Nowoczesna łazienka według młodych polskich projektantów
Jaka powinna być nowoczesna łazienka? Funkcjonalna, przystosowana dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, pełna ekologicznych rozwiązań. Firma Roca zorganizowała konkurs na projekt innowacyjnej strefy kąpielowej. Przedstawiamy prace studentów Politechniki Śląskiej. Młodzi ludzie nie bali się wyzwań!



















Nowoczesna łazienka
Projekt "Nowoczesna łazienka" autorstwa Agnieszki Bindy inspirowany był morską falą. Powstała nietuzinkowa bryła przestrzeni kąpielowej z wygodną strefą wypoczynku. Dodatkowo projekt poza estetyką, uwzględniał również rozwiązanie ekologiczne, w postaci instalacji umożliwiającej odzyskiwanie wody z deszczówki.
Fot. mat. Roca / proj. Agnieszka Binda
Projektantka wyraźnie wydzieliła w łazience strefę korytarza z prysznicem, strefę sanitarną i strefę kąpielową. Agnieszka Binda i Zuzanna Niedbała (której pracę za raz zobaczycie), zdobyły pierwsze miejsce w konkursie.
Fot. mat. Roca / proj. Agnieszka Binda

Łazienka przystępna dla zwierząt
Projekt Zuzanny Niedbały, Łazienka przystępna dla zwierząt to wyjątkowe rozwiązanie, zaspokajające potrzeby posiadaczy czworonogów. Dzięki zaprojektowanym funkcjom strefy kąpielowej, konsument może komfortowo wykonać zabiegi higieniczne swojego pupila bez narażania zwierzęcia na niepotrzebny stres.
Fot. mat. Roca / proj. Zuzanna Niedbała
Podoba nam się wanna dla zwierząt z drewnianymi panelami. Po ich zsunięciu powstaje wygodne miejsce do siedzenia.
Fot. mat. Roca / proj. Zuzanna Niedbała

Łazienka z przecinającymi się ściankami
Anna Gilner zajęła drugie miejsce w konkursie Roca (ex aequo z Sabiną Smardzewską, której pracę również pokazujemy). Zaprojektowała łazienkę z dwiema przecinającymi się ściankami, dającymi konsumentowi aż cztery oddzielne strefy w jej centralnej części. W projekcie dominuje drewno w różnych odcieniach, które w połączeniu z wysokim sufitem i przestronnymi oknami daje użytkownikowi poczucie przestrzeni i ciepła.
Fot. mat. Roca; proj. Anna Gliner
Cała instalacja znajduje się w centralnej części konstrukcji. Projekt Anny Gilner jest połączeniem tradycyjnej koncepcji łazienki i nowoczesnego projektowania.
Fot. mat. Roca; proj. Anna Gliner

Trójkątna łazienka
Wyzwanie przed którym stanęła Sabina Smardzewska, to zakomponowanie strefy łazienkowej w formie trójkąta. Aranżacja poprzez nieprzeciętny design pozwoliła funkcjonalnie wykorzystać dodatkową przestrzeń pomieszczenia.
Fot. mat. Roca; proj. Sabina Smardzewska
Obszar trójkąta to jedno z najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń, ze względu na bardzo ograniczone możliwości w funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzeni. Projektantka postawiła na oryginalną ceramikę i armaturę.

Bez ostrych krawędzi
Ada Wocka i Mateusz Limanówka zajęli trzecie miejsce. Ada podporządkowała przestrzeń łazienki idei ruchu po okręgu, pozbawiając ją tym samym ostrych krawędzi. Łazienka ma wydzielone boksy na poszczególne funkcje.
Fot. mat. Roca / proj. Ada Wocka
Pomieszczenie przystosowane jest do osoby niepełnosprawnej (niedowidzącej lub z problemami koordynacji ruchu), gdyż poruszając się możemy opierać się o matowe ścianki, które dzielą poszczególne boksy.
Fot. mat. Roca / proj. Ada Wocka

Wariacje na temat kabiny
Mateusz Limanówka przestawił pomysł na zamianę konwencjonalnej kabiny prysznicowej na pozostawiającą wolną przestrzeń strefę kąpielową.
Fot. mat. Roca / proj. Mateusz Limanówka
Korzyści takiego rozwiązania to więcej miejsca do przechowywania i więcej przestrzeni. Taka łazienka jest również przyjaznym miejscem dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Fot. mat. Roca / proj. Mateusz Limanówka
Łazienki z pomysłem - najciekawsze projekty młodych twórców
Najciekawsze publiczne toalety na świecie
Apartament 120 m2 z pięknym widokiem. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym
Wąska sypialnia - inspiracje, aranżacje, porady
Mieszkanie Agaty Passent w samym sercu Warszawy
Wąski salon według projektu architekta Krzysztofa Mirucia. Relacja z programu TVN "Zgłoś remont"
Świątecznie na Powiślu
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz