Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lofty po polsku

Monika Grabowska

Moda na lofty w Polsce trwa. Jest niewiele zrealizowanych obiektów. W większości są planowane lub w trakcie realizacji. Dlatego wnętrza większości loftów znamy tylko z wizualizacji. Zobacz jak wyglądają polskie lofty.

Kilka lat temu w Polsce nastała moda na lofty. Mieszkania czy biura w budynkach poprzemysłowych zaczęły być pożądane na rynku. Lofty to właśnie dawne budynki fabryk, magazynów, młynów, warsztatów adaptowane na nowe funkcje.

Na świecie dostosowywanie opuszczonych budynków do funkcji mieszkaniowej ma kilkudziesięcioletnią historię. Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych. Zjawisko to pojawiło się w latach 50-tych ubiegłego wieku i było odpowiedzią na zapotrzebowanie na tanie przestrzenie do pracy i mieszkania- przede wszystkim dla artystów. Obiekty poprzemysłowe były idealne do takich celów, dzięki ogromnym, dobrze doświetlonym przestrzeniom, które można swobodnie dostosowywać do potrzeb mieszkańców.

Z czasem nastała moda na mieszkanie w lofcie, która rozpowszechniła się również w Europie. Lofty , które kojarzyły się raczej z biednymi artystami, stały się ekskluzywnymi mieszkaniami i biurami. W 2005 roku w Gliwicach powstały mieszkania w starej kotłowni. Ich cena wynosiła wtedy 1 800 złotych za metr kwadratowy. Obecnie ceny wynoszą nawet ponad dwadzieścia tysięcy za metr. To efekt nie tylko zmiany sytuacji na rynku nieruchomości, ale też mody na lofty.

Jednym z pierwszych loftów i chyba najbardziej znanym w Polsce jest Bolko-Loft, należący do architekta Przemo Łukasika z Medusa Group. Loft znajduje się na terenie kopalni w starej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych ''Orzeł Biały'' w Bytomiu. Koszt modernizacji i adaptacji wyniósł 120 tysięcy złotych (2002-2003 rok). W konkursie ''Polska. Ikony architektury'' Bolko-Loft został wybrany jako jeden z dwudziestu najciekawszych realizacji w Polsce po 1989 roku. Łukasik mieszka w lofcie z rodziną: żoną i dwójką dzieci.

We wnętrzach oryginalne, przemysłowe elementy sąsiadują z nowoczesnym wzornictwem.

Obecnie Medusa Group (projekt architektoniczny) wraz z MK Inwestycje (deweloper) realizują nową interesującą inwestycję. W starej łaźni Zakładów Orzeł Biały w Bytomiu, nieopodal Bolko-Loft powstaje Loft-Łaźnia. Powstanie od 6 do 9 mieszkań. Każde o powierzchni od 100 do 200 metrów. Mają mieć dużą, otwartą przestrzeń. Ułatwi to indywidualną aranżację każdego mieszkania. Ceny od 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Kolejnym przykładem adaptacji budynków poprzemysłowych jest Księży Młyn w Łodzi (zespół fabryk włókienniczych wraz z budynkami towarzyszącymi). Mieszkania w starej, ceglanej fabryce Scheiblera cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Deweloper sprzedał 400 apartamentów w ciągu 6 dni.

W ramach inwestycji "U Scheiblera" firma Opal Property Developments zrealizowała lofty pokazowe.

Były różne pomysły na adaptację krakowskiego Młyna Ziarno. Miało w nim powstać m.in. Centrum Przemysłu Czasu Wolnego: kompleks basenów do nurkowania, hotel, restauracja, ściany wspinaczkowe. Powstaną lofty. W tym momencie można już zakupić lokale usługowe lub mieszkania. Do wyboru było 57 mieszkań (część jest sprzedana, część zarezerwowana)

Lofty de Girarda powstają w zabytkowej przędzalni lnu w Żyrardowie. Autorami przebudowy są Krzysztof Janikowski i Maciej Kneblewski. Do wyboru było około 200 mieszkań (część jest sprzedana, część zarezerwowana). Ceny od 6 300 zł. W cenę wliczona antresola. Od 29 września można zwiedzać lofty modelowe.

Istniejące lofty:

-Bolko-Loft w Gliwicach

-Mieszkania w Starej kotłowni w Gliwicach

Realizowane i planowane inwestycje:

- Loft-Łaźnia

-Spichlerz w Gliwicach

-Stara Piekarnia w Gliwicach

-U Scheiblera w Łodzi

-Lofty w Młynie Ziarno w Krakowie

-Lofty de Girarda w Żyrardowie

-Famor w Bydgoszczy

-Lofty w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie

Skomentuj:

Lofty po polsku