Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nieustawny pokój nastolatki

Piotr Stanisz

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Piotr Stanisz z Pracowni Architektury PS.

Pytanie

Dzień dobry!

Mam na imię Judyta i piszę tego maila z pewną prośbą. Chciałabym prosić, aby ktoś pomógł zrobić mi przemeblowanie mojego pokoju. Ma on nietypowy kształt i trudno mi cokolwiek tam przestawić. Ponadto, moim zdaniem jest w ogóle "nieprzytulny". Kolory ścian są niebieskie, podłoga-zielona. Myślałam, aby ściany pomalować na 2 kolory: ciemny i jasny pomarańczowy. Chciałam na czerwono, ale nie pasowałyby z zielona podłogą. Niedługo mam mieć także nowe łóżko. Chciałabym mieć w pokoju także toaletkę lub duże lustro. Dołączam kilka zdjęć mojego pokoju. Mam nadzieję, że mi pomożecie i przyślecie proponowany projekt pomieszczenia. Czekam, Judyta.

Odpowiedź

Mamy do czynienia z niestandardowym pokojem w kształcie litery L. Ciekawe jest to, że taki kształt pokoju może pomóc w wydzieleniu odpowiednich stref w pomieszczeniu. Pokój znajduje się na poddaszu i jego powierzchnia użytkowa jest ograniczona poprzez skosy dachu. Jest doświetlony dużym oknem balkonowym.

Aby stworzyć przytulny klimat pokoju nie wystarczy tylko dobrze zaaranżować ustawienie mebli. Ważnym elementem jest kolorystyka ścian i dekoracji. Kolor pomarańczowy będzie dobrym wyborem, ale tylko wtedy, gdy nie będzie go w nadmiarze. Najlepszym miejscem na jego wykorzystanie będzie niska ściana kolankowa naprzeciwko wejścia. Można ją pomalować lub wytapetować wzorzystą tapetą. Pozostałe ściany można pomalować w kolorze ecru lub ciepłej oliwki.

Wariant I

Naprzeciwko wejścia do pokoju należy umieścić strefę wypoczynku, to ona będzie najbardziej reprezentacyjna i będzie stanowić wizytówkę pokoju. Dlatego ustawimy tam fotele ze stolikiem kawowym a w bezpośrednim sąsiedztwie na ściance kolankowej możemy umieścić element dekoracyjny w formie np. grafiki z szablonu. Po prawej stronie od wejścia, w bezpośrednim sąsiedztwie okna zlokalizujemy dobrze doświetlone miejsce do pracy, czyli biurko z fotelem i szafką na książki. Natomiast przy drzwiach do garderoby, w kąciku, który ma charakter intymny, stworzymy kąt do spania z wygodnym łóżkiem. Tutaj też można nakleić wzorzystą tapetę na dwóch sąsiednich ścianach. Lustro można powiesić na ściance obok drzwi.

Wariant II

Również w tym przypadku kącik z fotelami znajduje się naprzeciwko wejścia. W bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się sofa z funkcją spania, na ścianie półka na książki i lampka. Miejsce do pracy bądź nauki znalazło się po drugiej stronie okna. Jest tutaj również regał na książki i szafa. Ideą tego rozwiązania było wydzielenie stref tak, aby dominowała funkcja wypoczynkowa a miejsce do pracy (nie zawsze utrzymane w porządku) nie rozpraszało uwagi.

Piotr Stanisz

Skomentuj:

Nieustawny pokój nastolatki