Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź Design Festival 2010

red.

Już 14 października rusza największe święto designu w Polsce!

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi potrwa od 14 do 30 października 2010 roku.

Tematem przewodnim jest AMAZING LIFE - niezwykłe życie. Festiwal współorganizowany jest przez Urząd Miasta Łodzi. Do przygotowania ekspozycji w ramach Programu Głównego zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Underpressure. Obie wystawy przedstawiają różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.

Na wystawie Crumple Zone zobaczymy zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione swej funkcji, urody i energii. Mają powyginane nogi lub całe "ciała". Są rachityczne (Gazelle, Serhn Gürkan). Czasem dla obrony zbijają się w stada, tworząc nową formę (projekty Kraud). Niektóre wyglądają jakby nie zostały ukończone - trwają w bezruchu, czekając na wyrok. Ale są też przedmioty będące ich zupełnym przeciwieństwem. Uginają się, otaczając nas swoją formą. Wciśnięte, spięte gumkami (projekty Aze design i Frank Willems) wyglądają na zaprojektowane po to, by przeciwdziałać siłom nacisku, chronić i zabezpieczać.

Underpressure przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które większość z nas kojarzy  z plażowymi akcesoriami i odpustowymi zamkami. Jednak stary sposób nadmuchiwania miękkich form ma też zastosowanie w innych przedmiotach. Na wystawie zobaczymy więc nadmuchiwane sofy (Blow Sofa, Malafor), fotele (Fotel Blow, Zanotta), lampy (Inflating Lights, Erik Stehmann), powietrzne sanki (Airboard, proj. Joe Steiner), a nawet dmuchane godło (Godło, Bartek Mucha).

Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio - konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.

Ale to nie wszystko! Od 14 października dzięki wsparciu Mecenasa - Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Przygotowane zostaną Wystawy Towarzyszące (ponad 35!), Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me! (o 20 000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.
 
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w Łodzi!

Skomentuj:

Łódź Design Festival 2010