Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy najlepszy kompostownik do ogrodu

artykuł zewnętrzny

Moda na bycie eko nie przemija. Wręcz przeciwnie – z każdym rokiem coraz więcej osób rozumie, że troska o planetę stanowi realną konieczność, nie zaś chwilowy trend czy kaprys nowobogackich. Właściciele domów mogą dołożyć swój kamyczek do tego ogródka i zdecydować się na prowadzenie własnego kompostownika. Nie jest to trudne, a szereg korzyści, jakie wiążą się z jego posiadaniem, nie pozostawiają wątpliwości co do sensowności tego rozwiązania. Jaki kompostownik warto wybrać do ogrodu? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Wybieramy najlepszy kompostownik do ogrodu
Wybieramy najlepszy kompostownik do ogrodu
Castorama

Jak wybrać rozmiar kompostownika?

Kompostownik może występować w różnych rozmiarach. Wśród modeli wykonanych z tworzywa sztucznego jednym z mniejszych egzemplarzy jest ten o pojemności 220 l. Nadaje się do mniejszych ogrodów oraz dla rodzin, które nie produkują zbyt wielu odpadów organicznych. To funkcjonalny produkt, przeznaczony dla osób, które nie prowadzą ogrodu z ogromną ilością nasadzeń oraz nie mają własnego warzywnika czy sadu. Pojemnik o takiej pojemności powinien im zatem zdecydowanie wystarczyć.

W sklepach z wyposażeniem do ogrodu można nabyć również większe kompostowniki – wśród nich te o pojemności 630 i 850 litrów. Duże pojemniki powstały z myślą o rodzinach wielopokoleniowych, w których w ramach jednego gospodarstwa domowego, domu czy siedliska, funkcjonuje większa liczba domowników. Tego typu rozwiązania są doskonałe również dla właścicieli sadów, warzywników i ogrodów pełnych drzewek owocowych. Pasjonaci kwiatów również nie raz i nie dwa skorzystają z kompostownika. W tak okazałych pojemnikach można umieszczać skoszoną trawę, gałęzie malin, śliw, moreli, liście, ale również zgniłe jabłka opadłe z drzew czy obierki po warzywach. Powstaje z nich znakomita próchnica, użyźniająca kwiaty, drzewka owocowe, krzewy i warzywa. Kompostownik zdecydowanie należy dopasować do indywidualnych potrzeb i wielkości działki. Im dalej zabudowań będzie ustawiony, tym mniej dotkliwy dla domowników będzie zapach z niego dobiegający.

Z jakiego materiału warto wybrać kompostownik?

W sklepach można znaleźć kompostowniki wykonane z różnego typu materiałów. Do najprostszych należy ten w całości wykonany z drewna. Może powstać metodą chałupniczą poprzez zbicie ze sobą desek lub europalet lub też zostać zakupiony w sklepie. Jego wadą może być mniejsza wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Drewno w końcu jest materiałem naturalnym, a więc procesy rozkładowe zachodzące w jego bezpośrednim otoczeniu nie są mu obojętne. Również niezbyt dobrze znosi deszcz i mróz. Warto raz na jakiś czas zaimpregnować go olejem lub bejcą, aby dłużej nam posłużył.

Na rynku popularnym rozwiązaniem jest kompostownik z tworzywa sztucznego. Do jego niewątpliwych zalet należy łatwość składania, wytrzymałość, żywotność oraz dolny otwór rewizyjny. Większość modeli wykonanych z tworzywa sztucznego ma brązowy lub zielony kolor, pozwalający wkomponować się w ogrodową przestrzeń. Zazwyczaj plastikowe kompostowniki są wyposażone w pokrywę ograniczającą mało estetyczne widoki i roznoszenie się mało przyjemnych zapachów po ogrodzie. Wadą tego rodzaju pojemnika na odpady organiczne jest płowienie na skutek silnego promieniowania słonecznego.

Kompostownik - otwarty czy z klapą?

Kompostownik bez klapy może sprawdzić się w przypadku sadów, warzywników i ogrodów o dużej powierzchni usytuowanych na wsi lub na obrzeżach miasta. W tym przypadku rolnik czy ogrodnik z prawdziwego zdarzenia nie będą musieli za każdym razem walczyć z pokrywą ograniczającą wygodę korzystania z pojemnika czy mieszania poszczególnych warstw kompostu. Zwykle będą mieli na tyle dużo odpadów, między innymi gałęzie drzewek i krzewów owocowych, liście, trawę i pogniłe owoce, że będzie im zdecydowanie wygodniej korzystać z takiego rozwiązania.

Natomiast w przypadku małych miejskich ogrodów, które z każdej strony sąsiadują z zabudową, zdecydowanie lepiej postawić na kompostownik z klapą. Daje on mniejsze prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się w sposób niekontrolowany mało przyjemnych zapachów. Ustawiony pod ogrodzeniem sąsiada pojemnik nie będzie dla niego wówczas przykrym elementem, psującym grilla czy niedzielny wypoczynek w ogrodzie.

Gdzie postawić kompostownik?

Kompostownik to bardzo przydatny element codzienności osób, które chcą żyć z naturą za pan brat. Jednak naturalne procesy próchnicze i gnilne mogą wiązać się z mało estetycznymi widokami i nieprzyjemnymi zapachami. Lepiej usunąć je z oczu domowników i gości odwiedzających posesję. Dlatego też idealnym miejscem na ustawienie kompostownika będzie mało uczęszczany i używany róg działki. Im dalej od placu zabaw dla dzieci, miejsca na grill czy ogrodowej altany, tym lepiej. Ustawienie kompostownika jest szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku symbolicznych miejskich ogrodów, w których ogrodnicy mają dość ograniczone pole do popisu, jeżeli chodzi o wolną przestrzeń. W tym przypadku pojemnik na odpadki warto umieścić w taki sposób, aby nie znajdował się bezpośrednio obok okien domu sąsiada lub jego stałego miejsca odpoczynku – ławki czy huśtawki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybieramy najlepszy kompostownik do ogrodu