Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Były zakład odzieżowy Dana przekształcony w hotel

Oprac. red

Zamiast niszczeć, dostał szansę na nowe życie - w budynku byłego zakładu odzieżowego Dana w Szczecinie, hale fabryczne zamieniono w piękne pokoje hotelowe. Jednak zanim do tego doszło, budynek przeszedł wiele zmian.

Okazały budynek, znajdujący się u zbiegu ulicy Odzieżowej z Aleją Wyzwolenia, powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Stanowił własność niemieckiej sieci domów towarowych Karstadt, a mieściła się w nim fabryka męskiej odzieży. W latach 30. znajdowały się tu między innymi: drogeria Wildego, fryzjer Gabriel, sklep
z cygarami Bülow, a także firma sprzedająca masło. Po zakończeniu II wojny światowej, otworzone zostały tam Zakłady Przemysłu Odzieżowego Dana. Nazwa przedsiębiorstwa pochodziła od zdrobnienia imienia ówczesnej dyrektorki zakładów, Domiceli Mazurkiewicz. Wówczas zakład był w rozkwicie. W ubraniach szytych w Danie chodziły miliony kobiet, w tym również gwiazdy takie jak Irena Santor czy Irena Dziedzic. W latach 90., jak wiele zakładów, również i Dana została sprywatyzowana. Niestety ostatecznie zmiany te doprowadziły ją do upadku.

Nowe życie zabytku

Po latach zabytkowy już budynek kupiła firma J.W. Construction Holding S.A. Niezwłocznie przystąpiono do prac remontowych, nad którymi czuwał Miejski Konserwator Zabytków. Adaptacja przestrzeni pofabrycznej na cele hotelowe trwała około 1,5 roku. Prace zakończono jesienią 2016 roku.

Wystrojem wnętrz nowo powstającego hotelu zajęła się firma Aleksandra Design.

Praca przy Hotelu Dana na każdym etapie była niezwykle ciekawa i inspirująca. Rozpoczynając od oglądania wnętrz budynku przed rozbiórką ścian wewnętrznych, których wysokość sięgała 5 metrów, poprzez ogromne, puste przestrzenie już na etapie rozpoczętych prac, aż po namacalną zmianę w postaci nowego układu ścian. Wszystko to dawało szerokie pole wyobraźni. Pierwsze projekty, które powstają jeszcze przed dokonaniem zmian układu pomieszczeń, po jego zakończeniu ulegają weryfikacji, a później często również korektom. W przypadku projektów Hotelu Dana zmiany były jednak niewielkie - udało się zrealizować niemal wszystkie początkowe pomysły– powiedziała architekt wnętrz, Aleksandra Abramczyk z firmy Aleksandra Design.

Materiały wykończeniowe

Wnętrza zabytkowego hotelu zaprojektowane zostały w stylu pałacowym, dla którego charakterystyczne są przestronne i wysokie pomieszczenia. Styl ten narzuca dużą ilość zdobień, motywów, a także użycie dobrej jakości materiałów – okładzin ściennych i podłogowych. W  łazienkach hotelowych oraz na klatkach schodowych wykorzystane zostały płytki marki Opoczno. W części łazienek hotelowych położono płytki z linii Black&White, która otrzymała tytuł „Perła Ceramiki”. Jak wskazuje sama ich nazwa, to płytki w klasycznej kolorystyce czerni i bieli, dostępne w formatach kwadratowym i prostokątnym, a także uzupełniające je dekory o sześciu różnych wzorach. W innych pomieszczeniach zastosowano serię Amarante. Natomiast ciągi komunikacyjne – klatki schodowe i korytarze Hotelu Dana - wyłożone zostały płytkami z serii Lazzaro.

Nowe wnętrza Hotelu Dana podkreślają historyczną wartość budynku. Pod specjalnie podświetlanymi sufitami, jako wykończenie zdobnych tapet, pojawiły się sztukaterie. We wnętrzach – liczne, fazowane lustra, kryształowe żyrandole, a także połyskujące materiały i szlachetne tkaniny, takie jak żakard, wełna czy aksamit. Dostojności dodają miejscu meble z frontami o wysokim połysku, a także inne, gładkie i lśniące elementy, takie jak blaty czy fragmenty kolumn. Całość utrzymana jest w intensywnej kolorystyce złota, czerni, czerwieni i purpury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Były zakład odzieżowy Dana przekształcony w hotel