Karim Rashid: Design zmienia świat

Agata Ziółkiewicz

Design zmienia świat - tak twierdzi gość specjalny tegorocznej imprezy Arena Design - światowej sławy projektant Karim Rashid.

Karim Rashid na Arena Design 2010, Poznań
Karim Rashid na Arena Design 2010, Poznań
fot. Agata Ziółkiewicz

Mówił on o tym w swoim wykładzie podczas pierwszego dnia spotkań z designem w Poznaniu.

Prelekcja Karima Rashida przyciągnęła uwagę nie tylko mediów, projektantów czy osób zainteresowanych tematem, ale i szerszej publiczności. Rashid jest postacią bardzo wyrazistą, o zdecydowanych poglądach i wizjonerskich pomysłach. Ma on w sobie coś z celebryty, pozostając osobą bardzo dostępną, otwartą i przyjazną. Jako projektant jest niepowtarzalny i bardzo rozpoznawalny. Jest też mistrzem autokreacji i swoją najlepszą reklamą.

Design zmienia świat. Rashid rozpoczął swój wykład od definicji czym w ogóle jest design.
Design to coś z czym spotykamy się codziennie. W zasadzie wszystko zostało zaprojektowane: krzesło na którym siedzimy, komputer, telefon, ubranie i buty, które mamy na sobie. To wszystko jest designem.

Żyjemy w czasach zdigitalizowanych, stechnicyzowanych. Na co dzień posługujemy się emailami, skypem i powoli zaczynamy żyć w wirtualnym świecie, który zagarniając nas zaczyna wygrywać w starciu ze światem realnym, fizycznym. Dlatego tak ważne staje się teraz ludzkie doświadczenie i przyjemność w życiu. I design może nam w tym pomóc.

Jak powstaje design? Jaki powinien być designer?

Wiele rzeczy już istnieje, zostało wymyślone już dawno. Rashid proponuje zanegować historię, choć zarazem wykorzystać wiedzę jaką posiedliśmy w przeszłości.
Projektując powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o danym przedmiocie, a zaraz potem wszystko zapomnieć. Bowiem projektant musi pozostać obiektywnym, wolnym.

Jak to zrobić? Rashid gdy ma zaprojektować coś zadaje sobie ćwiczenie: nie jestem istotą ludzką. Pozwala mu to spojrzeć z dystansem, zdziwieniem na otaczający go świat. Projektując myśli o tym jakie jest ludzkie doświadczenie, stara się odrzucać archetypy i stereotypy. Zapewne to sprawia, że jego projekty są tak niezwykłe i inne. Ale projektowanie dziś nie jest rzeczą łatwą. Żyjąc w globalnej wiosce ubieramy się tak samo, słuchamy tej samej muzyki.

Choć z drugiej strony Rashid przypomina, że jesteśmy tu by tworzyć. Każdy z nas jest twórcą. I wiemy o tym, czujemy to będąc dziećmi, tyle że z czasem i w miarę jak postępuje nasza socjalizacja zapominamy o tym. Zapominamy, że mamy moc tworzenia, zapominamy o radości tworzenia. A każdy ma tę możliwość jeśli tylko zależy mu, tak jak Rashidowi, by nie żyć w świecie banalnym, nudnym. I zachęca by przeszłość pozostała przeszłością, a my mamy żyć teraz, sprawić by świat żył.

 

 

karim rashid, design

fot. Agata Ziółkiewicz

 

Karim Rashid podkreślał też że mamy wielkie możliwości nie tylko jako potencjalni twórcy by zmieniać świat. Także będąc konsumentami, klientami w bardzo dużej mierze decydujemy o kształcie świata i naszego życia.

Design jest znaczący nie tylko dla jednostek, ale dla całego społeczeństwa. To demokratyczna sztuka, to biznes, to w końcu także ważny element gospodarki.
Jeszcze kilka lat temu design nie był obecny w języku, dziś mówią o nim wszyscy.
Choć nie każdy potrafi mówić tak zajmująco jak Karim Rashid.

Karim Rashid uważa, że nie można utożsamiać designu ze sztuką. Sztuka jest elitarna, dla wybranych, design natomiast jest demokratyczny, jest dla każdego, jest dostępny.

To co jest ważne to przestać oglądać się wstecz, ale też nie bawić się w przewidywanie przyszłości. Ważne jest to co jest teraz. Design jest kształtowaniem krajobrazu współczesnego świata. By móc to zrobić konieczne jest ponowne przemyślenie i przeprojektowanie świata. Design to zauważanie, dostrzeganie rzeczy wokół nas.

Podczas całej prezentacji można było też zobaczyć dotychczasowy dorobek projektanta: przedmioty, wnętrza, zrealizowane pomysły. Choć projektant przyznaje, że wciąż wiele jego projektów pozostaje niezrealizowanych, to i tak może się pochwalić ponad 3.000 projektów, które weszły w życie. Bo to jest człowiek który stwarza XXI wiek. Projektant, który nie tylko wierzy, że design zmienia świat, ale tę wiarę wprowadza w czyn.

 

 

karim rashid, design

fot. Agata Ziółkiewicz

 

 

Wybrane projekty Karima Rashida można było obejrzeć na wystawie przygotowanej przez Ipnotic Concept Store. Były to meble dla marki XO DESIGN wykonane z polietylenu: fotel Bite Me, stołki Baby Bite i hooker Z Stool.

Na wystawie można było też obejrzeć szezlong KAREAMES zaprojektowany w hołdzie Charlesowi i Ray Eames. To jedyny prototyp tego mebla, który nawiązuje do La Chaise - ikony designu z 1948 roku. Ponadto można było także zobaczyć kolekcję NUTOPIA zaprojektowaną dla salonów fryzjerskich.

Kilka innych projektów Rashida można było obejrzeć na wielkoformatowych wydrukach. Rozwiązanie to niestety nie było najlepszym pomysłem, bowiem wydruki nie skupiały aż tak uwagi jak konkretne przedmioty, które można dotknąć, zobaczyć. I to właściwie jest jedyny błąd jaki można wytknąć organizatorom: fakt, że nie postarali się by prace gościa specjalnego były lepiej obecne i widoczne.

 

Zobacz zdjęcia >>


Agata Ziółkiewicz

 

Zobacz także:

Arena Design 2010 - relacja

Skomentuj:

Karim Rashid: Design zmienia świat