Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienkowa wolność

Agata Ziółkiewicz

Freedom (wolność) - tak nazywa się wyposażenie łazienki zaprojektowane przez światowej sławy walijskiego projektanta Rossa Lovegrove'a dla tureckiej firmy VitrA.

Na wyposażenie 'Freedom' składają się sanitariaty: umywalki, toaleta, a także bidet. Jednak propozycja Rossa Lovegrove'a odbiega od naszego wyobrażenia tej ceramiki.
Przede wszystkim niezwykły jest kształt. Projektant odchodzi od tradycyjnej geometrii i wprowadza to z czego zasłynął - design organiczny. Płynne, łagodne linie, rzeźbiarska forma. Swoim kształtem umywalki i toaleta przypominają liść albo kroplę.  Bidet powtarza formę umywalki,a nie jak to zwykle bywa - toalety. Całość współgra ze sobą i uzupełnia się. Projekt zachwyca piękną linią, a zarazem prostotą formy.

Podstawową sprawą we wszystkich częściach tej nowoczesnej łazienki jest ekonomiczna dystrybucja wody. Realizacja tego zamysłu była możliwa nie tylko dzięki wyobraźni artysty, projektanta, ale także dzięki technologicznym możliwościom firmy VitrA.

Łazienka według Lovegrove'a staje się zmysłowa, lekka, jasna. To doskonałe miejsce nie tylko na podstawowe zabiegi higieniczne czy pielęgnacyjne. To miejsce staje się oazą spokoju, strefą odpoczynku. To miejsce praktyczne, użytkowe, ale jednocześnie wygodne i stylowe. Projektując łazienki inspirowano się tradycyjnym tureckim hammamem. To miejsce oczyszczenia się i relaksu,ale też spotkań i rozmów.

Seria 'Freedom' projektu Rossa Lovegrove'a będzie dostępna w sprzedaży od września 2009.

Firma VitrA (nie mylić z niemiecką Vitrą produkującą meble) jest marką turecką. Powstała przed II wojną światową jako niewielki warsztat ceramiczny w dzielnicy Istambułu - Kartal. Nazywała się wówczas Dr Nejat Eczacibaçi Ceramic Factory.Jej dynamiczny rozwój rozpoczął się tuż po wojnie, gdy zaczęto produkować ceramikę łazienkową i sanitariaty. To była nowość na rynku tureckim zdominowanym przez marmur. A proponowana przez firmę ceramika była równie wytrzymała, a przy tym tańsza. Sukces przyszedł szybko.
Powstała fabryka w Bozüyük, która z czasem rozrosła się w ogromny kompleks przemysłowy.

Nazwa VitrA pojawiła się w 1966 roku. W latach osiemdziesiątych zdecydowano się na eksport produktów, zaczynając od wejścia na rynek niemiecki. Dziś VitrA wraz z czterdziestoma innymi firmami należy do Eczacibaçi Group i posiada sieć sklepów na całym świecie. W 1999 roku powstała fabryka VitrA w Irlandii, a zarząd firmy poczynił wiele korzystnych inwestycji. Oferta VitrA to nie tylko sanitariaty, ale też płytki łazienkowe, meble łazienkowe oraz baterie umywalkowe i prysznicowe, a także materiały budowlane i wykończeniowe.

zobacz także:

Flow w łazience
Wendy Gold i sztuka toalety
Płytki Macieja Zienia

Skomentuj:

Łazienkowa wolność