Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu

artykuł zewnętrzny

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż 40 proc. obszarów na powierzchni Ziemi ma obecnie znacznie utrudniony dostęp do wody pitnej. Analizy ONZ alarmują, iż świat zbliża się do globalnego kryzysu wodnego. Według ekspertów, do 2050 roku minimum co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym brakiem wody pitnej. Dlatego też, światowe organizacje podejmują działania zmieniające sposób gospodarowania wodą i coraz więcej uwagi poświęca się sposobom jej oszczędzania.

Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu
Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu
Aldi

Zasoby wody na Ziemi

Geneza wody na Ziemi jest bardzo złożona. Część wydostała się wraz z magmą z głębi naszego globu, a część powstała na drodze połączenia wodoru z tlenem znajdującym się w atmosferze. Najwięcej wody dotarło do Ziemi w postaci okruchów zderzających się z naszą planetą komet i asteroid zbudowanych głównie z tego składnika. Trwało to miliardy lat.

Łącznie cała woda na Ziemi mogłaby się zmieścić w kuli o średnicy 1400 km. Pomimo, iż woda zajmuje 71 proc. powierzchni naszej planety, jej większość nie nadaje się do picia. Niemal 97,5 proc. wody na Ziemi to woda słona – zgromadzona w oceanach, morzach oraz słonych jeziorach, a także słonych wodach podziemnych, które ze względu na ich zasolenie nie nadają się do spożycia. Woda słodka to tylko 2,5 proc. czyli zaledwie 35 mln km3. Głównym jej źródłem są rozległe lądolody Grenlandii i Antarktydy oraz lodowce górskie. Jedynie nieco ponad 30 proc. wód słodkich jest zgromadzonych w wodach podziemnych, z których tylko część człowiek jest w stanie eksploatować, albowiem woda pitna to ok 1 proc. zasobów wodnych na Ziemi. Pozostałe zasoby są niedostępne lub koszty ich pozyskania są zbyt wysokie.

Ile wody zużywamy?

Statystyki wskazują, iż w Polsce 74 proc. wody zużywa przemysł, 12 proc. wody spożytkowane jest w gospodarstwach domowych a 11 proc. w rolnictwie z leśnictwem.

Polski przemysł energetyczny eksploatuje najwięcej wody na świecie . Warto wiedzieć, że w naszym kraju, co 3 minuty, elektrownia węglowa zużywa wodę w ilości jednego basenu olimpijskiego. Dlatego też, polska energetyka węglowa odpowiada aż za 70 proc. poboru wody.

Zapotrzebowanie na wodę zwiększa również hodowla zwierząt na ubój, ponieważ aby wyprodukować 1 kg mięsa, trzeba zużyć niemal 21 tys. litrów wody, podczas gdy wyprodukowanie 1 kg pszenicy wymaga tylko 210 litrów.

Polacy zużywają średnio 150 litrów wody na osobę dziennie, z czego około 148 litrów trafia do kanalizacji, a zaledwie 1-2 litry są spożywane. Obliczono, iż około 97 proc. wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, ale tylko 3 proc. na picie i przygotowywanie jedzenia. Eksploatacja wody w gospodarstwie domowym, zależy od liczby mieszkańców, ich wieku, liczby łazienek oraz zainstalowanych urządzeń i przede wszystkim od upodobań mieszkańców. Przyjmuje się, że dobowe zużycie ciepłej wody wynosi 30-60 l/osobę, czyli przy 4-osobowej rodzinie około 120-240 l/dobę. Kąpiel w wannie o długości 140 cm pochłania 150 l wody. Biorąc kąpiel codziennie i napełniając wannę po brzegi, w ciągu jednego tygodnia zużywamy 1050 l wody. Tradycyjne toalety z górną spłuczką do jednego spłukania pobierają aż 15 litrów wody a toalety z tradycyjnym dolnopłukiem – 9 litrów. Aby wiedzieć jak skutecznie oszczędzać wodę, warto przyjrzeć się przykładom.

Jak oszczędzać wodę w domu? – 16 sposobów na oszczędzanie wody na co dzień

Jak oszczędzać wodę w łazience?

