Rekuperator ścienny – sposób na świeże powietrze w domu
Rekuperacja to jeden z najbardziej efektywnych i najczęściej stosowanych systemów wentylacyjnych, zapewniających dostęp do świeżego powietrza w domach oraz budynkach użyteczności publicznej. Działanie wentylacji mechanicznej nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych panujących na dworze, tak jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Właśnie z tego powodu rekuperacja jest powszechnie stosowana w nowoczesnym budownictwie. Sprawdź, na czym polega działanie jednego z podstawowych urządzeń w wentylacji mechanicznej, czyli rekuperatora ściennego i dowiedz się, jakie są zalety instalacji tego systemu.

Czym jest i jak działa rekuperator ścienny?
Rekuperator ścienny to jeden z rodzajów tego typu urządzeń i jest najważniejszym elementem w całym systemie wentylacji mechanicznej. Jak sama nazwa wskazuje, montowany jest na ścianie. Specjaliści zalecają, aby umieścić go na zewnętrznej stronie budynku, możliwie najbliżej okien lub wywietrzników powietrza. Wentylacja mechaniczna to system, który pozwala oszczędzić na ogrzewaniu podczas zimy, ponieważ w procesie cyrkulacji powietrza dochodzi do odzysku ciepła z wywiewanego gazu. Niezależnie od tego, na jaki typ rekuperatora się zdecydujesz, nawiewane powietrze nie będzie obniżać temperatury wewnątrz pomieszczeń.
Jedną z największych zalet rekuperatora ściennego jest jego wielkość – należy on bowiem do najbardziej kompaktowych urządzeń tego typu. Montaż produktu na zewnątrz budynku sprzyja maksymalizacji jego efektywności. W celu równoważenia przepływu powietrza eksperci zalecają, aby zdecydować się na instalację dwóch rekuperatorów, które będą pracować jednocześnie.
Idea działania wentylacji z użyciem rekuperatorów ściennych jest taka sama jak w przypadku wentylacji z każdym innym typem rekuperatora. Podstawowym celem jest usunięcie zużytego powietrza i dostarczenie w jego miejsce świeżego. Rekuperator ścienny jest jednak urządzeniem, które wywiewa i nawiewa gaz bez użycia dedykowanego do tej czynności kanału. Dlaczego w takim razie strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą? Przede wszystkim dlatego, że cykle pracy rekuperatora następują w odstępach czasowych – w jednym momencie powietrze jest wywiewane na zewnątrz, w drugim zaś nawiewane do środka.
Zalety rekuperacji
Największą zaletą płynącą z korzystania z rekuperacji jest ciągła wymiana powietrza. Czynnikiem odpowiadającym za cyrkulację jest w tym przypadku urządzenie, a nie warunki atmosferyczne, jak ma to miejsce w przestarzałej wentylacji grawitacyjnej. To oznacza, że wszyscy domownicy mogą cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem w każdym momencie.
W rekuperatorze można również zamontować specjalne filtry oczyszczające powietrze nie tylko z drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, ale nawet ze smogu i alergenów. Takie rozwiązanie to oczywiście dodatkowe koszty związane z instalacją oraz regularną wymianą tych elementów. Jednak filtry z pewnością podnoszą komfort przebywania we własnym domu dla wszystkich osób, a w szczególności alergików.
Wielu użytkowników wentylacji mechanicznej docenia również możliwość oszczędzania na ogrzewaniu podczas mroźnych miesięcy. W rekuperatorze dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy ze zużytego powietrza jest pobierana jego temperatura, która ociepla nawiewane z zewnątrz powietrze. To oznacza, że w przypadku wentylacji mechanicznej nie występują przeciągi, a temperatura w pomieszczeniach jest utrzymywana na tym samym poziomie.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rekuperacja i jej montaż to kosztowna inwestycja. Zdecydowanie najważniejszym etapem jest projektowanie całego systemu dopasowanego do rozkładu konkretnego mieszkania lub domu. Dlatego, jeśli rozważasz zakup rekuperatora, warto skonsultować się z ekspertem, który doradzi wybór modelu spełniającego Twoje potrzeby.
- Więcej o:
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację do domu?