Ikea kupuje białostockie wzory

Monika Kosz-Koszewska

Projekty pościeli Białostockiej Wykończalni Tkanin tak spodobały się szwedzkiemu koncernowi Ikea, że zamówił prawie siedem tysięcy kompletów do kolekcji jesień-zima. Od sierpnia będą sprzedawane w Polsce, a niebawem również w Niemczech i Rosji

 

 

Tekst: Monika Kosz-Koszewska

 

 

Źródło:

 

Ikea w Polsce kupiła na wyłączność aż 9 wzorów pościeli z Andropola (Wykończalnia Tkanin wchodzi w skład tej grupy). To pierwszy kontrakt na tak dużą ilość wzorów, które zostały zaprojektowane i będą drukowane na tkaninach w Białymstoku, choć okazjonalna współpraca ze Szwedami trwa już od 2004 roku. Andropol jest jedyną firmą w Polsce, która zyskała tak prestiżowego klienta. Wartość kontraktu objęta jest tajemnicą handlową. Pewne jest jednak to, że na to jedno zamówienie potrzeba aż 15 tysięcy metrów bieżących tkaniny.

 

Wzornictwo z najwyższej półki

 

Kontrakt to przede wszystkim zasługa i sukces trzyosobowego zespołu projektantek: Ewy Wrażeń, Beaty Palikot-Borowskiej i Barbary Maks-Kapuścińskiej. Projektują unikatowe wzory, ale nie oderwane od najnowszych trendów- Nie musimy zazdrościć kolegom z Zachodu. Tak jak oni spotykamy się z przedstawicielami koncernu, pokazujemy swoje propozycje na papierze, a potem ostateczną wersję wykończenia. Naszymi pomysłami wpisujemy się w specyficzny design Ikei. Wcześniej udawało nam się sprzedawać od trzech do czterech propozycji na satynie, które były jednak wykorzystywane w różnych wersjach kolorystycznych. Teraz nasze nowe wzory są tylko dla Ikei - cieszy się Ewa Wrażeń, kierownik działu kreacji i rozwoju wzornictwa Andropolu.

Jaka więc będzie pościelowa jesień i zima?

- Jesienią dominują połączenia szaro-srebrne, mięty z szarością. Zima jest królewska i pałacowa, zaprojektowaliśmy też specjalną pościel na Boże Narodzenie - opisuje Wrażeń.

 

Wymagający klient

 

 

Przedstawiciele Andropolu przyznają, że taki klient jak Ikea jest bardzo wymagający.

- To wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Wszystko musi sprostać wymaganiom Szwedów od metki do sposobu pakowania. Wybieramy satynę ze szlachetnej przędzy, zmieniamy rodzaj zapięcia. To do nich należy nazwanie każdego wzoru. Inne są też rozmiary pościeli - opisuje współpracę Małgorzata Sadowska, kierownik produktu segmentu pościelowego.

Sadowska zaznacza też, że jeśli któryś z nowych wzorów zyska uznanie klientów, zostanie dołączony do stałej oferty. Ale to nie wszystko - wzory z Białegostoku trafią też do Niemiec, Rosji.

- Już w sierpniu realizujemy kontrakt z Niemcami, zgłosili się też do nas Rosjanie - mówi Wrażeń. - To zupełnie różni klienci. Niemcy są zachowawczy, zamawiają jasną pościel z delikatnymi motywami kwiatowymi czy kratką. Natomiast Ikea w Rosji woli ciężkie, bogate, barokowe wzory, śmiałe połączenia turkusu z brązem.

 

Market Ikei w Białymstoku?

 

 

Według strategii koncernu w Polsce do 2015 roku w ośmiu miastach powyżej 200 tys. mieszkańców mają się pojawić nowe sklepy. Firma zapowiadała, że pod uwagę brany jest też Białystok. Ostatnio wśród najemców hipermarketu Auchan przy ul. Produkcyjnej pojawiły się plotki, że trwają rozmowy o przejęciu obiektu przez Ikeę od momentu kiedy gotowy będzie budowany właśnie hipermarket przy ul. Hetmańskiej. Ponadto koncern szukał za pośrednictwem białostockiej "Gazety Praca" kierowników do nowego centrum handlowego. Ikea jednak niczego nie potwierdza.

- Nie jesteśmy zainteresowani lokalizacją przy ul. Produkcyjnej, choć myślimy także o Białymstoku. Nie mamy jednak do przekazania w tej sprawie jeszcze żadnych szczegółów. Jeśli zaś chodzi o rekrutację, to chodziło nam o kadrę zarządzającą do otwieranego właśnie marketu w Łodzi - mówi Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Ikei w Polsce.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

 

 

Skomentuj:

Ikea kupuje białostockie wzory