Dobry Wzór 2009

Katarzyna Głowacz

Rozpoczęła się XVI edycja konkursu Dobry Wzór

6221865 https bi
Fot. Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 

 

Dobry Wzór to konkurs organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego . To ogólnopolskie przedsięwzięcie odbywa się co roku, a jego celem jest wskazanie dobrze zaprojektowanych produktów dostępnych na polskim rynku, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Produkty z różnych branż przez cały rok poddawane są monitoringowi ekspertów Instytutu i kwalifikowane do I etapu. W tym roku wybrano w ten sposób 624 produkty. Są to:meble ,oświetlenie, sprzęt AGD , sprzęt RTV/Audio/Video, sprzęt i akcesoria komputerowe, środki transportu i komunikacji, szkło i ceramika użytkowa, tkaniny , odzież i obuwie specjalistyczne, urządzenia sanitarne, materiały i akcesoria wykończeniowe wnętrz, narzędzia, zabawki i gry edukacyjne i rehabilitacyjne, artykuły sportowe i rekreacyjne.
W następnych etapach produkty oceniane są również przez międzynarodowe jury (przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucje i stowarzyszenia działające na rzecz innowacji, w tym poprzez wzornictwo, uznani projektanci).
Konkurs podzielony jest na trzy kategorie: Sfera Domu, Sfera Pracy i Sfera Publiczna. W każdej z kategorii przyznawana jest nagroda Główna. Produkty z poszczególnych kategorii adresowane są do różnych nabywców, są więc osobno oceniane.
Do strefy domu zaliczono wyposażenie domu i ogrodu, w tym przedmioty użytku osobistego i odzież. Są tu również produkty z takich branż jak: sport, rekreacja, zabawa, nowe technologie, transport. Ich użytkownikami są osoby prywatne, rodziny.
Kryteria, według których oceniane są produkty w tej kategorii to cechy użytkowe, estetyczne i ekonomiczne, a także odwoływanie się do emocji nabywcy. Ważne jest tu określanie grupy użytkowników.

Oprócz nagród głównych, przyznawana jest również Nagroda Specjalna Wzór Roku dla produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wdrożonego do produkcji przez polskiego przedsiębiorcę. Nagrodę przyznaje Minister Gospodarki.
Tytuł Designer Roku przyznawany jest przez Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego projektanta.
Nastąpiła też mała zmiana w nazwie konkursu. Od tegorocznej edycji występować w niej będzie aktualny rok, więc XVI edycja to Dobry Wzór 2009. Oznacza to, że nie było i nie będzie edycji Dobry Wzór 2008. Nazwa ma być wyraźną informacją dla konsumentów, że mają do czynienia z produktem dzisiaj najlepiej zaprojektowanym i dzisiaj dostępnym na rynku.

Otwarciewystawy Dobry Wzór 2009 odbędzie się 1 kwietnia 2009 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wtedy też nastąpi ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród.


Katarzyna Głowacz

 

 

Zobacz także:
Meblościanka kontratakuje
Designer Toys
Wystawa Tomasza Rudkiewicza

Skomentuj:

Dobry Wzór 2009