Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sprawdzone sposoby na aranżację przestrzeni w ogrodzie i wokół domu

sponsorowany

Szarość kontrastująca z zielenią, minimalizm oraz geometryczność form – tak najprościej można podsumować współczesne trendy w projektowaniu ogrodów oraz przestrzeni wokół domu. W koncepcji zagospodarowania przydomowego terenu warto uwzględnić modne materiały i kolory, przy czym należy pamiętać, że zawsze powinny być one dopasowane stylem do bryły budynku.

Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk

Do budowy tarasów, podjazdów, a także murków oporowych czy ścieżek w ogrodach, obecnie bardzo często wybierany jest beton, a konkretniej produkowane z niego prefabrykaty. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są one trwałe, odporne na uszkodzenia, estetyczne i świetnie nadają się do różnorodnych aranżacji. Ich atutem jest również przystępna cena oraz szeroki wachlarz wzorów. Poza tym ścieżkę, taras czy podjazd z kostek lub płyt betonowych buduje się ekspresowo. To niewątpliwa oszczędność czasu, który jest zawsze towarem deficytowym. Wykorzystanie prefabrykatów w aranżacjach niesie ze sobą same korzyści. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie i jak można je zastosować.

Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk

Taras – miejsce spotkań

Większość obecnie budowanych domów ma bezpośrednie wyjście na ogród. Zwykle prowadzą do niego duże szklane drzwi tarasowe. Po przekroczeniu progu salonu, wychodzimy na taras, czyli … odpowiednik salonu w ogrodzie. Przestrzeń ta jest bardzo ważna, ponieważ latem stanowi miejsce relaksu i spotkań domowników, rodziny oraz przyjaciół. Warto zaaranżować ją funkcjonalnie i estetycznie. Kluczowym zagadnieniem jest wybór trwałej, atrakcyjnej i łatwej w utrzymaniu nawierzchni tarasu.

W nowoczesnych aranżacjach najczęściej wykorzystuje się płyty betonowe o dużym formacie w odcieniach szarości. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest płyta tarasowa Polbruk Lamell. Posiada ona wymiar 60x40 cm, grubość 4,5 cm, a do tego charakteryzuje się nowoczesnym, geometrycznym kształtem oraz kolorystyką utrzymaną w różnych odcieniach szarości. W wersji gładkiej dostępne są odcienie: stalowy oraz nerino, a w płukanej – ritmo_d, czyli po prostu melanżowa szarość. Podobnym rozwiązaniem jest płyta Polbruk MultiComplex. Choć posiada nieco mniej dostępnych wersji kolorystycznych, występuje w aż trzech wymiarach, przy czym największy wynosi 60x40 cm. Pozostałe to 40x40 cm i 20x40 cm. W ramach tej serii najciekawszą propozycją kolorystyczną pasującą do modernistycznej architektury jest kolor nerino. Prefabrykaty MultiComplex dostępne są też w ciepłej tonacji latte, która bardziej polecana jest do aranżacji w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim.

Dla zwolenników mniejszych i bardziej subtelnych formatów,  alternatywnym rozwiązaniem jest płyta Polbruk Oland. Podobnie jak Lamell, posiada ona kształt prostokąta, ale jest zdecydowanie węższa. Szerokość elementów wynosi zawsze 14 cm, natomiast zmienna jest ich długość – odpowiednio 28, 42 i 56 cm. Oland to feeria modernistycznych odcieni szarości, począwszy od białego, poprzez nerino, stalowy, a skończywszy na bazaltowym. Warto zwrócić uwagę na to, że płytę tę można układać klasycznie, czyli naprzemiennie lub w bardzo modny w tym sezonie deseń jodełki.

Polbruk Commix
Polbruk Commix
Polbruk

Reszta ogrodowego świata

Z czysto użytkowego punktu widzenia, ważnym elementem ogrodu są też ścieżki. Ogrodowym alejkom, modernistycznego sznytu dodaje kostka Polbruk Commix. Jest ona dostępna w czterech wymiarach – dwóch kwadratowych: 10x10 cm i 20x20 cm oraz dwóch prostokątnych: 10x20 cm i 20x30 cm. Pozwala to na tworzenie unikatowych wzorów na alejkach, a po dołożeniu do tego aż czterech kolorów idealnie pasujących do nowoczesnej architektury, czyli taupe, nerino, grafitowego i boho, okazuje się, że liczba możliwych kompozycji jest naprawdę imponująca.

