Światło w naszym życiu

Opracowanie Fakro

Jakość naszego samopoczucia rośnie proporcjonalnie do ilości światła w naszym życiu.

Okno dachowe
Okno dachowe
Fot. FAKRO

Co nam daje światło?

Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydajność. Synchronizuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny gdyż nasza aktywność w ciągu doby uzależniona jest od jego ilości i natężenia. Organizm człowiek potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki naturalnego światła o różnych porach dnia, aby być aktywnym, łatwiej przyswajać wiedzę, lepiej spać i co najważniejsze być szczęśliwszym. Światło ma również ogromne znaczenie w procesie leczenia, a także podczas wykonywania pracy.

Obecnie, w czasach pandemii, coraz częściej zostajemy odcięci od możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Wielu z nas pracując zdalnie z własnych domów jeszcze bardziej zauważa jak ważne jest dobrze oświetlone wnętrze. Nasz mózg potrzebuje naturalnego światła z wielu powodów. Po pierwsze jasność daje poczucie bezpieczeństwa, po drugie rozjaśnia nie tylko pomieszczenia, ale także nasze myśli. Po trzecie pomaga w utrzymaniu skupienia i koncentracji – dzięki temu jesteśmy bardziej wydajni. Poza tym światło słoneczne dodaje nam energii do działania, a nawet wspomaga nasz metabolizm.

Jaki wpływ światło ma na nasze zdrowie?

Łatwo zauważyć, że w czasie gdy dociera do nas mniejsza ilość promieni słonecznych ”spowalniamy”. Czujemy się wtedy bardziej senni, apatyczni i zmęczeni. Można zaobserwować wyraźny spadek nastroju i brak chęci do czegokolwiek.

Zwiększa się również podatność na przeziębienia czy nawet choroby, zaczynamy mówić o jesiennej melancholii czy zimowej depresji. Warto zatem korzystać z każdego promyka słońca, wpadającego do naszego domu nie tylko o poranku gdyż światło słoneczne potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające, a także jest świetnym terapeutą.

Bardzo ciekawym przykładem jest przeprowadzony w szpitalu projekt badawczy zespołu z Uniwersytetu w Göteborgu.

Naukowcy obserwowali osoby chore i po wypadkach, które przebywały na oddziale z oświetleniem symulującym naturalne światło (dostosowane barwą, natężeniem i ilością do pory dnia). Okazało się, że miało ono działanie uspokajające i regulujące zegar biologiczny. Pacjenci lepiej spali i byli w lepszej kondycji psychicznej niż osoby z grupy kontrolnej. Dodatkowo efekt ten utrzymywał się jeszcze bardzo długo po wypisie ze szpitala.

Jak światło pomaga w pracy?

Na pewno stymulując nasze dobre samopoczucie i zdolność koncentracji. Wg „Journal of Clinical Sleep Medicine",pracownicy biurowi, którzy mają dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym.

Doświadczenie pokazało, że firmy, które przeniosły pracowników do biur z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały znaczny wzrost wydajności.

Jeśli musimy doświetlić pomieszczenia światłem sztucznym to bardzo ważna jest jego barwa w danym pomieszczeniu. Światło ciepłe jest najlepsze do pomieszczeń, w których odpoczywamy – salonu lub sypialni, natomiast światło chłodne powinno się znajdować w miejscu pracy lub nauki, gdzie potrzebna jest koncentracja.

Okna dachowe
Okna dachowe
Fot. FAKRO

Jak zadbać o odpowiednie doświetlenie domów i mieszkań?  

Kluczową rolę w odpowiednim doświetleniu wnętrz odgrywają okna zarówno te na kondygnacjach jak i na poddaszu. To przez nie napływa naturalne światło. Właściwe usytuowanie okien w pomieszczeniach pod skośnym dachem jest kluczowe i dlatego ważny jest ich właściwy dobór i rozmieszczenie.

Coraz chętniej stosujemy duże okna lub zespolenia, które  zapewniają mnóstwo naturalnego światła i piękny widok za oknem. Dobrym przykładem dużych okien mogą być bogato wyposażone okna dwuskrzydłowe o podwyższonej osi obrotu FDY-V duet proSky czy też okno balkonowe FGH-V Galeria.

Maksymalny rozmiar tych okien to 94 x 255cm. Można je zespalać ze sobą tworząc spektakularne przeszklenia w połaci dachowej.

W ofercie firmy FAKRO znajduje się również gotowe rozwiązanie kołnierzy, które pozwala na łączenie okien dachowych o dowolnej konstrukcji w grupy o dowolnych kombinacjach (poziomych, pionowych, blokowych). Istnieje także możliwość wykonania modułowego systemu zespoleń w nietypowym rozmiarze i rozwiązaniu.

Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym prace mózgu i ciała. Prawidłowe działanie wewnętrznego rytmu biologicznego wpływa na całokształt naszego stanu zdrowia.

To słońcu zawdzięczamy światło, z którego nasz organizm czerpie energię i dobre samopoczucie, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Wystarczy wpuścić słońce do naszego wnętrza najlepiej przez okna dachowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Światło w naszym życiu