Róże rabatowe. Trzy najpiękniejsze odmiany

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Róże rabatowe świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach nawet na słonecznych balkonach, ponieważ są przygotowane zarówno na brak okrycia zimą i duży upał w lecie.Jest kilkanaście takich róż,nazwane serią 'Parfuma'. Mają one podobne liście i wszystkie osiągają około 60 cm wysokości.Poniżej trzy sprawdzone i bardzo odporne na trudne warunki róże z tej serii.

Róża rabatowa Madame Anisette
Róża rabatowa Madame Anisette
Fot. Jacek Kondratowicz

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Róże rabatowe

Niemiecka szkółka różana ''Kordes & Sons'' zasłynęła na całym świecie z dobrej jakości róż. Szczególnym uznaniem miłośników róż cieszą się niewielkie róże rabatowe o kompaktowym pokroju i licznych pachnących kwiatach.

Na zdjęciu powyżej różą rabatowa ''Madame Anisette'' o zapachu wanilii,lukrecji i białego piżma

Uprawa róż rabatowych

Uprawa tych odmian zarówno w ogrodzie jak i na balkonie nie nastręcza dużych trudności.

Nawożenie róż

Powinniśmy pamiętać o nawożeniu – w przypadku uprawy w ogrodzie nawozimy dwa razy w roku – pod koniec marca i na początku lipca. Dawka nawozu mineralnego,granulowanego to ok 50 g pod jeden krzew.Uprawa w pojemniku – tutaj najlepiej sprawdza się nawozy w płynie, które trudniej jest przedawkować. Nawozy mineralne w płynie podajemy trochę częściej niż w ogrodzie.,mianowicie 3-4 razy w ciągu sezonu. Należy zastosować się do instrukcji stosowania na opakowaniu. Na pewno nie zaszkodzi podlewanie rozcieńczonym biohumusem dodatkowo raz na tydzień (róże w ogrodzie też).

Róże wielkokwiatowe. Pielęgnacja przez cały rok

Cięcie róż

Do obfitego kwitnienia potrzebne jest też odpowiednie cięcie  - w marcu lub na początku kwietnia wycinamy wszystkie suche i uszkodzone pędy,drobne krótkie gałązki i wystające mocno w górę lub na boki pojedyncze długie pędy. Drugi raz podcinamy przekwitłe pędy po pierwszym kwitnieniu, mniej więcej na jedną czwartą długości. Pod koniec lata zaprzestajemy już cięcia.

Najpiękniej pachnące odmiany róż

Róże rabatowe zimą

Powinniśmy też pamiętać,że w przypadku uprawy na balkonie należy zabezpieczyć pojemnik przed mrozem. Natomiast pędy niekoniecznie (no chyba żeby nastąpił jakiś długotrwały mróz większy niż -25 stopni).

Czarna plamistość róż

Róża rabatowa ''Pompon Flower Circus'' (''Pashmina'')

Ma kwiaty o lekkim owocowym zapachu.

Róża rabatowa Pompon Flower Circus''  (''Pashmina'')
Róża rabatowa Pompon Flower Circus'' (''Pashmina'')
Fot. Jacek Kondratowicz

Róża rabatowa ''Herzogin Christiana'' (''Earth Angel'')

Jej kwiaty mają niezwykły zapach cytrusów i truskawek

Róża rabatowa Herzogin Christiana
Róża rabatowa Herzogin Christiana
Fot. Jacek Kondratowicz

Skomentuj:

Róże rabatowe. Trzy najpiękniejsze odmiany