 • Bardzo ważne jest używanie właściwej armatury łazienkowej. Warto zainwestować w słuchawkę prysznicową wyposażoną w opcję oszczędzania, oszczędne spłuczki wody w toalecie oraz baterie jednouchwytowe albo baterie bezdotykowe pozwalające zużyć 50-80 proc. wody mniej, niż zwykłe.
 • Dla oszczędności wody, istotne jest montowanie na bateriach perlatorów lub ograniczników przepływu.
 • Ważną zasadą oszczędzania wody jest stosowanie natrysku zamiast kąpania w wannie, co pozwala zaoszczędzić 75 proc. wody przeznaczonej na kąpanie. Należy zwrócić również uwagę na zmniejszenie strumienia wody przy myciu i korzystanie z kubka podczas mycia zębów.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

 • Bardzo istotnym pod względem zużycia wody wyposażeniem kuchni jest zmywarka. Najlepiej aby posiadała ona tryb eko, czyli oszczędzający wodę. Urządzenie to pozwala ona zaoszczędzić niekiedy nawet 50 l wody w trakcie jednego cyklu zmywania, albowiem przy zmywaniu ręcznym można zużyć niekiedy nawet około 80 litrów wody. Przeciętna zmywarka zużywa jej tylko około 30 litrów.
 • Bardzo istotnym aspektem dotyczącym oszczędzania wody jest ekonomiczne gotowanie. Należy to robić pod przykryciem w garnku odpowiedniej wielkości. O wiele zdrowsze i bardziej oszczędne jest jedzenie gotowane na parze.
 • Cieknący kran, jest również przyczyną marnowania wody. Dlatego wszystkie nieszczelności i awarie związane z wyciekiem wody należy usuwać jak najszybciej.

Jak nie marnować wody w trakcie prania?

 • Przede wszystkim, warto jest wybierać sprzęty o wysokiej klasie prania.
 • Aby nie doprowadzać do marnowania wody, trzeba używać programy oszczędzających jej zużycie.
 • Ważną zasadą jest również uruchamianie pralki tylko przy pełnym wsadzie prania.
 • Dla oszczędności wody istotna jest również odpowiednia ilość środków piorących, ponieważ przy zbyt dużej ilości detergentu pralka pobiera dodatkową wodę do bębna.
 • O oszczędność wody dbać można również, robiąc pranie ręczne.
 • Należy korzystać przy nim z miski lub umywalki zakrytej korkiem i pamiętać o tym by ciemne ubrania prać w chłodnej wodzie.

Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

 • Aby zużyć jak najmniej wody podczas podlewania ogrodu, warto jest wykonywać tę czynność w dni bezwietrzne, aby wiatr nie rozwiewał wody. Bardziej ekonomicznie jest też podlewać ogród rzadziej ale za to bardzo obficie.
 • Pojazdy powinno się myć w myjni samochodowej, gdzie poddawana jest ona recyclingowi.
 • Dobrym rozwiązaniem jest zakładanie na węża specjalnej końcówki ze zraszaczem. Oszczędza on wodę i wpływa na dokładniejsze zraszanie roślin.
 • Do podlewania ogrodu, warto stosować deszczówkę.
 • Wyparowywanie wody z gleby można ograniczyć przez podlewanie wieczorem oraz dzięki wzbogaceniu jej o kompost, obornik lub torf.

 Więcej informacji oraz praktycznych porad w zakresie oszczędzania wody znajdziesz na witrynie Aldi.pl.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Woda wciąż jest jednak czynnikiem niezbędnym do życia dla każdego organizmu. Nawet nasze ciała w ok. 70 proc. składają się właśnie z niej. Bez odpowiedniego nawodnienia dochodzi do przesuszenia skóry, nieprawidłowej pracy nerek, bólów głowy, omdleń, a w ostateczności do śmierci. Znaczenie wody na Ziemi jest naprawdę ogromne a jej oszczędzanie jest najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszania zapotrzebowania na nią. Może ono wpłynąć na wydłużenia życia jezior i rzek.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, już od kilku lat w naszym kraju występuje deficyt wody. W Polsce na jednego mieszkańca przypada jej mniej niż w innych krajach, i w kwestii jej zasobności znajdujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. Dlatego też, na jednego mieszkańca naszego kraju przypada 3 razy mniej wody niż na pozostałej części kontynentu. Jest to tylko około 1600 m3 rocznie na osobę, podczas gdy średnia ilość wody dla Europejczyka wynosi 4 500 m3/rok na osobę..

Oprócz ekologii, zmniejszenie zużycia wody ma wpływ na obniżenie zużycia prądu oraz niższe ciśnienie w systemie kanalizacyjnym i odwadniającym, co pozwala na tańsze koszty ich konserwacji.

Woda umożliwia rozwój zwierząt i roślin, a więc także i pożywienia. Jest także najlepszym sposobem na zachowanie higieny osobistej oraz czystości. Dla każdego gospodarstwa domowego oszczędność wody oznacza także zmniejszenie wydatków.

Powinniśmy pamiętać, że woda nie jest dobrem , które zawsze będzie dostępne i dlatego należy oszczędzać ją dla przyszłych pokoleń.

  Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na oszczędzanie wody – 15 porad, jak nie marnować wody w domu