Dobry wzór 2007

marta kołacz

Nagrody dla laureatów DOBREGO WZORU rozdane!

IWP
Dobry Wzór
Dobry Wzór

 

 

Dwa tygodnie temu - 24. kwietnia, po raz piętnasty rozdano nagrody w konkursie DOBRY WZÓR dla najlepiej zaprojektowanych produktów na polskim rynku. Konkurs organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: SFERA DOMU, SFERA PRACY, SFERA PUBLICZNA, WZÓR ROKU i DESIGNER ROKU.

 

 

W kategorii SFERA DOMU pierwszą nagrodę zdobyła sokowirówka typ 476 firmy Zelmer, zespołu projektowego pod kierownictwem Wojciecha Małolepszego.

W uzasadnieniu jury przeczytać można: Ponadczasowe wzornictwo, prosta, bezpretensjonalna forma doskonale odpowiadająca funkcji, wysoka jakość materiałów i przemyślane, dopracowane detale sprawiają, że model ''476'' dobrze zestawia się z każdym wyposażeniem kuchennym.

 

 

Nagroda druga - przypadła garnkom MODULINE firmy SILIT Polska, projektu: Teams Design: Klaus Baumgartner, Reinhard Renner, Matthias Decker.

Garnki wykonane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii Silargan, łączącej zalety ceramiki i szlachetnej stali, charakteryzują się niezwykłą twardością i bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym, co decyduje o ich wyjątkowych walorach użytkowych. Atrakcyjna wizualnie forma podkreślająca charakter high-tech garnków sprawia, że zestaw Moduline to również ozdoba nowoczesnej kuchni.

 

 

 

Natomiast nagroda trzecia - superpłaskiemu grzejnikowi NIVA The Heating Company Poland, projektu: Wim Segersa, Ontwerpstudio Segers Westhovens.

Neutralna, lapidarna forma, doskonała jakość, duży wybór rozmiarów i kolorów zwiększają zakres zastosowania grzejnika, który harmonijnie wpisuje się we wnętrza o różnym charakterze, mieszkalne i publiczne.

 

 

 

 

W kategorii: SFERA PRACY, nagrody otrzymały: zestaw wypoczynkowy AESTHETIX firmy LANGIER DESIGN, projektu Jerzego Langiera.

Eleganckie meble - sofy, fotel i stolik - nawiązują stylistyką do tradycji Bauhausu. Czysta forma i perfekcyjnie opracowane detale sytuują meble w grupie o najwyższym standardzie, wystawiając dobre świadectwo polskiemu meblarstwu. Przyznany znak Dobrego Wzoru wyraża uznanie jury za wyróżniającą się jakość - wzornictwa, wykonania i materiałów.

 

 

 

Drukarki ML 1630 i SCX 4500 - Firmy SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA

 

 

 

 

 

Drukarki ML 1630 oraz SCX 4500 firmy SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA, projektu Junwon Bae Producent.

 

Jury doceniło wysmakowaną elegancję drukarek, które są nie tylko funkcjonalnym, zaawansowanym technologicznie sprzętem, ale jednocześnie pięknymi obiektami. Minimalistyczna, ale nie nudna forma, głęboka czerń i połysk tworzywa, niewielkie gabaryty, budzą skojarzenia ze szkatułkami z laki i sprawiają, że użytkownik nie ma poczucia obcowania z maszyną, ale z wyjątkowym przedmiotem.

 

 

 

 

Natomiast w kategorii: SFERA PUBLICZNA, nagrodę główną otrzymał samochód osobowy FIAT 500, wyprodukowany przez formę FIAT AUTO POLAND, zaprojektowany przez zespół projektowy pod kierownictwem Lorenzo Ramaciottiego.

Nagrodzony samochód jest nowoczesnym produktem dobrze zaprojektowanym i świetnie odpowiadającym na zapotrzebowanie rynku: mały, zwrotny samochód miejski, jednocześnie wyposażony we wszystkie współczesne systemy podnoszące bezpieczeństwo i ekonomię jazdy. Atutem samochodu są wartości dodatkowe, odwołujące się do emocji użytkowników. Umiejętnie wykorzystano aktualną modę na vintage, atrakcyjny design z przeszłości, nawiązując wzornictwem do cieszącego się wielką popularnością i sympatią odbiorców w całej Europie modelu fiata 500 Nuova z 1957 roku.

 

 

 

 

Nagrodę specjalną: WZÓR ROKU 2007, otrzymała linia grzałek do urządzeń grzewczych SQUARE firmy TERMA TECHNOLOGIE.

Nagrodzone grzałki przeznaczone są do stosowania z różnymi urządzeniami grzewczymi. Produkt jest świetnym przykładem ?niezauważalnego wzornictwa", o którego wartości nie decyduje wyłącznie atrakcyjność estetyczna, ale mądra użyteczność i zdolność wpływania na zachowanie odbiorców. Dzięki przejrzystej idei wzorniczej i ergonomii, grzałki wyróżniają się wygodą programowania i obsługi - zachęcają do oszczędności energii, promują właściwe, w kontekście ochrony środowiska, postawy ludzi.

 

 

 

 

Najważniejsze wyróżnienie dla projektanta w Polsce - tytuł DESIGNER ROKU 2007, trafił do Tomasza Rudkiewicza. Tytuł ten Rudkiewicz otrzymał za kasę fiskalną DELIO PRIME zaprojektowaną dla firmy NOVITUS.

Tytuł Designera Roku został przyznany projektantowi, który konsekwentnie tworzy wizerunek polskiego designu, zarówno poprzez własną działalność projektową w kraju i dla światowych marek, jak i poprzez działania społeczne na rzecz zawodu projektanta. Nagroda jest wyrazem uznania dla: - elastyczności i pracy dla różnych branż i w różnych technologiach - od oświetlenia po środki transportu - otwartości na współpracę z firmami różnej wielkości i o różnym stopniu zaawansowania technologicznego - od małych warsztatów po globalne koncerny, od niewielkich projektów po złożone zadania projektowe - zachowania, mimo doświadczeń projektowych w środowisku międzynarodowym, chęci i otwartości na współpracę z polskimi przedsiębiorcami - aktywności i zaangażowania w propagowaniu w Polsce designu związanego z funkcją i odpowiedzialnością społeczną, nie tylko formalno- estetycznego.

 

Wszystkie nagrodzone produkty są nowoczesne, interesujące w formie i świetnie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. Więcej informacji o laureatach i finalistach konkursu DOBRY WZÓR 2007 można znaleźć na stronach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego .

 

Marta Kołacz

 

 

Skomentuj:

Dobry wzór 2007