Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warstwa wstępnego krycia jako kluczowy element konstrukcji dachu

sponsorowany

Gwarancją bezpieczeństwa osób przebywających oraz mieszkających w budynku jest solidna konstrukcja dachu, wykonana z wysokiej jakości materiałów, a specyfika klimatu, w którym żyjemy, wymaga podwójnego systemu układania pokryć dachów skośnych: pokrycia zasadniczego, np. dachówki oraz pokrycia wstępnego, do których należą membrany, czy też papy.

BMI Braas papa Braas-BIT Premium SBS
BMI Braas papa Braas-BIT Premium SBS
Braas

Warstwa wstępnego krycia zabezpiecza termoizolację i elementy konstrukcyjne dachu przed wodą, śniegiem oraz wiatrem. Właściwie dobrana i zamontowana chroni przed powstaniem wilgoci i dostaniem się wody do wnętrza budynku, bardzo często także wspomaga właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co jest kluczowe dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu.

Wybór warstwy wstępnego krycia powinien być dokonany na podstawie kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego. Dokonując wyboru na uwadze, należy mieć również konieczności zapewnienia właściwej wentylacji warstwy termoizolacji, ponieważ prawidłowy dobór tego elementu decyduje nie tylko o szczelności całego dachu, ale również o jego prawidłowej izolacji termicznej.

Membrany wysokoparoprzepuszczalne

Do najpopularniejszych form warstw wstępnego krycia należą membrany dachowe, które cieszą się powodzeniem wśród inwestorów oraz dekarzy. Ich główną funkcją jest ochrona dachu przed przeciekaniem wody, umożliwienie prawidłowej cyrkulacji pary wodnej oraz uniemożliwienie wydmuchiwania włókien z ocieplenia. Jednak, aby membrany mogły spełniać swoje funkcje należycie, podczas wyboru należy kierować się wysoką jakością produktu oraz przestrzegać zaleceń producenta podczas montażu.

Najważniejszym parametrem przy wyborze membrany jest zdolność do transportu pary wodnej. BMI Braas posiada w swojej ofercie wysokoparoprzepuszczalne 3-warstwowe i 4-warstwowe membrany Divoroll, które można kłaść bezpośrednio na termoizolacji, a wybrane modele również bezpośrednio na sztywnym poszyciu wykonanym z płyt OSB lub z desek. Przykładem takiego produktu może być membrana Divoroll Universal+2S nadająca się zarówno do układania bezpośrednio na membranie jak również na przykład na płycie OSB. Do jej głównych zalet należą: dwa pasy klejące, zwiększające jej szczelność i wiatroizolację w miejscu łączenia poszczególnych pasów membrany, a także dodatkowa warstwa wykonana z siatki wzmacniającej, która zapewnia wysoką stabilność i bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. 

Dla dachów wymagających wysokiej wodoszczelności dedykowana jest membrana Divoroll Maximum+2S, której warstwę wierzchniego krycia pokryto specjalnym wodoodpornym poliuretanem. W przypadku dachów o niskim kącie nachylenia zaleca się membranę Divoroll Top RU z innowacyjnymi rozwiązaniami pasów klejących, zapewniających bardzo wysoką wodoszczelność połączenia na zakładach. W zależności od modelu membrany z serii Divoroll objęte są10- lub 15-letnią gwarancją funkcjonalności przez producenta.

Braas BIT
Braas BIT
Braas

Bitumiczne warstwy wstępnego krycia

Papa to taka forma, którą zaleca się w przypadku niższego pochylenia połaci niż, zaleca producent danego pokrycia dachowego. Często rozwiązanie stosowane to jest również
w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ułożenia pokrycia zasadniczego przed zimą-wówczas warstwa wstępnego krycia przez okres nawet kilkunastu miesięcy może stanowić tymczasową warstwę pokrycia dachowego. Papa podkładowa spełnia wymogi hydroizolacyjności
w systemie jednowarstwowym, pod warunkiem odpowiedniego jej ułożenia zgodnie
z zaleceniami producenta. Nowoczesna papa Braas-BIT Premium SBS stworzona na osnowie
z kompozytowej włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Posiada m.in. obustronną powłokę z masy asfaltowej: z asfaltu modyfikowanego SBS z wypełniaczem mineralnym. Wierzchnia strona została pokryta gruboziarnistą posypką mineralną, która chroni przed promieniowaniem UV, a spodnią stronę zabezpieczono folią
z tworzywa sztucznego. Zastosowane rozwiązanie w postaci unikalnego systemu pasów samoprzylepnych, umożliwia bezpieczne i trwałe łączenie brytów pap, gwarantując łatwość jej montażu na dachu. Produkt jest objęty 20-letnią gwarancją funkcjonalności. Dodatkowo, dzięki bardzo wysokiej odporności produktu na promieniowanie UV, producent udziela 2 letniej gwarancji w przypadku użycia papy jako pokrycie zasadnicze, pod warunkiem ułożenia jej zgodnie z instrukcją montażu.

Rolka papy
Rolka papy
Braas

BMI Polska to wiodący producent systemów dachowych dedykowanych na dachy skośne
i płaskie. Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów. Zapewnienie schronienia, ochrony
i spokoju ducha dla architektów, dekarzy, budowlańców i właścicieli domów jest naszym priorytetem przy tworzeniu najnowszych systemów. Nasi eksperci wspierają procesy projektowe oraz służą doradztwem technicznym, zarówno w projektach mieszkaniowych, jak
i niemieszkalnych. BMI Polska jest częścią BMI Group, największej firmy oferującej pokrycia dachowe i hydroziolacje w Europie, Azji oraz Afryce. Łączymy jedne z największych i najbardziej zaufanych marek w branży.

BMI Braas oferuje wysokiej jakości dachówki ceramiczne, betonowe, blachodachówki panelowe oraz szeroką gamę akcesoriów służących do prawidłowego wykończenia dachu. 

BMI Icopal oferuje najwyższej jakości papy bitumiczne w technologii Szybki Profil® SBS, Szybki Syntan® SBS, membrany syntetyczne PVC, TPO, systemy dachów zielonych, hydroizolacji części podziemnych i wiele innych. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Warstwa wstępnego krycia jako kluczowy element konstrukcji dachu