Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Woda deszczowa w ogrodzie i na balkonie - jak ją wykorzystać?

sponsorowany

W Polsce najefektywniej możemy zbierać deszczówkę od kwietnia do połowy września, jednakże ilość ta zazwyczaj nie jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby całego ogrodu. Mimo to, zdecydowanie warto zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania roślin, ponieważ jest ona bardzo zdrowa i sprzyja ich rozwojowi. O tym jak mądrze wykorzystać deszczówkę w ogrodzie opowiada ekspert marki Gardena - Dariusz Kaproń.

Automatyczna konewka
Automatyczna konewka
Fot. Gardena

Ekologia a praktyka

Jeśli chcemy postępować ekologicznie, to przede wszystkim powinniśmy skupić się na oszczędzaniu wody. Wszyscy Ci , którzy decydują się na budowę zbiornika na wodę z pobudek ekologicznych, muszą pamiętać, że oszczędzanie wody deszczowej to nie tylko kwestia zebrania wody, ale również racjonalne jej wykorzystanie i nie marnowanie. Rozsądnie oszczędzając wodę deszczową możemy liczyć, że  pokryje ona większość naszego zapotrzebowania na wodę, ale nie całe. Przy budowie zbiornika na wodę deszczową, nawet takiego o pojemności kilku metrów sześciennych, możemy myśleć o wykorzystaniu tej wody do podlewania warzyw, ziół czy rabat, a także do celów gospodarczych, np. mycia samochodu czy podjazdu. 

Trendy ogrodnicze w 2023 roku

W ostatnich latach można zauważyć, że trendy w ogrodnictwie są kreowane przez różne czynniki. Głównym jest wzrastające zainteresowanie ochroną środowiska. Coraz więcej osób zaczyna dbać o środowisko naturalne i stara się wprowadzać do swojego życia bardziej ekologiczne rozwiązania, również w ogrodnictwie. Wzrosła także świadomość wśród społeczeństwa na temat korzyści wynikających z uprawiania roślin i kontaktu z naturą.

W ciągu ostatnich dwóch lat widoczne jest zwiększenie zainteresowania ogrodnictwem miejskim oraz uprawianiem roślin warzywnych w ogrodach i na balkonach. Ludzie coraz częściej chcą mieć możliwość obcowania z naturą, nawet jeśli mieszkają w dużych miastach. Wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskiej, a także uprawianie warzyw we własnym ogródku stało się bardzo popularne. A oto trendy jakimi będzie rządzić się rok 2023. 

  1. Ogrody miejskie - coraz więcej osób w miastach stara się udomawiać przestrzenie, które nie były dotąd wykorzystywane do uprawy roślin. To może prowadzić do rozwoju nowych form ogrodnictwa miejskiego, takich jak np. ogrody na dachach, współdzielone ogródki społeczne czy ogrody wertykalne.
  2. Zwiększone zainteresowanie uprawą roślin warzywnych - ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na to, co jedzą i jakie składniki odżywcze dostarczają swojemu organizmowi. Dlatego rośnie zainteresowanie uprawą własnych warzyw, zarówno na działkach, jak i na balkonach czy tarasach.
  3. Ochrona środowiska - coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z wpływu swojego stylu życia na środowisko naturalne. Dlatego rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w ogrodnictwie, takimi jak np. zbieranie wody deszczowej czy stosowanie naturalnych środków ochrony roślin. Zwłaszcza takie zainteresowanie można zaobserwować wśród właścicieli "zielonych balkonów". 
  4. Automatyzacja nawadniania - ze względu na brak czasu, rośnie zapotrzebowanie na automatyczne systemy nawadniające. Mogą to być np. systemy kroplujące lub automatyczne zraszacze, które zapewnią roślinom odpowiednie nawodnienie nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. 

