Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rustykalny ogród przydomowy — najważniejsze założenia i design

artykuł zewnętrzny

Po czym poznasz ogród w stylu rustykalnym? Po wielu różnych gatunkach kwiatów rosnących razem na okazałych rabatach. Po bujnych i kolorowo kwitnących drzewach i krzewach. Po ścieżkach ginących w trawach. I po roślinach sprawiających wrażenie rosnących tak, jak im się podoba. Założeniem ogrodu rustykalnego jest bowiem wygląd dziki i jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Rustykalny ogród przydomowy — najważniejsze założenia i design
Rustykalny ogród przydomowy — najważniejsze założenia i design
Orlofrzezby

Przy takim założeniu dekoracje ogrodowe, które wybierzesz, powinny podkreślać ten naturalny wygląd. Sprawdzą się na przykład karmniki dla ptaków. Drewniane oczywiście, bo rustykalny ogród nie lubi się ze sztucznymi materiałami. Albo ceramiczne donice czy misy ozdobne, przypominające te, które pamiętasz z wiejskiego ogródka babci.

Takie są ogólne założenia. A teraz sprawdź, o czym konkretnie warto pamiętać, projektując rustykalny ogród.

Design rustykalnego ogrodu. O czym warto pamiętać, projektując ogród?

Rustykalny ogród ma sprawiać wrażenie, jakby rósł sobie sam, bez nadzoru ogrodnika. Na pierwszy rzut oka to nieuporządkowana, jak najbardziej zbliżona do natury przestrzeń. Taka, gdzie kwiaty, krzewy i drzewa wydają się rosnąć, jak chcą. Jak zaprojektować ogród, żeby osiągnąć taki efekt?

Na początek kwiaty. Przypomnij sobie, co rosło w wiejskich ogródkach czy na działkach Twoich dziadków. Sprawdzą się malwy, słoneczniki, astry czy intensywnie pachnąca maciejka. Nie przejmuj się tym, że siejesz lub sadzisz obok siebie kwiaty kwitnące w wielu kolorach. Pamiętaj też o inspiracji wiejskim ogródkiem i unikaj egzotycznych roślin.

Kolorowe kwiatowe rabaty nie muszą być wytyczone pod linijkę. Ogród rustykalny lubi swobodę, zarówno w zestawieniu kolorów jak i wytyczaniu rabatek i ścieżek. Wyznaczając miejsce na ścieżki i kwiaty, pamiętaj, że chcesz osiągnąć jak najbardziej naturalny wygląd ogrodu. Ścieżki chowające się między wysokimi trawami czy kwitnącymi kwiatami są tutaj jak najbardziej na miejscu.

Krzewy i drzewa w rustykalnym ogrodzie także lubią swobodę. Zapomnij o przystrzyżonych żywopłotach rosnącym pod linijkę. Lepiej sprawdzą się krzewy bzu, forsycji czy jaśminu. Kolorowe, bujnie kwitnące i napełniające ogród pięknym zapachem. Pomyśl o takich krzewach, dzięki którym Twój ogród zamieni się w dziką, nieuporządkowaną przestrzeń.

Skoro rustykalny ogród ma przypominać tradycyjne, swojskie ogródki naszych dziadków, nie może w nim zabraknąć drzew i krzewów owocowych. Pamiętaj, żeby skupić się na lokalnych odmianach owoców. Porzeczki, agrest, jabłonie, wiśnie, śliwy — pomyśl o nich, planując swój ogród.

I ostatni element, który odróżnia rustykalny ogród od wypielęgnowanych działek ze sztywno wytyczonymi rabatkami. Brak przystrzyżonego, wyglądającego jak krótkowłosy dywan trawnika. Pozwól trawie rosnąć i nie przycinaj jej na krótko. Przełam też dużą powierzchnię trawnika kilkoma wysepkami wysokiej trawy czy krzaczkiem porzeczek.

Do takiego ogrodu nie będą pasować typowe ozdoby, Dekoracje w ogrodzie rustykalnym muszą nawiązywać do swobodnego, niezobowiązującego stylu, Naturalne materiały takie jak drewno czy ceramika na pewno sprawdzą się lepiej niż plastik, czy sztuczny, biały marmur.

Drewniany karmnik dla ptaków czy ozdobne misy? Jakie dekoracje wybrać do rustykalnego ogrodu?

Skoro ogród rustykalny przypomina naturalną, nieuporządkowaną przestrzeń, ozdoby do tego ogrodu nie mogą być plastikowe ani sztuczne. Jakie dekoracje sprawdzą się w takim ogrodzie? Postaw na te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy ceramika. Poszukaj też dekoracji o nieregularnych i nieoczywistych kształtach. Takich, które wpasują się w swobodny styl rustykalnego ogrodu.

Naturalnie wyglądającą, a do tego zachęcającą ptaki do wizyt, dekoracją są karmniki dla ptaków. Drewniane ptasie stołówki idealnie wpasują się w nieuporządkowaną przestrzeń rustykalnego ogrodu. Naturalne, dziko wyglądające otoczenie karmnika będzie dla ptaków dodatkową zachętą do odwiedzin. Jeśli postawisz drewniany karmnik między krzewami, ptaki poczują się w nim bezpiecznie i chętnie będą go odwiedzać. 

Drewniany karmnik dla ptaków
Drewniany karmnik dla ptaków
Orlofrzezby

Drewniany karmnik ma jeszcze jedną zaletę. Naturalne drewno pięknie się starzeje. Im dłużej Twój drewniany karmnik posłuży jako stołówka dla ptaków, tym lepiej będzie się wtapiał w otoczenie. Naturalnie postarzone, jakby patynowane, drewno idealnie uzupełni Twój dziki, rustykalny ogród. 

Dobrym pomysłem na dekoracje w stylu naturalnym będą gliniane donice albo misy ozdobne do ogrodu. Szczególnie te ręcznie robione, o nieregularnych kształtach. Co prawda ozdobne misy to nie to samo, co gliniane garnki w wiejskich ogródkach. Ale pamiętaj, że ogródek Twoich dziadków to tylko inspiracja. Ceramiczne misy ozdobne do ogrodu na pewno będą fajnym, artystycznym dodatkiem w każdym rustykalnym ogrodzie.

Tak właśnie wygląda ogród w stylu rustykalnym. Mimo starannego zaplanowania sprawia wrażenie dzikiego. Mimo precyzyjnego doboru roślin wygląda jak nieprzemyślane zestawienie najróżniejszych traw, kwiatów i krzewów. Zaskakuje ukrytym wśród drzew drewnianym karmnikiem czy schowanymi wśród kwiatów misami dekoracyjnymi. Wygląda dziko i tajemniczo i zachęca do odkrycia wszystkich jego zakamarków.

Partnerem artykułu jest sklep orlofrzezby.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rustykalny ogród przydomowy — najważniejsze założenia i design