuł zewnętrzny

Tematem, który wzbudza obecnie ogromne emocje są Odnawialne Źródła Energii. Temat ten powoduje ponadto wielkie kontrowersje. Ekolodzy nawołują do zaprzestania pozyskiwania energii w tradycyjny sposób – argumentując, że szkodzi to przyrodzie.

OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego
OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego
JKT Solar

Środowiska tradycyjne – postulują natomiast za zachowaniem kopalni – podkreślając, że jest to dobro narodowe, strategiczna gałęź polskiej gospodarki, a także dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy miejsc pracy. Kto więc tu ma rację? W artykule tym na szczęście nie zamierzamy rozsądzać tego sporu – skupimy się za to jedynie na temacie OZE używanego w swoim prywatnym zakresie – i zbadamy czy, a jeżeli tak, to jak bardzo pomóc ono może naszemu domowemu budżetowi.

Czym właściwie jest OZE?

Jak przed chwilą już wspomnieliśmy OZE to Odnawialne Źródła Energii. Pojęcie to kumuluje w sobie takie typy pozyskiwania energii jak na przykład fermy wiatraków wiatrowych, czy tych wodnych, pozyskiwanie energii z ziemi metodą geotermalną, czy wiele, wiele innych. Sedno sprawy tkwi jednak w tym, że wymienione powyżej OZE tyczą się sfery biznesu, a nie zwykłych, szarych podatników. Jaki więc segment OZE ich się tyczy? I na jakim osoba prywatna zaoszczędzić może ogromne ilości pieniędzy?

 

OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego
OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego
Pixabay

Czym jest fotowoltaika i panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź na zadane w powyższym akapicie pytanie jest prosta: osoba prywatna mocno zaoszczędzić może dzięki fotowoltaice. A precyzyjniej jeszcze mówiąc na założeniu na dachu swojego domu instalacji fotowoltaicznej. Czym jednak właściwie ona jest? Na odpowiedź na to pytanie zapraszamy do poniższego akapitu.

Fotowoltaika dla domu to nic innego, jak system paneli fotowoltaicznych, połączonych ze sobą w taki sposób – aby generować dla nas energię. Co ważne – pozyskiwać ją będziemy ze słonecznych promieni, które padają za dnia na dach naszego domu. Tam też powinniśmy umieścić nasze panele – zwracając uwagę na możliwie jak najlepiej nasłonecznione miejsce na dachu. Co się jednak stanie w dni o mniejszym nasłonecznieniu? Albo z goła w takie, kiedy słońce skrywa się za gęstymi, nieprzeniknionymi chmurami? Nie martwmy się tym. Na polskim rynku istnieje bowiem wiele typów paneli fotowoltaicznych, które kumulować mogą energię słoneczną nawet we wspomniane już dni o niewielkim, bądź zgoła prawie żadnym nasłonecznieniu. Przy wyborze paneli powinniśmy więc o tym pamiętać i wybierać tylko firmy, które proponują modele przystosowane do naszych, środkowoeuropejskich warunków klimatycznych.

Podsumowanie

Jak więc widzimy OZE pomocne może być nie tylko gigantycznemu segmentowi polskiej gospodarki, jaką jest energetyka, ale i każdemu z nas – właśnie w postaci paneli fotowoltaicznych. Warto jednak przy wyborze pamiętać o odpowiednim dopasowaniu swoich paneli do warunków klimatycznych panujących w Polsce.

    Więcej o:

Skomentuj:

OZE – Odnawialne Źródła Energii dla każdego