 

W obliczu troski o ochronę środowiska i rozwijających się "zielonych" przestrzeni miejskich, musimy poszukiwać nowych rozwiązań dotyczących pielęgnacji roślin na balkonach. Jednym z największych wyzwań zawsze było ich właściwe nawadnianie, ponieważ pozostawienie roślin bez opieki na kilka dni może skutkować ich usychaniem. Jednak dzięki programom rządowym takim jak. np. "Moja Woda", które zachęcają do zbierania wody deszczowej i jej wykorzystywania do podlewania roślin na balkonach i tarasach, stajemy się coraz bardziej świadomi i zaczynamy szukać rozwiązań. 

Zbiorniki  na balkonach, na wodę deszczową są dobrym rozwiązaniem, szczególnie że około 85% balkonów nie posiada kranu. Marka Gardena posiada kilka ciekawych rozwiązań wspierających nawadnianie roślin balkonowych wodą deszczową. 

ekspert marki Gardena - Dariusz Kaproń.

Małe zbiorniki

Jeśli posiadamy balkon w bloku, gdzie nie ma systemu nawadniania, możemy skorzystać z tzw. automatycznej konewki.

W skład zestawu wchodzi: 

  • transformator z wbudowanym sterownikiem,
  • niskonapięciowa pompka,
  • rury,
  • i zestaw kroplowników.

Wbudowany sterownik umożliwia nam skorzystanie z kilkunastu programów, np. dwie minuty rano i dwie minuty po południu. Niskonapięciową pompka, zasilana z transformatora, pozwala na nawodnienie kilkudziesięciu roślin na naszym balkonie czy tarasie za pomocą niewielkiego zbiornika, w którym możemy gromadzić wodę deszczową.

Objętość zbiornika dobieramy do konkretnego zapotrzebowania roślin na wodę, tak byśmy mogli uzupełniać go tylko raz w tygodniu. Na potrzeby balkonów i tarasów zbiorniki te mają najczęściej pojemność nie większą niż kilkadziesiąt litrów.  

Pamiętajmy, że nasza praca przez cały sezon regularnego nawadniania może pójść na marne, jeśli chociaż raz zapomnimy o nawadnianiu, np. wyjeżdżając na weekend.

Im mniejszy ogród, tym bardziej emocjonalnie podchodzimy do roślin, dlatego warto zwrócić uwagę również na inny rodzaj automatycznej konewki Aqua Bloom, która jest idealnym rozwiązaniem dla najmniejszych ogrodów na balkonach i tarasach w aglomeracjach miejskich,  tam gdzie nie mamy dostępu do kranu z wodą ani do gniazdka z prądem. Konewka ta jest w pełni samowystarczalnym urządzeniem, które będzie ładowało się przez baterię słoneczną. W skład zestawu wchodzi: 

  • sterownik, który jest jednocześnie pompką i ma wbudowaną baterię słoneczną 
  • zestaw kroplowników i rur potrzebny do zbudowania do nawadniania.
Aqua Bloom
Aqua Bloom
Fot. Gardena

Moim ulubionym produktem Gardeny przeznaczonym dla amatorów ogrodnictwa balkonowego jest Aqua Bloom. Jest to także rodzaj także automatycznej konewki, która łączy w sobie funkcje automatu do podlewania, pompy, baterii słonecznej oraz sterownika. Co ciekawe, nie wymaga ona dostępu do gniazdka z prądem ani kranu, co sprawia, że idealnie nadaje się do wspólnych przestrzeni zielonych nawet w blokach. Wystarczy zawiesić Aqua Bloom na zbiorniku o niewielkiej pojemności, a urządzenie samo zadba o podlewanie roślin. Możemy je przymocować do ściany, pojemnika, lub postawić w dowolnym miejscu. Dzięki wydajności akumulatora i baterii słonecznej, urządzenie może pracować nawet w zacienionych miejscach. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego balkonu, niezależnie od jego położenia względem strony świata. Aqua Bloom pozwoli nam bezpiecznie wyjechać na urlop, bez obawy o stan naszych roślin.

ekspert marki Gardena - Dariusz Kaproń.

