Urządzanie salonu w stylu nowoczesnym

artykuł zewnętrzny

Nowoczesny salon to trend, który nigdy nie wychodzi z mody. Zapewnia relaksującą atmosferę i harmonię, oferuje doskonałe warunki do wyciszenia się oraz regenerującego odpoczynku po pracowitym dniu. Styl nowoczesny opiera się głównie na prostocie i funkcjonalności. Stawia na minimalizm i wrażenie przestronności – nawet gdy metraż nie jest zbyt duży.

Urządzanie salonu w stylu nowoczesnym
Urządzanie salonu w stylu nowoczesnym
MKS Meble

Funkcjonalność ponad wszystko

Prostota to jedna z ważniejszych zasad, których należy przestrzegać przy urządzaniu nowoczesnego wnętrza - nie wprowadza się do niego zbędnych dodatków i nadmiaru zdobień. Meble powinny być proste i funkcjonalne. Warto postawić na geometryczne kształty, które pozwalają stworzyć wrażenie przestronności. Mile widziane jest ocieplające wnętrze drewno, np. w postaci paneli podłogowych.

Funkcjonalność wyraża się w tym, że meble wstawione do nowoczesnego salonu są w pełni użyteczne. Często znajdziemy w nim przestronny narożnik zamiast kanapy i foteli, a także niską sofę narożnikową w towarzystwie puf. Inne charakterystyczne elementy to niska ława oraz minimalistyczny stolik RTV, który posłuży zarówno jako mebel na telewizor, jak i praktyczna szafka na drobiazgi lub dodatkowe sprzęty. Wszystko to powinno być utrzymane w stonowanej kolorystyce.

Praktyczne połączenie z jadalnią lub kuchnią

Kolejną cechą nowoczesnych salonów jest połączenie ich z jadalnią lub kuchnią. Takie rozwiązanie to świetna opcja dla małych mieszkań, kawalerek i wnętrz z aneksem kuchennym. 

Warto, aby kuchnia czy jadalnia „wtapiały się” w aranżację pokoju dziennego. Najlepiej dobrać do nich meble o neutralnym wyglądzie. Doskonałym rozwiązaniem są dodatkowe schowki i zamykane szafki czy szafy, które pozwolą uniknąć bałaganu.

Gdy salon jest połączony z jadalnią, wystarczy wybór odpowiedniego zestawu stołu i krzeseł. Do małych wnętrz można wstawić niewielki stół kwadratowy lub okrągły w połączeniu z białymi lub ciemnymi krzesłami. Kolejna opcja to stół rozkładany. Jeżeli salon jest przestronny, warto rozważyć nowoczesne, tapicerowane lub drewniane prostokątne stoły z większą liczbą krzeseł.

Dopracowane, proporcjonalne meble

Meble w salonie nowoczesnym powinny być dopracowane. O ich elegancji i uniwersalnej estetyce decydują nie ozdobne detale, lecz wysoka jakość materiałów, z których zostały wykonane. Oprócz tego przy wyborze mebli liczy się odpowiedni dobór proporcji i kształtów.

Dla projektantów wnętrz w stylu nowoczesnym ogromną rolę odgrywa ergonomia. Dlatego meble muszą być wygodne oraz wielofunkcyjne i pojemne (kiedy chodzi np. o szafki). Chcąc uzyskać wrażenie większej przestrzeni, warto skupić się na tym, aby uniknąć zagracenia salonu. Dlatego lepiej zrezygnować z kilku wolnostojących szaf i komód na rzecz nowoczesnej zabudowy ściany i stolika RTV.

Dodatki: umiar to podstawa

Oczywiście wybierając wyposażenie do takiego salonu, można w pewien sposób urozmaicić i ozdobić przestrzeń. Zachowanie minimalizmu przy wyborze mebli i kolorów nie wymusza rezygnacji z dodatków. Wśród najlepszych sposobów na urozmaicenie nowoczesnego wnętrza wymienia się m.in. zastosowanie tkanin w różnych kolorach i fakturach. Poduszki ze zdobieniami czy wzorzyste zasłony – takie detale mogą skutecznie ożywić pomieszczenie, nie odbierając mu wrażenia nowoczesności.

Równie ciekawie zaprezentują się różnego rodzaju rośliny doniczkowe, lampy o geometrycznych kształtach utrzymane w wyróżniającej się kolorystyce, koce i dywaniki, a także lustra. 

Lustro ścienne dodaje wrażenia przestronności. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, gdyż tworzy iluzję większej przestrzeni. To świetny pomysł dla tych mieszkań, w których metraż salonu nie jest zbyt duży i wymaga optycznego powiększenia. Lustro będzie niezastąpione również wtedy, gdy pokój dzienny jest dość ciemny i chcemy go nieco rozjaśnić. Wtedy warto powiesić je naprzeciwko okna. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Urządzanie salonu w stylu nowoczesnym