Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Debata "Zrównoważony design i architektura" już za nami

red.

1 lutego w warszawskiej klubokawiarni resort rozmawialiśmy o rozwiązaniach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Tym razem tematem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu był zrównoważony design i architektura.

Dyskusję otworzył Dariusz Śmiechowski - architekt, wykładowca warszawskiej ASP, reprezentant Stowarzyszenia Architektów RP. Przedstawił prezentację na temat architektury zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju, kontrastując ją z przykładami architektury niezrównoważonej. Pozytywnym przykładem było miasto Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które w całości ma być zasilane energią odnawialną. Dariusz Śmiechowski skrytykował chaotyczną zabudowę przedmieść Warszawy, całkowicie podporządkowaną interesom deweloperów i nie dbającą o ład przestrzenny.

Podsumowaniem prezentacji były bardzo optymistyczne wyniki badań, z których wynika że 87% architektów uważa, że architekci powinni projektować w sposób zrównoważony zawsze, kiedy jest to możliwe.

Drugą częścią spotkania była debata w której udział wzięli: Dorota Kabała (Knockoutdesign), Marta Wójcicka (Przetwory) i Dariusz Śmiechowski (SARP). Debatę moderowała dziennikarka Julia Pańkow. Podczas debaty poruszono wiele ważnych kwestii. Zastanawiano się czy zrównoważony design i architektura nie są przypadkiem "nudne" i czy nie powinny być one domeną tylko polityków. Według Marty Wójcickiej z Przetworów, problem ten dotyczy wszystkich (nie tylko projektantów), ponieważ przejawia się w każdej dziedzinie życia. Według niej zadaniem projektanta jest nie tylko tworzenie produktu ale także działanie i praca nad ideami.

Dorota Kabała podkreślała, że nie wszystkie akcje prowadzone przez projektantów muszą uratować świat. Liczą się także działania na małą skalę. Prezentowała przy tym Awateef zaprojektowaną przez Knockoutdesign, przy wyrobie której pracują kobiety z Kfar Manda w Galilei. Projektantka podkreślała, że najcenniejsze są próby firm, które przyjmują całościową strategię zrównoważonego rozwoju.

Z kolei Dariusz Śmiechowski zwrócił uwagę, że zrównoważona architektura (projektowanie budynków, miast) jest trudniejsza do realizacji, niż design małych form.

Uczestnicy dyskusji doszli do wspólnych wniosków, że aby popularyzować idee zrównoważonego designu i architektury, należało by zacząć od edukacji. Najlepiej już w przedszkolu.

Skomentuj:

Debata "Zrównoważony design i architektura" już za nami