Średnie zbiorniki

W ogrodach przydomowych, gdzie znajdują się rynny, można skutecznie wykorzystać beczki do zbierania deszczówki oraz zainstalować w nich pompę do deszczówki, która dedykowana jest do zbiorników o pojemności od 100 do 1000 litrów. W przypadku beczki np. dębowej o wysokości 1,30 metra, jej pojemność wynosi około 200 litrów i to najczęściej wykorzystywana objętość w ogrodach. Tutaj najlepszym wyborem będzie pompa do deszczówki automatic z włącznikiem hydroforowym, która będzie stale podłączona do gniazdka. Wystarczy odkręcić kran, aby uruchomić pompę, a po zakończeniu pracy - zakręcić, aby ją wyłączyć. Można pompę doposażyć w sterownik kranowy, który będzie ją automatycznie włączał i wyłączał. 

Jeśli znajdujemy się z dala od pompy i podłączyliśmy do niej wąż, to uruchomienie pistoletu włącza pompę, a puszczanie przycisku zamyka ją. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie podczas mycia samochodu, ponieważ zapewnia, że pompa będzie działać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, co umożliwia mycie bez marnowania wody. Dzięki temu rozwiązaniu pompa będzie automatycznie dostosowywać się do naszych potrzeb, włączając i wyłączając się w zależności od potrzeb.

Pompa do deszczówki 4700/2 inox automatic
Pompa do deszczówki 4700/2 inox automatic
Fot. Gardena

W przypadku, gdy w ogrodzie brakuje dostępu do źródła prądu, możemy skorzystać z akumulatorowej pompy do deszczówki.  Pompa ta jest bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga zewnętrznego zasilania i idealnie sprawdzi się w ogródkach warzywnych i na działkach. Woda na działce może zbierać się do zbiornika z rynny podczas naszej nieobecności przez cały tydzień , a dzięki pompie po przyjeździe będziemy mogli ją wykorzystać podlewania. 

ekspert marki Gardena - Dariusz Kaproń.

Największe zbiorniki do ogrodów

W ogrodach przydomowych często korzystamy z rządowego programu " Moja Woda", budując zbiorniki o pojemności 5-6 metrów sześciennych wody,  które najczęściej są w stanie pomieścić  już miesięczny opad z dachu. Aby wykorzystać tę wodę, warto zainstalować wydajną pompę zanurzeniowo-ciśnieniową automatic. Taka pompa ma wbudowany włącznik hydroforowy, który umożliwia jej automatyczne włączanie i wyłączanie w momencie poboru wody, a czujnik przepływu chroni ją przed uszkodzeniem w przypadku braku wody. Jest to idealne rozwiązanie do zbiorników deszczowych, gdzie często tej wody może brakować. 

Pompa ta poradzi sobie również z zasileniem automatycznego systemu nawadniania, opartego w dużym stopniu na wodzie deszczowej.

Pompa zanurzeniowo - ciśnieniowa 6000/5 inox auto
Pompa zanurzeniowo - ciśnieniowa 6000/5 inox auto
Fot. Gardena

Zbieranie deszczówki to doskonały sposób na oszczędzanie wody pitnej i zmniejszenie zużycia wody z sieci wodociągowej. Deszczówka jest naturalną, darmową i ekologiczną alternatywą dla wody z kranu. Korzystanie z wody deszczowej do podlewania ogrodu, mycia samochodu, pozwala zaoszczędzić wodę i obniżyć rachunki za wodę. Dodatkowo, zebranie deszczówki pomaga zmniejszyć ryzyko powodzi oraz ulewnych opadów, które coraz częściej występują wskutek zmian klimatu. Warto pamiętać, że zbiorniki na deszczówkę oraz pompy występują w rozmaitych opcjach i funkcjonalnościach, co pozwala na dobór najlepszego rozwiązania dla swoich potrzeb. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Woda deszczowa w ogrodzie i na balkonie - jak ją wykorzystać?