Pompa ciepła – podstawowe informacje, które powinieneś o niej wiedzieć
Moda na ekologiczne sposoby ogrzewania, którą Polacy podzielają coraz liczniej, wynika nie tylko z potrzeb ekonomicznych, ale także z chęci zadbania o środowisko naturalne. Coraz więcej osób poszukuje takich domów, które umożliwią im życie w zgodzie z naturą, a przy okazji zagwarantuje niskie koszty ogrzewania, przyjazne dla ich portfeli. Znakomicie w te potrzeby wpisują się urządzenia znane jako pompy ciepła. Co jest ważne w przypadku zakupu tego urządzenia? Który typ zasługuje na uwagę? Więcej na temat pomp ciepła znajdziesz w poniższym tekście.

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?
Najprościej mówiąc, pompa ciepła stanowi urządzenie służące do pobierania energii z ziemi, wody lub powietrza, a następnie przetwarzające je w ciepło służące do ogrzania budynku. Wykorzystanie zasobów naturalnych przy jednoczesnym braku skutków ubocznych płynących dla środowiska (takich jak smog, szkodliwe gazy czy konsekwencje związane z trudnym wydobyciem) to rozwiązanie na miarę człowieka XXI wieku – bardziej świadomego własnej roli w ekosystemie i zagrożeń płynących ze zbyt intensywnej i nieodpowiedzialnej eksploatacji zasobów naturalnych. Jeśli zależy Ci na znalezieniu specjalisty, który dokona doradztwa i montażu pompy, firma fotowoltaiczna może okazać się dobrym wyborem. Wiele z nich jest otwartych także i na te rozwiązania.
Pompa ciepła – najważniejsze zalety płynące z jej użytkowania
Pompy ciepła stanowią jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ogrzewania domu. Z tego też powodu są promowane przez rząd, a w ramach różnych programów można uzyskać na nie dopłaty. Poza tym połączenie pompy ciepła z rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki daje efekt bezpłatnego podgrzewania wody w domu. Nowoczesne pompy ciepła typu monoblok sprowadzają się do urządzenia znajdującego się w jednej zwartej obudowie, która umieszczona na elewacji domu nie wpływa negatywnie na komfort domowników.
Jakimi kryteriami warto się kierować podczas wybierania pompy ciepła?
Jednym z istotnych kryteriów wyboru pompy ciepła jest rodzaj budynku, w którym zostanie ona zastosowana. Warto przed zakupem i instalacją skonsultować się ze specjalistyczną firmą oferującą usługi w tym zakresie – Revolt Energy. Należy też zadać sobie pytanie, czy urządzenie to będzie zamontowane w budynku po wykonanej termomodernizacji. Wpływ na prawidłowe i wydajne działanie tego rozwiązania ma nawet rodzaj posiadanych w domu grzejników. Rodzaj pompy ciepła należy wybrać w oparciu o to, czy dom jest nowy, czy będzie przechodził termomodernizację. W przypadku nowo budowanych obiektów wydajność pompy może być na niższym poziomie niż ma to miejsce, gdy mowa o budynkach kilkudziesięcioletnich. Podczas wyboru urządzenia dobrze jest się zorientować, co obejmuje usługa – czy jedynie nabycie pompy, czy też dodatkowo jej instalację i uruchomienie. Może to generować większe koszty całej operacji – zwłaszcza jeśli stosujemy opcjonalne rozwiązania w postaci zaworów czy modułu wi-fi.
- Więcej o:
Zamówienie oleju opałowego - to prostsze, niż mogłoby się wydawać
Kalkulator pompy ciepła – jak obliczyć koszt montażu?
Elewacja wentylowana, a kwestia ocieplenia: wymagania, wyzwania, rozwiązania
Galeco DACHRYNNA – zdradzamy sekret idealnego dopasowania
Płyty dekoracyjne MUSSO®
Toaleta - Jakie zawory WC zamontować w zbiorniku?
Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich
Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z instalacją PV?