Zwolennicy mniej wyrazistych i bardziej stonowanych rozwiązań polecanych na alejki w ogrodzie powinni natomiast zwrócić uwagę na kostkę Polbruk Metrik. Jest ona dostępna  w wymiarze 7x28 cm i w aż czterech modnych i nowoczesnych kolorach. Są to: biały, nerino, stalowy oraz bazaltowy. Metrik to minimalizm i ponadczasowa elegancja, ale także różne możliwości układania. Kostkę tę można układać klasycznie lub w coraz bardziej popularną jodełkę. Na alejkach w modernistycznym ogrodzie można z powodzeniem użyć również płyt takich, jak wcześniej już wspomniane, Polbruk MultiComplex oraz Oland.

Polbruk Metrik
Polbruk Metrik
Polbruk

Podjazd ma inne prawa

Do budowy podjazdu zaleca się natomiast stosowanie elementów o większej grubości, czyli od 6 cm wzwyż. Idealnie nadają się do tego płyty Polbruk Magna o grubościach 8 i 10 cm, po których mogą poruszać się nawet pojazdy powyżej 3,5 tony. Nazwa „Magna” pochodzi od łacińskiego przymiotnika „magnus” oznaczającego wielki i faktycznie jest to płyta o największym formacie dostępna w ofercie firmy Polbruk. Posiada ona wymiar 100x75 cm, zaś jej mniejsza wersja – 50x75 cm. Dostępna kolorystyka  to uniwersalna szarość nerino i ciepła tonacja latte.

Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk

Istotne i dekoracyjne

Przy budowie nawierzchni warto uwzględnić jeszcze dwa istotne elementy, które stabilizują taras, alejki lub podjazd. Mowa tu o obrzeżach oraz murkach. Te pierwsze gwarantują, że nawierzchnia będzie stabilna, a jej elementy nie rozejdą się na boki. Obrzeża pozwalają także jasno wyznaczyć granice pomiędzy zielenią, a ciągami pieszymi lub pieszo-jezdnymi. Ciekawymi i minimalistycznymi w formie rozwiązaniami, które świetnie spełniają te funkcje, są obrzeża Polbruk Treo i Polbruk Flesz. Cechą wyróżniającą  obrzeże Treo są pionowe fugi, które dodają mu lekkości i dynamizmu. Flesz z kolei, oprócz wyżej wspomnianych zalet i waloru dekoracyjnego wnosi również walor użytkowy. Flesz to obrzeże w kształcie odwróconej litery „L”.  W specjalnie przygotowanym kanale można zamontować taśmę LED, która w nocy doświetli podjazd lub ścieżki w ogrodzie i sprawi, że będzie można bezpieczniej korzystać z nich nocą. Murki spełniają podobną funkcję, jak obrzeża, ale w miejscach, gdzie teren charakteryzuje się różnymi wysokościami. W tego rodzaju lokalizacjach murki można wykorzystać do stabilizacji skarpy i w przeciwdziałaniu osypywaniu się ziemi. Poza tym są też atrakcyjną dekoracją. Ciekawym rozwiązaniem jest murek Polbruk Albero, który swoim designem przypomina historyczne konstrukcje wznoszone z łupanych kamieni na przykład we włoskiej Toskanii. Albero doskonale je imituje, ale ma w swoim wyglądzie to coś, co sprawia, że prezentuje się nadzwyczaj nowocześnie. Co ważne, z murków można budować także elementy małej architektury, takie jak donice, grille czy obudowy niecki fontanny. 

Polbruk Flesz
Polbruk Flesz
Polbruk

Projektując ogród marzeń przy nowoczesnym domu, należy pamiętać o odpowiednio dobranej nawierzchni i małej architekturze, a także o właściwym rozplanowaniu zieleni. Zachowanie spójności i prawidłowych proporcji tych trzech elementów to podstawa każdego udanego projektu aranżacji ogrodu i zagospodarowania przestrzeni wokół domu.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

    Więcej o:

Skomentuj:

Sprawdzone sposoby na aranżację przestrzeni w ogrodzie i wokół domu