Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny IJburg house w Amsterdamie

Agata Ziółkiewicz

Biel, szkło i mnóstwo przestrzeni.

IJburg house, Amsterdam
IJburg house, Amsterdam
fot. www.gabrielswebb.com
Dom znajduje się w Holandii, dwadzieścia minut drogi z centrum Amsterdamu. Zaprojektowany został przez dwójkę młodych architektów: Kirsten Gabriëls i Jamesa Webba. Kirsten Gabriëls jest Belgijką, ukończyła studia w Niemczech, gdzie zdobywała też doświadczenie zawodowe. Pracowała też w Południowej Afryce i w Holandii. James Webb to Brytyjczyk. Studia kończył w Australii, pracował w Niemczech i Holandii. IJburg house to ich drugi wspólny projekt. Dom zbudowany został w zupełnie nowej dzielnicy Amsterdamu - IJburg. To ogromny projekt, który ma zostać ukończony w 2012 roku.

Holandia od wieków walczy o tereny zarówno pod uprawę ziemi jak i zabudowę. Ta walka toczy się nieustannie między człowiekiem a wodą. Tym razem człowiek znów zdecydował się wyrwać morzu nieco lądu. Zwykle odbywało się to poprzez osuszanie polderów. Przy tym projekcie stało się inaczej - nawieziono ziemię, z której powstało siedem wysp. Każda z nich będzie miała nieco odmienny charakter, wygląd i funkcje. Zaplanowano tereny zielone, sieć ścieżek rowerowych, transport miejski. Szacuje się, że zamieszka tu około 45.000 osób. Około 70% terenu przeznaczona jest na sprzedaż, pozostałe 30% na wynajem. Można będzie kupić tu mieszkanie albo ziemię pod zabudowę. To ogromna szansa i wyzwanie dla architektów.

Jedno z takich wyzwań stanęło przed Kirsten Gabriëls i Jamesem Webbem. Ten współczesny dom w nowej dzielnicy Amsterdamu IJburg zachwyca swoją konstrukcją, prostotą, rozplanowaniem przestrzeni oraz nowoczesnym designem. Ozdobny szklany panel zdobi zewnętrzną fasadę budynku od strony ulicy. Z tyłu domu mieści się taras oraz ogród. Ta wolno stojąca willa to 285 m2 powierzchni, którą podzielono na trzy strefy: dziecięcą na samym dole, rodziców na górze oraz wspólną po środku. Niższa kondygnacja przeznaczona została dla dzieci. Poza pokojami jest tu też mała kuchnia i łazienka oraz mnóstwo miejsca na magazynowanie różnych rzeczy.

Środkowa część domu przeznaczona jest na spotkania całej rodziny. Mieści się tu duży salon, biblioteka, a także kuchnia wraz z jadalnią. Ogromne okna wpuszczają do białego wnętrza mnóstwo światła, co sprawia, że przestrzeń wydaje się być jeszcze większa. A za oknem jest piękny widok na kanał, w końcu jesteśmy w Holandii. Na piętrze mieści się studio i sypialnia rodziców wraz z łazienką. Łazienka łączy się bezpośrednio z sypialnią, stanowi jednak odrębną przestrzeń, choć jednolitą stylistycznie. Białe ściany sypialni zdobi ogromne lustro w złoconych ramach. To miejsce zaprasza do odpoczynku i relaksu. Biel, przestrzeń, światło. To określa ten dom. Do tego dodać należy ciekawe wzornictwo mebli i mamy dom w którym aż chce się zamieszkać.

  • Klient: osoba prywatna
  • Architekci: Kirsten Gabriëls, James Webb
  • Structural engineer: Strackee BV Bouwadviesbureau, Amsterdam
  • Services engineer: Wolf + Dikken Adviseurs, Wateringen
  • Autor panelu: Yvonne Kroese
  • Wykonawca: Bouwbedrijf Stadswerk BV, Hoofddorp
  • Design: 2006
  • Ukończone: 2009
  • Powierzchnia całkowita: 285 m kw.

Zdjęcia: Marcel Van der Burg

Skomentuj:

Nowoczesny IJburg house w Amsterdamie