Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meblościanka kontratakuje

Katarzyna Głowacz

W dniach od 17 stycznia do 15 lutego w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach można oglądać wystawę Meblościanka kontratakuje

Zaprezentowano na niej prace powstałe podczas warsztatów designu "Meblościanka 2008".

Odbyły się one w dniach 28 - 31 maja 2008 podczas targów Meble w Poznaniu. Organizatorem warsztatów była firma Vox, współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Międzynarodowe Targi Poznańskie, partnerem projektu - Royal College of Art. W projekcie wzięli udział studenci i projektanci ze szkół artystycznych z Polski i Royal College of Art z Londynu. Wśród nich byli reprezentanci 13 różnych narodowości.

Warsztaty poprowadził Tomek Rygalik - znanypolski projektant, absolwent i pracownik naukowy londyńskiej Royal College of Art. Projektuje m. in. dla Moroso, Artek i Heal's, prowadzi w Londynie własne studio projektowe. Temat warsztatów sprowokował uczestników do poszukiwań nowych form dla rozwiązań dobrze znanych z czasów PRL. Zaskakujące interpretacje i pomysły pokazały, że młodzi projektanci potrafili znaleźć zupełnie nowe podejście do mebla wywołującego wiele negatywnych skojarzeń.

Zwycięskie projekty to "Prolonger" Marty Wycech oraz ?In/Out" Magdaleny Czapiewskiej i Karola Murlaka. Obydwie meblościanki zostają wdrożone do produkcji i będą dostępne pod marką Vox Design. Oprócz wybrania zwycięzców jury przyznało również wyróżnienia specjalne, które otrzymali Michał Grochowiak i Natalia Mleczak za projekt ekologiczny oraz Tom Foulsham za projekt "Różowy flaming".

Na wystawach w Katowicach i Cieszynie można oglądać zwycięskie meblościanki , wybrane prototypy powstałe w trakcie warsztatów oraz prototypy przedmiotów wyróżnionych w konkursie ?2w1" organizowanym również przez firmę Vox. Ideą tegokonkursu było stworzenie przedmiotów łączących w sobie przynajmniej dwie funkcje. Pokazano tu również inne produkty, które zostały wdrożone do produkcji. Na tych przykładach zaprezentowano, jak przebiega współpraca projektantów i producenta - cały proces od koncepcji przez prototypowanie po wprowadzenia do produkcji.

W Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można już było oglądać wystawę przedmiotów zaprojektowanych na warsztatach ''Rzecz Zaradna'' prowadzonych przez Tomka Rygalika. Były to przedmioty użytkowe, dekoracyjne oraz siedziska. Uczestnikami byli studenci ASP z Katowic.

Wystawy można oglądać w dniach od 17 stycznia do 15 lutego w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1) oraz od 30 stycznia do 15 lutego w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie (ul. Zamkowa 3 a,b,c).

Zobacz także:
Meble na kółkach
Pingwiny z Targetu
Leżanka ROCKSTAR

Skomentuj:

Meblościanka kontratakuje