Sława włoskiego wzornictwa odwiedzi Wrocław

Marta Lubaszewska

Giuliano Molineri, sławny włoski projektant przyjedzie do Wrocławia. Poprowadzi warsztaty na Akademii Sztuk Pięknych i wygłosi wykład.

Guliano Molineri
Guliano Molineri

 

Jak poinformowała PAP Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego Urzędu Miasta, Molineri przyjedzie do Wrocławia w ramach inicjatywy Akcelerator Designu oraz programu Visiting Professors. Akcelerator Designu to przedsięwzięcie, którego celem jest propagowanie idei dobrego designu - rozumianego nie tylko jako wygląd, lecz również proces tworzenia produktu praktycznego, funkcjonalnego, ergonomicznego, innowacyjnego i optymalnego finansowo. W inicjatywie uczestniczy m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Molineri wygłosi dla studentów Akademii Sztuk Pięknych wykład pt. "Różne oblicza designu. Idea design center", poprowadzi warsztaty dla uczniów dwóch wrocławskich liceów oraz wygłosi otwarty wykład dla mieszkańców Wrocławia pt. "Mi piace il design", czyli "Jak żyć kreatywnie w mieście z charakterem".

 

Guliano Molineri był współtwórcą i wieloletnim szefem włoskiej firmy Giugiaro Design, która m.in. projektuje samochody. "Gdy myślimy o krajach będących potęgami w zakresie designu na świecie, wśród pierwszych skojarzeń zawsze pojawiają się Włochy. To właśnie w dużej mierze w Italii wyznaczane są zasady dobrego stylu w modzie, motoryzacji, czy przedmiotów użytku domowego. Ten sukces Włochy zawdzięczają swoim kuźniom designu, z których jedną z najważniejszych jest Giugiaro Design z Turynu" - powiedziała Sarka. Giugiaro współtworzyło w ostatnich dziesięcioleciach produkty takich światowych marek jak Fiat, Alfa Romeo, Nikon, Seiko, Sony i Philips. Ich projekty były wielokrotnie nagradzane m.in. we Włoszech, Japonii i Niemczech. Sam Molineri brał udział w zakończonych sukcesem staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 r. oraz w działaniach, dzięki którym to włoskie miasto uzyskało tytuł Światowej Stolicy Designu w 2008 r.

Wizyta Molineriego potrwa od środy do niedzieli.

Źródło: PAP

Skomentuj:

Sława włoskiego wzornictwa odwiedzi Wrocław