Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podpowiadamy, jak szybko uzyskać kredyt na budowę domu

sponsorowany

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma procedurami i trudnymi wyborami. Sam proces może także trwać dość długo, co jest nie tylko stresujące, ale często utrudnia zakup wymarzonej nieruchomości lub zaplanowanie inwestycji. Szczególnym przypadkiem jest oczywiście kredyt na budowę domu. Wówczas wymagania wobec kredytobiorcy są nieco inne. Dobre przygotowanie wniosku może jednak znacząco skrócić niezbędny czas i ułatwić uzyskanie finansowania.

Podpowiadamy, jak szybko uzyskać kredyt na budowę domu
Podpowiadamy, jak szybko uzyskać kredyt na budowę domu
Blogkredytowy.pl

Budowa domu na kredyt: przepustka do własnej nieruchomości?

Rynek kredytów hipotecznych rozwija się w niezwykle szybko, wpływając przy tym na rekordowe wzrosty całej branży nieruchomości. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, sporządzonego przez Związek Banków Polskich, tylko w pierwszym kwartale 2021 roku podpisano 57 172 umów kredytowych na łączną kwotę 17,94 mld zł. Sumaryczne zadłużenie Polaków z tego tytułu wynosi już ponad 480 mld złotych.

-Kredyt na budowę domu to z jednej strony standardowy produkt z gamy kredytów hipotecznych, z drugiej natomiast wymaga zdecydowanie większej wiedzy i dobrego przygotowania – tłumaczy Michał Dawidowicz, autor BlogKredytowy.pl, w którym doradza m.in., jaki kredyt na budowę domu będzie najbardziej opłacalny. -Uzyskanie informacji o tym, jak wygląda kredyt na budowę domu pod względem formalnym, oraz przygotowanie wcześniej wymaganych dokumentów znacząco przyspieszy cały proces i pozwoli na uniknięcie kosztownych błędów – dodaje.

Kredyt pod budowę domu: co będzie potrzebne?

Podobnie jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego również kredyt na budowę domu wiąże się przede wszystkim z wykorzystaniem hipoteki nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczonych przez bank środków.

Ocena przyszłej wartości domu jest jednak zdecydowanie trudniejsza, a wypłata funduszy wygląda zupełnie inaczej: zamiast jednorazowego transferu klient otrzymuje zazwyczaj kilka transz, pozwalających na opłacanie kolejnych etapów inwestycji związanych z budową domu. Konieczne może stać się więc dostarczenie m.in.:

-        dokumentów zaświadczających o uzyskiwaniu stałych dochodów,

-        aktu własności działki budowlanej, na której ma powstać budynek,

-        kosztorysu budowy,

-        wypisu i wyrysu z rejestru gruntów,

-        projektu budowlanego,

-        pozwolenia na budowę.

Wkład własny przy kredycie na budowę domu

Osoby starające się uzyskać kredyt pod budowę domu muszą wnieść również wkład własny. Jego wysokość zależy od konkretnej instytucji. Absolutne minimum to 10%, jednak bardzo często konieczne będzie posiadanie wkładu własnego na poziomie przynajmniej 20% wnioskowanej kwoty.

W tym charakterze nie zawsze trzeba jednak wnieść gotówkę. Sporym ułatwieniem będzie zakwalifikowanie jako wkład własny działki budowlanej, na której ma powstać budynek. Z jednej strony pozwoli to na obniżenie kosztów, z drugiej może również znacząco przyspieszyć całą procedurę.

Dobry harmonogram i plan budowy

Przy kredycie na budowę domu kluczową rolę odgrywa dobrze sporządzony kosztorys. Co ważne: instytucje posiadają własne wytyczne dotyczące minimalnych stawek niezbędnych do realizacji budowy metra kwadratowego inwestycji i doprowadzenia jej do ustalonego stanu. Kosztorys nie może być więc zaniżony.

Kolejnym ważnym dokumentem jest harmonogram prac: to właśnie realizacja kolejnych kroków umożliwi wypłatę następnych transz kredytu. Błędy popełnione podczas ich sporządzania, zwłaszcza złe oszacowanie wydatków, znacząco utrudniają wypłatę kredytu i najczęściej to właśnie one uniemożliwiają zgodną z planem realizację inwestycji.

Czy warto brać kredyt na budowę domu?

Bez wątpienia jest to dość wymagające i złożone przedsięwzięcie. Samo w sobie nie jest jednak trudne i niedostępne. Podstawowym warunkiem – podobnie jak w przypadku innych kredytów – jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego.

Pozostałe czynniki zależą w głównej mierze od umiejętnego planowania i szacowania zarówno wydatków, jak i postępu prac budowlanych. Warto współpracować przy tym z ekspertami zajmującymi się zarówno kredytami na budowę domu, jak i realizacją robót budowlanych. Pozwoli to na uniknięcie wielu problemów i sprawne przejście przez wymagające procedury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Podpowiadamy, jak szybko uzyskać kredyt na budowę domu